Harry Potter ve Sırlar Odası filmi konusu!

Harry Potter ve Sırlar Odası filmi, bu akşam Kanal D'de yayınlanacak. İzlenme rekorları kıran Harry Potter ve Sırlar Odası filmi hakkında merak edilenleri derledik.

Harry Potter ve Sırlar Odası filmi, bu akşam izleyiciyle buluşacak. 2002 senesinde vizyone giren film izlenme rekorları kırmıştı. Merak edenler için, "Harry Potter ve Sırlar Odası" filmi odası hakkında merak edilenleri derledik. İşte, İMDb puanı 7.4 olan Harry Potter ve Sırlar Odası filmi hakkında merak edilenler.

HARRY POTTER VE SIRLAR ODASI FİLMİ KONUSU

1992'de, ilk film sırasında Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'ndaki ilk yılının bitiminden kısa bir süre sonra, Harry Potter (Daniel Radcliffe), Dursley'lerin evinde, okul dışında sihir kullanmasına izin verilmeden veya herhangi bir büyü almadan korkunç bir yaz geçirir.

Yeni arkadaşları Ron Weasley (Rupert Grint) ve Hermione Granger'dan (Emma Watson) gelen mektuplar, ikisi de ne Petunia Teyzesi (Fiona Shaw) ne de Vernon Amcası (Richard Griffiths) yeğeninin evcil baykuşuna izin vermediği için iletişim kuramaz. Hedwig asma kilitli kafesinden çıkar. On ikinci doğum gününün (31 Temmuz) akşamı, odasında ziyaret edilir ve Dobby (Toby Jones) adlı bir ev cini tarafından Hogwarts'a dönerse ölümcül tehlikede olacağı konusunda uyarılır.

Bütün mektuplar, Harry'nin arkadaşları onu unutmuş gibi göstermek için, daha sonra Harry'yi geri dönmekten caydıracağını umar. Ancak Harry uyarıyı görmezden gelir ve mektupları ele geçirmeye kararlıdır, bu yüzden güç kullanmak zorunda kalacağını gören Dobby, aşağı iner ve Petunia'nın Vernon'un alt katta ailesi için düzenlediği önemli bir akşam yemeği partisi için pişirdiği büyük bir pastayı mahveder. Müvekkili Bay Mason'ı (Jim Norton) bir Hover Charm'ı kullanarak Bayan Mason'ın (Veronica Clifford) kafasına düşürür. Sondaj şirketi Grunnings'in yöneticisi olarak kariyerinin dönüm noktası olabilecek bu şanstan mahrum kalan Vernon, Harry'yi ikinci yılında ceza olarak Hogwarts'a dönmesini engellemek için yatak odasının penceresine parmaklıklar takarak hapseder.

Ertesi gece, Ron ve ağabeyleri Fred ve George (James ve Oliver Phelps), Sihir Bakanlığı'nın Muggle Eserlerinin Kötüye Kullanımı Ofisi Başkanı Arthur Weasley'nin (Mark Williams) babasına ait büyülü bir Ford Anglia'da Harry'nin imdadına yetişirler. . Weasley evinde, Kovuk'ta birlikte hoş bir konaklama geçirdikten sonra, Harry, Ron'un küçük kız kardeşi Ginny Weasley (Bonnie Wright) için Diagon Yolu'nda Hermione ve Hogwarts'ın yarı dev bekçisi Rubeus Hagrid (Robbie Coltrane), yakın zamanda Hogwarts'ta okulun yeni Karanlık Sanatlara Karşı Savunma Profesörü olarak öğretmenlik yapmak üzere atanan gösterişli ünlü yazar Gilderoy Lockhart (Kenneth Branagh) için Flourish and Blotts'ta bir kitap imza gününe katılırken. İmzaladıktan sonra, üçlü okuldaki rakipleri Draco Malfoy (Tom Felton) ve babası, Hogwarts baş valisi Lucius Malfoy (Jason Isaacs) ile karşılaşırlar. 

Üçlü ve Weasley çocukları, Hogwarts Ekspresi'ni okula geri götürmek için King's Cross'taki Platform 9¾'e giderler, ancak Dobby, Harry ve Ron'da 9 ve 10 numaralı peronlar arasındaki bariyeri kapatır ve treni kaçırmalarına neden olur. Bununla birlikte, bir boşluk olarak, iki çocuk bunun yerine Ford Anglia'da Hogwarts'a uçarlar, bu da ne yazık ki trene yetiştiğinde Görünmezlik Güçlendiricisi için yakıtı biter ("uçan arabanın" çok sayıda Muggle tarafından görülmesine izin verir) ve okul arazisinde Şamarcı Söğüt'e çarpar. Ron'un asası hasar gördü ve yarı bilinçli araba, Yasak Orman'a kaybolmadan önce eşyalarıyla birlikte onları dışarı çıkardı. Okul bekçisi Argus Filch (David Bradley) onları İksir Profesörü Severus Snape'in (Alan Rickman) önüne getirir ve onlara arabanın Akşam Peygamberi'nde gördüklerini gösterir ve onları okuldan atmakla tehdit eder. Ancak, ünlü Hogwarts Müdürü Albus Dumbledore (Richard Harris) ve Müdire Yardımcısı, Biçim Değiştirme Profesörü Minerva McGonagall (Maggie Smith), bunun yerine gözaltı ile cezalandırılacaklarına karar vererek müdahale eder.

Harry kısa süre sonra ünlü olduğu için üç kişinin istenmeyen ilgi odağı olduğunu keşfeder: Harry'nin ününü artırmak isteyen Lockhart, Harry ile fotoğraf çeken Colin Creevey (Hugh Mitchell) ve ona sırılsıklam aşık olan Ginny. Harry. Ancak, Lockhart ile Hallowe'en'de gözaltındayken, Harry garip sesler duyduğunda ve daha sonra Filch'in kedisi Bayan Norris'in taşlaşmış bedenini bir meşale kelepçesine asılı bulduğunda, olaylar daha da kötüye gider. Yanındaki duvarda "Sırlar Odası'nın açıldığını" ve varis düşmanlarının çok dikkatli olması gerektiğini bildiren kanla yazılmış bir mesaj var. Herkesin bilmediği bir canavar/canavar yaratık, kelimenin tam anlamıyla birkaç öğrenciyi taşa çevirme gücüne sahip bir canavar/canavar yaratık kaleyi takip eder. Bir şekil değiştirme dersi sırasında McGonagall, efsaneye göre, okulun kurucularından biri olan Salazar Slytherin'in gizli bir Oda inşa ettiğini ve okulu sonsuza dek terk etmeden önce bir canavarı burada barındırdığını açıklıyor. Sadece onun varisi odayı açabilir ve canavarı, Salazar'ın sihir öğrenmeye değmediğini düşündüğü safkan olmayan büyücüleri ve cadıları temizlemek için kullanabilir.

Yıl boyunca daha fazla saldırı meydana gelir. Harry ve Ron, Malfoy'un varis olduğundan şüpheleniyorlar, bu yüzden Hermione, çok özlü iksir kullanarak gizlenirken onu sorgulamalarını önerir. Derme çatma laboratuvarları, okul topluluğunun "Mızmız Myrtle" olarak hitap ettiği Myrtle Warren (Shirley Henderson) adlı eski bir Hogwarts öğrencisinin ruhunun musallat olduğu, kullanılmayan bir banyodadır.

Snape ve Lockhart'ın ev sahipliği yaptığı düello dersi sırasında Malfoy, Justin Finch Fletchley adlı bir Hufflepuff öğrencisini tehdit eden bir kobra yaratır. Harry, Snape etobur sürüngeni ortadan kaldırmadan önce Çataldil olarak bilinen yılan dilini konuşma yeteneğini istemeden açığa çıkararak yılanı kontrol etmeyi başarır. Bu, okulun Harry'nin Slytherin'in Varisi olduğundan şüphelenmesine neden olur. Bilmeden, Harry, Voldemort'un henüz bir bebekken onu öldürmediği gece nadir bulunan yeteneği kazanmayı başardı.

Noel'de üçlü, Malfoy'dan Varisin kimliğini öğrenmeyi umarak kendilerini Slytherin öğrencileri, Vincent Crabbe (Jamie Waylett), Gregory Goyle (Josh Herman) ve Millicent Bulstrode (Helen Stuart) olarak gizlemek için Hermione tarafından hazırlanan Çok Özlü İksir kullanır. Ne yazık ki, Hermione'nin Millicent Bulstrode'un üniformasından aldığı saç bir kedidendi ve Çok Özlü İksir sadece insan dönüşümleri için tasarlandığından, Harry ve Ron'u kendi başlarına bilgi sormaya bırakarak kedi görünümüne büründü. Slytherin ortak salonunda, Malfoy'un Slytherin'in Varisi'nin kim olduğunu bilmediğini öğrenirler, ama yanlışlıkla Harry ve Ron'a babasının ona söylediği Sırlar Odası hakkında önemli bir ipucu verir; Oda elli yıl önce en son açıldığında bir kız öldü. İksir etkisini kaybetmeye başladığında ikili, Hermione'nin kedi görünümünü keşfeder ve onu normal insan formuna döndürmenin bir aydan biraz daha uzun süreceğini öğrenir.

Hermione, Şubat ayı başlarında normal görünümüne kavuşarak hastane kanadından serbest bırakılmadan önce, Harry, Tom Marvolo Riddle adlı eski bir öğrenciye ait olan ve ona tam elli yıl önce olan 1943 yılına bir geri dönüşü gösteren büyülü bir günlük bulur. Geri dönüşte, Harry dört büyücü yetkilisinin Myrtle Warren'ın cesedini Hogwarts ve Riddle'dan alıp götürdüğüne tanık olur, sorunu bulmaya çalışır, o sırada bir öğrenci olan Hagrid'i Oda'yı açmak ve sözde yerleşik canavarı, Aragog adında dev bir örümceği kurtarmakla suçlar. Riddle'ın eylemleri daha sonra Hagrid'in kovulmasına neden oldu.

Saldırılar yıl boyunca artarak Hermione de dahil olmak üzere daha fazla öğrenciyi korkutuyor. Günlük kaybolduğunda ve Harry ve Ron, McGonagall tarafından Hermione'nin taşlaşmış cesedini gösterdiğinde, Harry ve Ron onu sorgulamak için Hagrid'e giderler. Ama onlar yapamadan, Profesör Dumbledore, Cornelius Fudge ve Lucius Malfoy Hagrid'i Azkaban'a götürmeye gelirler, ama Hagrid çocuklara gizlice "örümcekleri takip etmelerini" ve evcil köpeği Fang'a bakmalarını söyler. Lucius daha sonra Dumbledore'u askıya aldı. Yasak Orman'da, Harry ve Ron, Fang ile birlikte, Hagrid'in masumiyetini ortaya çıkaran ve onlara bir banyoda bir kızın cesedinin keşfedildiğini bildiren dev bir örümcek olan Aragog ile tanışırlar. asla bahsetme. Aragog daha sonra Acromantula kolonisini çocukların üzerine kurar, ancak artık vahşi olan Ford Anglia onları kurtarır.

Öğretmenler bir duvara yazılmış yeni bir mesaj keşfederler ve Ginny Weasley'nin "iskeletinin sonsuza kadar yatacağı" Odaya götürüldüğünü bildirir ve Lockhart'ı onu kurtarması için ikna eder. Harry ve Ron, Lockhart'ı, diğer büyücülerin anılarını silen ve başarılarını iddia eden, kaçmayı planlayan bir sahtekar olarak ortaya çıkardı. Myrtle'ın Basilisk'in öldürdüğü kız olduğunu bildiklerinden, onu banyosuna sürüklerler ve burada Daire'nin girişini, bir adamın içinden geçebileceği kadar büyük bir boru olan dairesel bir lavabo sütununun arkasında bulurlar.

Üçlü delikten atlar ve bir dizi mağaramsı labirent benzeri kripta ve zindana iner. Tünelleri takip ederek, Lockhart'ın Ron'un kırık asasını ele geçirmek ve onu Harry ve Ron'un anılarını silmek için kullanmak için çökmüş numarası yaptığı bir basilisk derisi bulurlar. Ancak Lockhart hafıza silme büyüsünü yaptığında, kendi kendine geri teperek hafızasını siliyor. Büyünün gücü ayrıca tavanın bir kısmının çökmesine neden olarak Harry'yi Ron ve Lockhart'tan ayırır.

Harry tünellere doğru ilerler ve Oda'nın girişi olan dairesel bir kapı bulur. Odaya girer ve orada baygın bir Ginny bulur. Harry cesedi incelemeye çalışırken, on altı yaşındaki Tom Riddle'ın hayalet hatırası tarafından karşılanır. Riddle, Harry'ye günlükte saklanan hatıra olduğunu açıkladıktan sonra, Ginny'yi Oda'yı açması ve duvarlara kanlı mesajları yazması için manipüle ettiğini ve günlüğün Şubat ayında onu nasıl travmatize ettiğini ve onu nasıl attığını ekler.

Riddle daha sonra tam adını, Tom Marvolo Riddle'ı ve bundan çıkardığı anagramı ortaya çıkarır ve "Ben Lord Voldemort'um" ifadesini ortaya çıkarır. Bu noktada Harry, Voldemort'un gerçek adının Riddle'ın kendisi olduğunu ve Slytherin'in gerçek varisi olduğunu öğrenir. Riddle, elli yıl önce Hogwarts'ı saf olmayan kandan temizleyerek, Oda'yı açtığında başlattığı, atasının başarısız işini bir gün devam ettirmek için, 16 yaşındaki benliğini büyülü bir günlüğe nasıl hatıra olarak yazdırdığını açıklıyor. cadılar ve büyücüler. Ayrıca saldırılar için Hagrid'e nasıl tuzak kurduğunu ve yeni takma adını büyücülük camiasında nasıl korkulan bir isim haline getireceğini ve en büyük büyücü olarak Dumbledore'un yerini nasıl alacağını da ekliyor. Harry, hem Dumbledore'a hem de Hagrid'e desteğini ifade ettikten sonra, Dumbledore'un anka kuşu Fawkes, Seçmen Şapka ile birlikte uçar.

Harry'i öldürmeye çalışırken, kendisi Salazar Slytherin'in heykelinden basilisk'i serbest bırakır, ancak Fawkes gelir ve basiliski kör eder, ölümcül bakışını yok eder. Kısa bir kovalamaca ve Harry'nin dikkatini dağıttıktan sonra Harry, Ginny'yi yeniden incelemek için geri döner. Tom Riddle'ın hafızası, Ginny'nin vücudundan hayat çaldıkça daha da güçlenir.

Basilisk odanın havuzundan çıkar ve Harry başka savaş yolları bulmaya çalışırken, Seçmen Şapka'dan Godric Gryffindor'un kılıcı çıkar. Salazar Slytherin'in heykeline tırmanırken, basilisk ile düello yapar ve ağzının çatısına kılıçla vurarak canavarca yaratığı öldürmeyi başarır. Ancak yaratığın dişlerinden biri, Harry'nin öldürme hareketinin bir sonucu olarak Harry'nin kılıç kolunu deler. Harry ve Riddle, basilisk'in odanın zeminine çarpışını izlerken dişi çıkarmayı başarır. Harry yavaş yavaş zehirlenirken, kalan enerjisini günlüğü basilisk'in dişiyle bıçaklamak için kullanır ve Tom Riddle'ın hatırası yok edilir, Ginny ise ölüme yakın durumundan dirilir. Harry, Ginny'ye Ron'la birlikte Odadan çıkmasını tavsiye ederken, Fawkes iyileştirici güçleri olan gözyaşlarıyla Harry'yi iyileştirmeye gelir. Ginny ve Harry, taşlaşmış kişilerle birlikte tamamen iyileşir: Hermione, Mrs Norris, Justin Finch-Fletchley, Neredeyse Kafasız Nick (John Cleese) ve Colin Creevey.

Ertesi sabah Harry, Diagon Yolu kitapçığında Weasley'lerle karşılaştığında günlüğü Ginny'nin kazanına atanın Draco Malfoy'un babası Lucius Malfoy (Jason Isaacs) olduğunu fark eder, ancak bunu kanıtlayamaz. Dobby, Malfoy'ların hizmetkarı olduğunu ve onların ihanetini bildiği için tüm yıl boyunca Harry'yi korumaya çalıştığını açıklar. Harry minnettarlıkla eski çoraplarından birini günlüğe yapıştırır ve Lucius'a verir. Lucius günlüğü, sayfalarında gizlenmiş çorabı bulan Dobby'ye verir. Bu, Dobby'nin gözünde, bir efendinin bir ev cinini kölelikten kurtardığı geleneksel tarzda bir giysi armağanıdır. Serbest kalan Dobby, Harry'ye sonsuza kadar minnettar olduğunu beyan eder ve onu Lucius'tan gelebilecek bir misilleme girişiminden korur. "Avada" kelimesi Lucius Malfoy'un lanetinin başlangıcı olarak kullanılır ve bunun Avada Kedavra laneti (öldürme laneti) olduğunu düşündürür.

Dumbledore, Harry'ye onu tanımlayanın yetenekleri değil seçimleri olduğunu ve Harry'nin gerçekten ait olmasaydı Gryffindor'un kılıcını kullanamayacağını söylediğinde, Harry'nin Gryffindor'a değil de Slytherin'e konabileceğine dair korkularını giderir. o eve. Yıl sonu şöleninde, sonunda Harry ve Ron'a kavuşan Hermione de dahil olmak üzere taşlaşan herkes yeniden canlanır, Dumbledore tüm sınavların iptal edildiğini ve Hagrid'in Azkaban'dan serbest bırakıldığını duyurur ve herkesten yüksek alkışlar ve alkışlar alır. , Slytherin evinin birkaç öğrencisi dışında.

HARRY POTTER VE SIRLAR ODASI OYUNCU KADROSU

Daniel Radcliffe
Rolü : Harry Potter

Rupert Grint
Rolü : Ron Weasley

Emma Watson
Rolü : Hermione Granger

Kenneth Branagh
Rolü : Professor Gilderoy Lockhart

19 Haz 2021 - 10:09 - Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.