Reklamı Kapat

Tahlil sonuçları kaç günde çıkar?

Sağlık problemi dolayısıyla tedavi için doktor muayenesine giren bir kişiye tahlil yaptırılabilir. Tahlil, kan veya idrardan alınan örneklerle yapılır. Peki tahlil sonuçları kaç günde belli olur?

Tahlil sonuçları kaç günde çıkar?
Tahlil sonuçları kaç günde çıkar?
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Hekimin hastadan istediği tahlil, aynı hastanede veya sağlık ocağında yapılabilir. Muayene ile bir sonuca ulaştığına emin olamayan hekimin istediği tahliller, hastalıkla ilgili verilerin ölçülmesi anlamına gelir. Kan veya idrar tahlili, doktor tarafından istenilen bilgiler doğrultusunda değerlendirmeye alınır.

Peki, kan veya idrar tahlili yapıldıktan ne kadar süre içerisinde sonuçları belli olur? Bu sorunun cevabı yapılacak tahlillere göre değişkenlik gösterebilir. Tahlillerin laboratuvardan çıkma süresi; test sayısı ve testin hangi bölümlerde çalışılacağıyla ilgili olarak hızlı veya yavaş olabilir.

40 GÜNE KADAR UZAYAN TAHLİLLER VAR

Hem hastalığın tedavisi ve sonuçları bakımından oluşan merak hem de hastanede uzayıp giden zaman dikkate alındığında hastalar tahlillerin bir an önce sonuçlanmasını ister. Ancak sağlıklı verilere ulaşmak için tahliller dikkatle yapılmalıdır. Yapılan tahlil sonuçlarında ortalamalara bakıldığında; hormon testleri 3-4 saat, hemogram testleri 1-2 saat, fibrojen testleri ise 2-3 saat içerisinde hazırlanabilir. İlgili merkezde çalışılamayacak olan talepler için kan veya idrar örnekleri farklı birimlere gönderilir. Kan grubu veya kanın pıhtılaşma süresini ölçen testler ise 10 ila 20 dakika içinde hazırlanır. Türüne göre 40 güne kadar uzayan tahlil sonuçlarını beklemek gerekebilir.

TAHLİL SONUÇLARI NASIL ANLAŞILIR?

Sağlık personelleri tarafından yapılan kan veya idrar tahlili, aynı şekilde sonuçlarının değerlendirilmesi için de uzman bir sağlık çalışanının değerlendirmesine muhtaçtır. Kan tahlili sonuçları pozitif ya da negatif olarak değerlendirilir. Kimi zaman kafaların karışmasına neden olan sonuçların mutlaka hekimler tarafından değerlendirilmesi gerekir. Kanda aranan maddenin bulunamaması halinde sonucun negatif çıkması aslında hasta için olumlu bir sonuçtur. Hastaların sonuç raporlarında negatif ibaresini görmesi halinde endişelenmemesi daha doğrudur.

Pozitif sonuç ise aranan maddenin kişide var olduğunun göstergesidir. Bu, genelde istenmeyen bir durumdur. Nadir durumlarda ise sonuçların pozitif olması istenir. Kimi durumlarda ise sonuçların pozitif olmasının herhangi bir önemi yoktur. Test sonucunun pozitif olmasının tercih edildiği durumlara örnek olarak;

  • * Anti-HBs testinin sonucu gösterilebilir. Pozitif değer, kişinin bu mikroba karşı bağışıklığının tam olduğunun göstergesidir.

SİGARA VE ALKOL TESTİ

Yapılan testlerde kişinin sigara veya alkol kullanıp kullanmadığı anlaşılabilir. Sigaranın içinde bulunan ve sayısı 4 bine yaklaşan maddenin en belirgin olanı nikotindir.

Kullanım sıklığı ve miktarına bağlı olarak nikotinin vücuttan atılma süresi 2 ila 11 saat arasında değişiklik gösterir. Tükürük, idrar, kan ve deri gibi döküntülerde aranması halinde nikotin izine rastlanabilir. Hastanın sigara içip içmediği;

  • Deri döküntüsünde 1 yıla kadar
  • Tükürük testinde 4 güne kadar
  • İdrar tahlilinde 20 güne kadar
  • Kan tahlilinde 10 güne kadar

ölçülebilir.

İdrar tahlili uygulanan ve bilinen en ucuz testler arasında gösterilebilir. Tükürük testi içinse en duyarlı sonuçların elde edildiği çalışma tanımlaması yapılabilir. Saç testi her yerde yapılamadığı için güvenilir ancak yüksek maliyetlidir. Kan tahlilleri ise hastalıkların teşhisinin konulabilmesi için en sık kullanılan ve güvenilen yöntemdir.

TAHLİLLER AÇ KARNINA MI YAPILIR?

Kan tahlili öncesinde hastanın aç ya da tok karnına hastaneye gitmesi gerektiği ilgili kişi ya da hekim tarafından belirtilmelidir. Her tahlilin aç karnına yapılması zorunlu değildir. Doğru sonuçlar elde edebilmek için özellikle biyokimya testlerinde aç karnına olunması gerekir. Testin sonucunda görülmek istenen işleme uygun olarak hasta adayının önceden bilgilendirilmesi en doğru sonuçlara ulaşmak için zorunludur.

Kan tahlili öncesinde az miktarda su içmenin ise genel olarak bir sıkıntı yaratmayacağı bilinmelidir. Doktor tarafından herhangi bir özel bilgilendirme yapılmaması halinde kan tahlili öncesinde;

  • Bir şey yenmemeli ve su dışında sıvı tüketilmemelidir.
  • Hayati önem taşıyan kalp ve tansiyon ilaçları dışında basit ilaç ve vitaminler alınmamalıdır.
  • Test öncesindeki 24 saat sigara ve alkol tüketilmemelidir.

Çay, kahve sigarada bulunan kafein glikoz seviyesini artırabilir. Büyüme hormonunun artması, HDL seviyesinin düşmesi, eritrosit, lökosit ve CEA sayılarında yaşanan artış doğru teşhis ve etkili bir tedavi planının önüne çıkan engeller arasında gösterilebilir.

Sağlık taramalarının sabah erken saatlerde yapılmasına dikkat edilmelidir. Kan tüpleri içerik ve etki açısından; sarı, kırmızı, siyah, mor ve mavi kapaklıdır.

07 Temmuz 2019 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?