Erdoğan onayladı! Gümrüksüz domuz, at, eşek eti ithal edilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre Bosna Hersek'den vergisiz domuz, at ve eşek sakatatlarının ithalinin önü açıldı.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye günlerdir orman yangınlarıyla mücadele ederken, kaşla göz arasında Bosna Hersek'den vergisiz domuz, at ve eşek sakatatlarının ithalinin önü açıldı. Uygulanan ekonomik politikalarla hayvancılıkta dışa bağımlı hale gelen ülkemizde bugün tarihi bir rezalete daha imza atıldı. 

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre, Bosna Hersek’ten canlı büyükbaş hayvan ile domuz, at, eşek ve katır sakatatları ile birçok kalem ürün vergiden muaf olarak ithal edilebilecek.

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI

"Bosna Hersek menşeli bazı ürünlerin ithalatında tarife kontenjanı uygulamasına ilişkin tebliğ" başlığıyla dün yayınlanan karar çerçevesinde 1 Ağustos 2021 tarihinde yürürlüğe girmek üzere bazı ithalat kalemlerinde tarife kontenjanı açılmasına karar verildi.

Söz konusu ithalat kalemleri Resmi Gazete’de yayınlanan kararda açıklamalarıyla yer almadı. Ancak, G.T.İ.P. yani Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu kodları ile yer alan ithalat kalemlerinin ekmekten çikolataya, canlı büyükbaş hayvanlardan domuz, at ve eşek sakatatlarına, canlı koyun ve keçiden tavuk ve horoza kadar birçok farklı ithalat kalemi yer aldığı tespit edildi.

Açıklanan listede 01.02 koduyla belirtilen ithalat kalemi "Canlı büyükbaş hayvanları", 02.01 kodu "Büyükbaş hayvanların taze veya soğutulmuş etlerini", 02.02 kodu ise "Büyükbaş hayvanların dondurulmuş etlerinin" sıfır gümrükle Türkiye'ye ithal edilebileceğini ifade ediyor.

Liste incelenmeye devam edildiğinde 01.04 koduyla Canlı koyun ve keçiler, 02.04 koduyla Koyun ve keçilerin taze, soğutulmuş veya dondurulmuş etlerinin de gümrük vergisinden muaf tutulduğu görülüyor.

VERGİSİZ DOMUZ, AT, EŞEK, KATIR ETİ İTHAL EDİLECEK

02.06 kodu ise sıfır gümrükle ithalatın önün açıldığı rezaleti gözler önüne seriyor. Bu kodla Türkiye'ye;  sığır, domuz, koyun, keçi, at, eşek, katır veya bardoların yenilen sakatatlarının yani İslami olarak kesinlikle haram olan domuz, at, eşek ve katır etlerinin taze, soğutulmuş ya da dondurulmuş olarak gümrük vergisinden muaf bir şekilde ithalatının önü açılmış oluyor.

LİSTEDE SUNİ BAL DA VAR!

Resmi Gazete'de domuz at, eşek ve katır etinin yanı sıra 'suni bal' ithalatının da önü açılmış oldu. Listede son sırada yer alan 17.02 koduyla şekerler, şeker şurupları, suni bal ve karamelin gümrüksüz olarak ithal edilebilecek.

Editörün notu: Haberde geçen "Bosna Hersek'den sığır, domuz, koyun, keçi, at, eşek, katır veya bardoların yenilen sakatatlarının ithaline" ilişkin ekler ve gerekli belgeler habere eklenmiştir. Ancak isterseniz 31 Temmuz 2021 Tarihli ve 31554 Sayılı Resmî Gazete'ye bakabilirsiniz.

Listede yer alan ürünlerin GTİP kodlarına göre tam listesi:

0303.14: Alabalıklar (Salmo trutta, Oncorhynchus mykiss, Oncorhynchus clarki, Oncorhynchus aguabonita, Oncorhynchus gilae, Oncorhynchus apache ve Oncorhynchus chrysogaster)

0303.25.00.00.00: Sazan balığı (Cyprinus spp., Carassius spp., Ctenopharyngodon idellus, Hypophthalmichthys spp., Cirrhinus spp., Mylopharyngodon piceus, Catla catla, Labeo spp., Osteochilus hasselti, Leptobarbus hoeveni, Megalobrama spp.)

07.11.90.30.00.00: Tatlı mısır

18.06: Çikolata ve kakao içeren diğer gıda müstahzarları

19.04: Hububat veya hububat ürünlerinin kabartılması veya kavrulması suretiyle elde edilen gıda mamulleri (corn flakes gibi); tarifenin başka yerinde belirtilmeyen veya yer almayan ön pişirme ya pılmış veya başka surette hazırlanmış dane (mısır hariç) veya flokon halindeki hububat veya diğer şekilde işlenmiş daneler (un, hububatın kabaca öğütülmesinden elde edilen küçük parçalar ve kaba un hariç

19.05: Ekmek, pasta, kek, bisküvi ve diğer ekmekçilik mamulleri (kakao içersin içermesin); hosti, eczacılıkta kullanılan boş ilaç kapsülleri, mühür güllacı, pirinç kağıdı ve benzeri ürünler

2202.99.91.00.00: Ağırlık itibariyle % 2,8 veya daha fazla protein içeriğine sahip soya temelli içecekler

2202.99.95.00.00: 04.01 ila 04.04 pozisyonlarındaki ürünlerden elde edilen katı yağ oranı ağırlık itibariyle % 0,2 veya daha fazla fakat % 2 'den az olanlar

2202.99.99.00.00: 04.01 iIa 04.04 pozisyonlarındaki ürünlerden elde edilen katı yağ oranı ağırlık itibariyle % 2 veya daha fazla olanlar

01.02: Canlı büyükbaş hayvanlar: - Sığırlar

02.01: Büyükbaş hayvanların eti (taze veya soğutulmuş):

02.02: Büyükbaş hayvanların eti (dondurulmuş) 

01.04: Canlı koyun ve keçiler

02.04: Koyun ve keçi etleri (taze, soğutulmuş veya donduruImuş)

02.06: Sığır, domuz, koyun, keçi, at, eşek, katır veya bardoların yenilen sakatatı (taze,soğutulmuş veya dondurulmuş)

0105.11: Horozlar ve tavuklar ("Gallus Domesticus" türü)

0207.11: 01.05 Pozisyonuna girer - Horozlar ve tavuklar ("Gallus Domesticus" türü) Parçalanmamış (taze veya soğutulmuş)

0207.12: Horozlar ve tavuklar ("Gallus Domesticus" türü) Parçalanmamış (dondurulmuş):

0207.13: Parça halindeki etler ve sakatat (taze veya soğutulmuş):

0207.14: Parça halindeki etler ve sakatat (dondurulmuş)

1101.00: Buğday unu veya mahlut unu

15.12: Ayçiçeği tohumu, aspir veya pamuk tohumu yağları ve bunların fraksiyonları (rafine edilmiş olsun olmasın, fakat kimyasal olarak değiştirilmemiş)

17.02: Diğer şekerler (kimyaca saf laktoz, maltoz, glikoz ve fruktoz dahil) (katı halde); ilave aroma veya renk verici maddeler katılmamış şeker şurupları, suni bal (tabii bal iIe karıştırılmış olsun olmasın); karamel

01 Ağu 2021 - 16:25 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

23

Çarpıtma Habercilik - okumadan yorum yapmış çoğu arkadaş,

Gümrük tarife cetvelinde standart olarak domuz, at eşek vs. de yer alıyor.

Yukarıda bahsi geçen izinler ise, büyükbaş ve küçükbaş hayvan ithalatı ile ilgili.

Bosna hersekten tutup domuz ithal edecek değiliz.

yanlış bir muhalefet tarzı bu. Yanlış bir habercilik aynı zamanda.

Çarpıtıyorsunuz.

Gümrüksüz ithalata mı karşısınız? domuz ürünleri satışına mı?

siz de emin değilsiniz.

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 10 Ağustos 13:43
27

Sc - @Çarpıtma Habercilik 23 nolu yoruma cevabı: O zaman Gümrük Tarife Cetvelinde değişiklik yapsınlar. Domuz, at, eşek, katır ve bardo tabirlerini cetvelden silsinler. Kimse de yanlış anlamasın.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Ağustos 13:47
26

İtibar Mal Ile Olmaz - @Çarpıtma Habercilik 23 nolu yoruma cevabı: Cetvelden domuzu kaldıracak kadar yetkileri yok muymuş? Nasıl bir iktidar destekçiliği anlayışı bu?

Emin misin?

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 10 Ağustos 14:59
22

432 - yazıklar olsun be hem ılımlı islamdan bahsedecek hemde halkı 20 yıldır öncesincde ve sonrasında ne güzel kandırmaya devam edecek hemde haram et yedirecek yazıklar olsun kurbanda bile kesilmeyen ülkeye böyle haram et getirecek sonra bunada islam diyecek zaten cumhurbaşkanının kökeni slav yahudisi gürcüsüdür islami görünüm kılıfı altında

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Ağustos 13:43
21

Gerçek Islamcı - islam güncellenecek sünnilerden arınacak mezhepsiz kuran dini olacak tekrar muhammed sav dönemindeki gibi fıkıhlar tasavvuflar mezhepler safsata ve islamı tahrip ediyor

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 11:42
20

Tarkan - bugün ne yiyeceğiz bugün domuz ciğeri üstü katır ciğeri yiyeceğiz

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 03 Ağustos 13:53
19

Hacı - Bunlarin küçük ortağına ne demeli güya mhp de müslüman ya herkese afiyet olsun

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 03 Ağustos 05:20
16

Erdal Pekin - Ben rte.nin türk çiftçisini batırmak için elinden gelen her şeyi yaptığına inanıyorum

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 02 Ağustos 10:45
15

İhanet Goren - Allah'ım ne olur bu eziyete zulme Hz Muhammed (s.a.v )hattına izin verme...

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 02 Ağustos 06:02
24

Gerçeğin Peşinde - @İhanet Goren 15 nolu yoruma cevabı: Herşey bir duayla olsaydı ! Dinimizi ve kutsal kitabınızı iyi anlamak zorundayız "Tevekkül"!!!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Ağustos 13:46
14

Hasan - Allah ıslah etsin. Allah bize hayırlı bir çıkış nasip etsin bu çıkmazlardan. Âmîn

Yanıtla . 11Beğen . 0Beğenme 02 Ağustos 03:04
13

Ömer - İslam'ı hâşâ güncellenmesi lazım demişti,...... hesabı çetin olur...

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 02 Ağustos 01:44
12

Hüseyin Ulu - Yok yok Şaka mı bu yoksa gerçek mi????

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 02 Ağustos 01:39
11

Çağlayanlar - Tüm bunlar bir Müslüman toplum açısından Azimüşşan ALAHıngazabını çekecek, İlahi Rahmete mani olacak İslama aykırı günaha davet eden tasarruflar uygulamalar. Sanki başımızda ki dertler azmış gibi.

Her tür rüşveti, israfı, alavere dalavereyi, beytül malın soyulmasını akıllara seza bir şekilde yıkayıp yalayan din adamlarının, ilahiyatçıların bir kısmı AKP borazanı olmuş Diyanet, Din İşleri Yüksek Kurulu bu tasarrufa muhalefet edecek mi Hacı Bayram Veli Hazretlerinin dediği üzere Padişah yanında bile korkusuzca Hak ve Hakikati söyleyecek bir Nasıh (Tasavvufta iğne ile iplik nasihat eden demektir) çıkacak mı merak ediyorum?

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 02 Ağustos 01:13
10

Çağlayanlar - Domuz eti ve domuz ürünleri yemenin ALLAH tarafından yasaklanmasının ilahi hik metleri insan huyuna karakterine etki eden büyük olumsuzlukları vardır. Sanırım yıllar önce Cuma günleri yayımlanan YeniDüşüncede ya da Tercüman Gazetesinde merhum Onkolog Dr. Haluk Nurbakinin Domuzun İslama yasaklanmasının mücerret ve müşahhas zahiri ve batini sebepleri hikmetleri üzerine bir makale okumuştum(40 yıla yakın belki 40 yıl) Bilerek veya bilmeyerek Domuz eti domuz ürünleri yiyen bir Müslüman toplum zamanla tüm haramları ahlaksızlıkları normal karşılamaya başlar, dinen yasaklanmış başta her tür zina ve haram yeme birçok günahı açıkça ve açıktan işler.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 02 Ağustos 01:00
09

Ayşegül - Kodların tek tek hangi gıdaları kapsadığını da açıklar mısınız lütfen , inanmak istemiyorum artık pes bu kadarına

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 02 Ağustos 00:55
08

Hakikat - 33 milyonu faizle harama boğdu, domuz etiylede şuursuzlaştiriyor! Haramlarla Basireti kapanan halk hakki batildan ayiramaz oldu! Akp seçim yatirimi yapiyor! Kendi yanlişlarini haram yiyenler farkedemez diye umuyor!

(Enfal 29'u okursaniz ne demek istediğimi anlarsiniz)

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 02 Ağustos 00:16
07

Abdullah - Bismillahirrahmanirrahim. Bu dünyadan bir adam geldi geçti. Adı Necmeddin Erbakandı rahmetullahi aleyh. Uyarmadık mesele bırakmadı. Çzöümü de söyledi, hatta yaptı. Biz efendimiz sallalallahu aleyhi vesellem dediği gibi onlar keler deliğinden girse siz de gireceksiniz dediği insanlar olduk. Ama biz anlamadık. Ne dedi Haim Naum doktrini dedi: Aç bırak, isiz bırak, borca esir et, dininden uzaklaştır, ufak parçalara böl ve israile vilayet yap. Uyardı, uyardı, uyardı. Sonunda şahid ol Yarab dedi. Biz ne yaptık. Yazmama gerek yok. Allah'ım içimizdeki beyinsizler yüzünden bizi helak etme. Tüm hamdler Rabbimizedir.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 01 Ağustos 23:07
06

Hayati - Vahh ilahiyatcı Tayyip Erdoğan domuzun haram oldunu hiçmi kuranda okumadın

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 01 Ağustos 22:59
25

Gerçeğin Peşinde - @Hayati 06 nolu yoruma cevabı: İmam hatip liselerinde en temel işlenen konuklardan biridir herhalde Aynı zamanda kul hakkına girmek ve şeytanlara tapanların işlerine alet olmamak!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Ağustos 13:51
03

Doğru Söz - Müslüman ülkede Bunlar olmamalı diyeceğim ama,Herşey bitmiş,Maneviyat kalmamış,,Millet Narkozlu,,ALLAH BUNLARA UYANMAYI NASIP EYLESİN

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 01 Ağustos 18:03
18

Hakikat - @Doğru Söz 03 nolu yoruma cevabı: Son Müslüman ülke osmanlıydı

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 02 Ağustos 23:01
02

TS-61 - Kur'ana ve Sünnete savaş açmış bir toplum iflah olur mu!? Eyy Rabbimiz, bunların yüzünden bizleri de helak etme.! Amiin.

Yanıtla . 45Beğen . 3Beğenme 01 Ağustos 17:14
01

Secmen Izleyic I - akp iktidarinin yapmiyacagi ne var 19 senedir izliyoz borc issizlik vs vs satilmadik ne kaldi son yasananlar ne yazayim sonuc ya hapishane ya hastane veya timarhane iste böyle sedat peker söylüyor vs vs vs iste bunlar

Yanıtla . 38Beğen . 4Beğenme 01 Ağustos 17:12


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Türkiye'de erken seçime gidilmeli mi?