Elektrikli süpürge alırken dikkat edilmesi gerekenler

Ev temizliğinde mutlaka olması gereken elektrikli süpürgeler kullanım alanı ve amacına farklı olarak farklı türlere ayrılmaktadır.

Evimizin en önemli yardımcılarından elektrikli süpürgeler, satın alma aşamasında oldukça titiz davranılması gereken elektronik eşyaların başında geliyor. Pek çok farklı model ve marka arasında tercih yapmak, hangi modelin sizlerin beklentilerini karşılayacağını önceden belirlemek bir hayli güç… Evin büyüklüğü, evde bulunan genç ve yaşla insanların durumu, evcil hayvan yaşayıp yaşamadığı gibi bazı etmenlerin yanı sıra elektrikli süpürgenin motor gücü, emiş gücü, filtreleme sistemi, enerji seviyesi ve verimliliği birçok etmenden sadece en önemlileri… Peki, elektrikli süpürge alırken nelere dikkat edilmeli? Elektrikli süpürgede Watt ve emiş gücü ne anlama gelir? Toz Torbalı, Torbasız ve Sulu elektrikli süpürgelerden hangisi daha uygun? İşte, elektrikli süpürge almadan önce dikkat edilmesi gereken her şey…

Elektrikli Süpürge Modelleri

Ev temizliğinde mutlaka olması gereken elektrikli süpürgeler kullanım alanı ve amacına farklı olarak farklı türlere ayrılmaktadır. Performansa ve kullanım alanına göre farklı 8 elektrikli süpürge modeli…

1. Toz Torbalı Elektrikli Süpürge Modelleri

Çok uzun zamandır kullanılan Toz Torbalı elektrikli süpürge, içerisine tozun hapsedildiği bir torbanın kullanıldığı modeldir. Kullanım bakımından oldukça kolaydır. Dikkat edilmesi gereken konuların başında toz torbası dolunca kesinlikle boşaltılmasıdır. Bu durum emiş gücü performansını etkilemektedir.

2. Toz Torbasız Elektrikli Süpürge Modelleri

Toz torbasız elektrikli süpürge modellerinde, tozun hapsedildiği bir torba bulunmamaktadır. Torba yerine makinenin gövde kısmında tozun hapsedildiği geniş bir alan bulunmaktadır. Hazne ne kadar büyükse o kadar uzun süre tozları boşaltmadan süpürebilirsiniz. Her süpürgeden sonra toz haznesini kesinlikle boşaltmanızı öneririz.

3. El Süpürgesi Modelleri

El süpürgesi modelleri genel olarak küçük alanların süpürülmesinde kullanılır. Emiş gücü, klasik süpürgelere göre daha düşük ve toz haznesi çok küçüktür. Kolay kullanımı sebebiyle evlerin vazgeçilmez elektronik eşyaları arasındadır.

4. Islak Kuru Elektrikli Süpürge Modelleri

Ev hanımlarının en çok tercih ettiği süpürge modellerinden Islak – Kuru elektrikli süpürge modelleri, ıslak ve kuru tüm pislikleri, atıkları zeminden temizlemek için kullanılır.

5. Sulu Süpürge Modelleri

Son yıllarda elektrikli süpürge modellerinde satış paylaması yapan Sulu elektrikli süpürge modelleri, toz haznesinde su bulunan süpürge çeşididir. Temizlenen alandaki tozlar suyun içine hapsolur. Bu makinede dikkat edilmesi gereken en önemli konu, süpürme işlemi bittikten sonra su haznesinin boşaltılması ve temizlenmesi… Eğer süpürge işlemi tamamlandıktan sonra kirli su haznede beklerse çok kötü kokulara neden olmaktadır.

6. Robot Süpürge Modelleri

Gelişen teknoloji ile beraber elektrikli süpürge modellerinde de son teknoloji ürünler yerini almaya başladı. Bunlardan bir tanesi de robot süpürge… Sarjlı elektrikli süpürge modellerinden robot süpürge, kendi kendine temizlik yapması ve köşe bucak bütün bölgeleri süpürmesi ev temizleyenler için büyük kolaylık sağlıyor.

7. Şarjlı El Süpürgesi

Oldukça küçük boyutlarda güzel bir performans sergileyen şarjlı el süpürgeleri dar bölgede bulunan bütün tozları emmesi için kullanılır.

Elektrikli Süpürge Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Motor Gücü

Elektrikli süpürge alımında en çok dikkat edilmesi gereken konuları başında motor – emiş gücü özelliği gelmektedir. Bir makinenin Watt ile ölçülen motor gücü ne kadar yüksekse makinenin performansı da bir o kadar yüksektir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu emiş gücü ile motor gücünün birbirine karıştırılmamasıdır. Ürünün motor gücü ne kadar yüksek olursa olsun, emiş gücü süpürmenin daha güçlü olacağını ortaya koymaz.

2. Emiş Gücü

Motor gücü kısmında da belirttiğimiz üzere elektrikli süpürgelerde Watt yani Motor gücü ile emiş gücü birbirinden farklı kavramlardır. Bir elektrikli süpürge seçerken motor gücü ve emiş gücü ayrı ayrı incelenmelidir. Emiş gücü yüksek süpürge arayanların mutlaka ama mutlaka halı ve sert zeminlerde emiş gücü ve performansını dikkate alması gerekmektedir.

3. Pratiklik

Hangi marka ya da model elektrik süpürgesi alırsanız alın, ne kadar yüksek paralar verirseniz verin, eğer aldığınız elektrikli süpürge pratik bir özelliğe sahip değilse, size ev temizliği sırasında büyük eziyetler verebilir. Süpürgenin ağırlığının hafif olması ve manevra kabiliyeti bulunması sizlerin daha az yorulmasına ve daha etkili bir süpürme işlemi yapmanıza olanak sağlar.

4. Sessiz Olması

Elektrikli süpürge alımında ürünün broşüründe ya da özellikleri arasında en çok dikkat edilmesi gereken bir başka konu ses seviyesi… Eski model elektrikli süpürgelerde ses şiddeti dayanılmaz seviyelerde olurken, son teknoloji ürünlerde ise bu durum her geçen gün daha düşük seviyelere geliyor. Uzmanlara göre standart ses seviyesi 78 desibeldir. Günümüzde en düşük desibel seviyeli elektrikli süpürgeler ise 68 desibeldir. İkisi arasında tercih yapabilirsiniz.

5. Yıllık Enerji Tüketimi

Elektrikli süpürgelerin yıllık enerji tüketimi hesaplanırken bir kriter ele alınır. Bu kriter; yılda ortalama 50 kez temizlik yapılan 87 m² alan üzerinden değerlendirilir. Yapılan araştırmalar ve incelemeler sonrasında ortalama bir elektrikli süpürgenin yıllık enerji tüketimi 43 kWh değeri ve nominal giriş gücü 900 Watt ve daha aşağısında olmalıdır.

6. Toz Torbalı Olması

Son 5 yıl içerisinde dünya da ve ülkemizde toz torbasız ve sulu elektrikli süpürgelerde satış patlaması yaşansa da halen daha toz torbalı süpürge modelleri revaçta… Eskiden toz torbalı süpürgelerde Hepa filtre sistemi bulunmazdı. Günümüzde ise artık toz torbalı elektrikli süpürgelerde de filtre sistemi yer alıyor. Bu yüzden en az toz torbasızlar kadar rağbet görüyor.

7. Toz Torbasız Olması

Toz torbasız elektrikli süpürgelerin en önemli özelliği ek bir aparatın olmaması ve basit bir hareketle içinin boşaltılmasıdır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken oldukça önemli bir nokta var. Eğer toz torbasız elektrikli süpürge alacaksınız, hazne içine giren tozun dışarı çıkmadığına yani sızıntı yapmadığına emin olmalısınız. Eğer yüksek filtrasyona sahip ise içeri hapsedilen toz dışarı çıkmaz.

8. Hepa Filtreli Olması

Son teknoloji ürünleri ile piyasada yer alan birçok üründe artık hepa filtresi mevcut. Elektrikli süpürgede Hepa filtresi olması demek, evde makineden çıkan havanın daha iyi hapsedilmesi demek. Evinizde astım ya da alerji hastaları varsa, hepa filtresi yüksek bir elektrikli süpürge tercih edilmelidir. Hepa filtre seviyeleri farklılık gösterir. Seviyesi ne kadar yüksekse filtreleme işlemi de bir o kadar sağlam olacaktır.

9. Marka Bilinirliliği Olması

Hepimiz biliyoruz ki, bir ürünün markası ne kadar bilinirse yani marka ne kadar kurumsalsa, yaşanacak problemlerde karşımızda ilgilenecek kişiler bulmak o kadar kolay olacaktır. Firmaların tecrübesi, gücü ve yedek parça ağı ne kadar genişse, ürünün performansı ve kalitesi de bir o kadar yüksektir.

10. Ek Malzemelerinin Sağlam Olması

Şimdiye kadar belki farkında değildiniz ancak birçok firma elektrikli süpürgenin ek aparatlarına garanti imkanız tanımamaktadır. Eğer aldığınız ürünün ek malzemeleri basit bir şeyse bozulduğunda yenisi almak için para ödemeniz gerekecektir. Bu yüzden elektrikli süpürge almadan önce ek aparatlarının da sağlamlığı hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

11. Garanti Süresinin uzun Olması

Elektrikli süpürgeler 1-2 senede bozulan ya da eskiyen aletlerden değildir. Bu makinelerin ömrü daha uzundur. Bu yüzden elektrikli süpürgelerin garantisi süresinin uzun olmasına dikkat edin. Minimum 2-3 yıllık garanti süreli makineleri tercih etmeye özen gösterin. Burada dikkat edilmesi gereken motor garanti suresi… Bazı firmalar ürüne ayrı motora ayrı garanti süresi vermektedir.

12. Teknik Servis Ağının Yaygın Olması

Teknolojik alet alırken gözden kaçan ancak en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında, markanın yaygın servis ağının olup olmamasıdır. Kimi markaların çevrenizde servisi dahi bulunmazken, kimi markalar ise ürününüzü evden alıp eve teslim etmektedir. Sizde servis ağı yaygın ve teknik servisi ilgili markaları tercih etmeye özen gösterin.

Elektrikli Süpürge Etiketi Nasıl Okunur?

Birçok elektronik eşyanın üzerinde ya da internet alışveriş yapacağınız sırada baktığınız broşürlerde renkli etiketler bulunur. Bunların aynısı elektrikli süpürgelerde de mevcuttur. 2014 yılında ortaya çıkan yasa sonrasında bu etiketler müşterilere makinenin hangi model, ses seviyesi, enerji tüketimi, emiş gücü ve performans gibi birçok veriyi sunmaktadır. Aşağıda yer alan Elektrikli Süpürge etiketinde açıklamalı olarak ürünün performansları hakkında bilgiler örnek olarak verilmiştir.

 • Üretici Marka
 • Üretici Model
 • Enerji Verimlilik Sınıfı
 • Yıllık Ortalama Enerji Tüketimi
 • Ses Seviyesi
 • Sert Zemin Temizleme Performansı Sınıfı
 • Halı Temizleme Performansı Sınıfı
 • Hava Filtre Emisyon Sınıfı

En Önemli Elektrikli Süpürge Başlıkları / Aksesuarları Nelerdir?

En az elektrikli süpürgeler kadar bu süpürgelerinde yanında bulunan aparatlar da önemlidir. Süpürge başlıkları sayesinde sadece halılar ve döşemeler değil, aynı zamanda koltuklar, yataklar, perdeler, kapı köşeleri vb. birçok yerin temizliği yapılabilmektedir. İşte, her evde bulunması gereken elektrikli süpürge başlıkları…

1. Elektrikli Süpürge Standart Emici Başlık

Elektrikli süpürgelerin en sık kullanılanıdır. Bu parça halının ve zeminin temizlenmesini sağlamaktadır. Bu başlık sayesinde evinizin genel kısmını temizleyebilirsiniz.

2. Elektrikli Süpürge Dar Aralık Uçlu Başlık

Elektrikli süpürgelerin standart başlıkları köşe bölgeleri silmede etkili değildir. Bu tarz köşe bucak yerler için dar aralıklı uçlu başlık tercih edilmelidir. Emiş gücünden kısmayan başlık sayesinde tüm kuytu köşeleri temizleyebilirsiniz.

3. Elektrikli Süpürge Yatay Temizleyici Başlık

Özellikle yatakların temizlenmesinde onların daha uzun süreler kullanılmasında büyük katkı sağlayan Yatay temizleyici başlık, süpürgenin yanında mutlaka olması gereken başlıklardan… Özellikle çarşaf değişimi sırasında yatağın üzerine gelecek toz, tüy ve kıl gibi birçok şeyin temizlenmesine katkı sağlar ve harika bir emiş gücü sağlar.

4. Elektrikli Süpürge Döşeme Emici Başlık

Evin en çok toz, kir ve bakteri bulunduran kısımları döşemelerdir. Buranın her gün mutlaka temizlenmesi gerekirken, bunu standart başlık ile yapmak tam etki sağlamayacaktır. Bu yüzden döşeme emici başlık tercih edilmelidir.

5. Elektrikli Süpürge Mobilya Fırçası

Mobilyaların üzerinde birikin tozları almak için özel olarak tasarlanmış birçok mobilya fırçası türü mevcuttur. Oldukça narin ve hassas olan mobilyalar için genel standart başlık kullanılması bu ürünlere zarar verebilir. O yüzden yumuşak yapıya sahip mobilya başlığını kullanmanız gerekmektedir.

6. Elektrikli Süpürge Evcil Hayan Kiti Başlığı

Evinde evcil hayvan besleyen kişilerin mobilyalarında, kıyafetlerinde, halılarında çok sayıda yüz olması kuvvetle muhtemel… Eğer bir de ahşap yüzeylerde de varsa işte o zaman temizlenmesi bir o kadar da güç. Ancak evcil hayvan kiti başlığınız varsa, bu tüyler yerlere dökülmeden temizleyebilirsiniz. Direk evcil hayvanınızdan tüyleri temizleyerek sonrasında tüyleri temizlemekten kurtulabilirsiniz.

Elektrikli Süpürge Seçiminde Sıkça Sorulan Sorular

Elektrikli süpürge alımında dikkat edilmesi gereke en önemli etkenlerin yukarıda detaylı anlaşılır şekilde tek tek açıkladı. Bu kısımda ise kullanıcıların elektrikli süpürgelerle ilgili en sık sorduğu sorulara cevap verip, merak ettikleri konulara açıklık getiriyoruz.

1. Watt ile Emiş Arasındaki Fark Nedir?

Watt, elektrikli süpürgenin motor gücüdür. Emiş gücü ise süpürgenin kiri ve tozu çekiş performansıdır. Elektrikli süpürgenin Watt yani Motor gücünün yüksek olması emiş gücünün de yüksek olacağı anlamına gelmez. Emiş Gücü performansını belirleyen farklı etmenlerde mevcuttur.

2. Emiş Gücü Performansını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Motor gücünün yüksek olması emiş gücünü etkilese de tek başına performans belirleyici bir etken değildir. Örnek vermek gerekirse 1600 Watt değerlerine sahip bir ürün 750 Watt değerine göre daha iyi emiş gücüne sahip olmayabilir. Watt seviyesinin hepsi emiş gücü performansı için çalışmaz. Makinenin geneline dağılmaktadır. Bu yüzden emiş gücünün asıl önemli etkenleri başlığın kiri- tozu çekme özelliği ve vakum hortumunun performansıdır. Burada dikkat edilmesi gereken torbalı süpürgelerin poşetleri tıkanmadan önce temizlenmeli. Aynı şekilde toz torbasız olanlarında… Borular, başlıklar kısa süreli aralıklar temizlenirse emiş gücü performansı da bir o kadar yüksek kalır.

3. Elektrikli Süpürgenin Emiş Gücü Azaldı, Ne Yapabilirim?

Elektrikli süpürgelerin emiş gücünün düşmesinin birkaç önemli sebebi bulunmaktadır. Bunlar arasında en önemlisi makinenin toz torbasının ya da haznesinin dolu olması. Bunun yanı sıra makinenin toz çeken başlığının ve borusunun da tıkanması emiş gücü performansını düşürebilmektedir. Bu sorunları ortadan kaldırma ve tekrardan süpürgenin emiş gücünü yükseltmek için; tıkanan ya da toz dolan bölümleri temizlemelisiniz.

4. Temizlik Yaparken Farklı Başlıkları Kullanmak Emiş Gücünü Etkiler mi?

Bu sorunun cevabı kesinlikle evet… Çünkü, elektrikli süpürgelerin her başlığı farklı zemin türleri için ayarlanmıştır. Örnek vermek gerekişe sert bir bölgeyi temizlediğiniz başlık ile yumuşak bölgeyi temizlediğiniz başlıklar farklı olmalıdır. Yüksek emişi destekleyen başlıkları halılarda kullanırken, ortalama emiş gücü sunan başlıkları ise farklı zemin tiplerinde kullanabilirsiniz.

5. Elektrikli süpürgelerinin filtrelerinin temizlenmesi Ne Kadar Önemli

Elektirkli süpürgelerin emiş gücü performansını direkt etki eden filtreler kesinlikle belli aralıklarla temizlenmelidir. Eksoz filtreleri, motor filtreleri ve hava filtreleri ne kadar çok temiz kalırsa, süpürgenizin emiş gücü de bir o kadar yüksek olacaktır.

6. Elektrikli Süpürge Filtresinin Yıkanıp – Yıkanmayacağını Nereden Anlarım?

Temiz HEPA filtreler, elektrikli süpürgelerin emiş gücünü ve performansını belirleyen etkenlerin başında… Süpürgede yer alan HEPA filtreler üretim şekline bağlı olarak her defasından atıp yenisi almanızı engeller. Bazı HEPA filtreler aynı zamanda yıkabilmektedir. Ürünleri kullanım kılavuzunda “HEPA filtre yıkanır mı yıkanmaz mı?” sorusuna cevap bulabilirsiniz. Eğer yıkama özelliğine sahipse ortalama 6 ayda bir yıkama işlemi bir problem teşkil etmeyecektir.

7. Hepa Filtresi Su ile Nasıl Temizlenir?

Yukarıda yer alan soruda Hepa filtrelerinin bazılarının yıkanabilir olduğunu açıkladık. Eğer sizin de hepa filtreniz yıkanabilir özellikteyse;

Öncelikle makinenin arka kısmında bulunan filtrenizi çıkartın.

 1. Üzerinde bulunan tozları kabaca temizleyin.
 2. Sonrasında bir kova içerisinde sıcak su doldurun ve HEPA filtresini kovanın içerisine yerleştirin. Biraz olsun suyunu çektikten sonra suyun dibinde sabit duracaktır. 10 dakika kadar bekletin.
 3. On dakika sonra çıkartıp ılık musluk suyuyla birlikte durulayın. Birkaç saat açık havada iyice kurutun ve sonrasında makinenize geri takın.

8. Elektrikli Süpürgenin Tekerlek Kombinasyonu Nasıl Olmalıdır?

Elektrikli süpürgelerin genel yapısı arka iki tekerin büyük, ön tekerin ise küçük olmasıdır. Bunun dışında da bazı modeller mevcuttur. Ancak en kullanışlı modeller iki arka büyük teker ve küçük ön tekerli modellerdir. Bu modeller sayesinde elektrikli süpürgenin manevra kabiliyeti artmaktadır.

Advertorial

10 Tem 2020 - 14:48 - Aile & Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

01

Şansal - Elektrikli süpürge alırken araştırma yapıyordum. İyi ki okudum teşekkürler.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Temmuz 19:49


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Türkiye'de erken seçime gidilmeli mi?