Son Dakika Haberleri

2018 resmi tatiller takvimi: Kurban bayramı ne zaman?

Milli, manevi günlerin anlam ve önemi açısından tatil ilan edilmeleri Anadolu kültüründe alışılagelmiş bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. İşte 2018 yılı resmi tatil günleri...

Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye, dünyanın en fazla tatil yapan ülkeleri arasında ön sıralarda yer alıyor. Milli bayramlar, manevi bayramlar ve diğer tatil günleri tam olarak listelendiğinde resmi kurumlar, özel şirketler ve okullar için ciddi düzeyde tatil gününün mevcut olduğunu söylemek mümkün.

2018 yılı boyunca toplamda 116 gün tatil yapılacağı öngörülüyor. Fakat bu sayıya memur ve özel şirketlerde çalışanlar dahil değil. Memurlar bu yıl yalnızca 12.5 gün tatil yapabilecekler. Bu sayıya yıllık izinler dahil değil.

2018 resmi tatil günleri takvimi

Resmi tatil günleri takvimiyle aylar, haftalar öncesinden tatillerin hangi güne denk geldiğini öğrenin, seyahat planlamalarınızı buna göre yapın. Erken rezervasyonlar, uçak biletleri vb. diğer işlemleriniz için tatillerin denk geldiğini günleri öğrenmek yararlı olabilir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bu yıl Pazartesi gününe denk geliyor. Buna ek olarak geçmiş yıllarda gördüğümüz bir uygulama olan tatil gününün öncesi ya da sonrasının yine tatil ilan edilmesi şeklinde bir durum, bu yıl söz konusu değil.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Salı günü kutlanacak. Pazartesi günü izin alıp tatilinizi 4 güne tamamlamak mümkün olabilir. 

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı bu yıl Cumartesi gününe denk geliyor. Bu nedenle tatil yapmak isteyenler için günün milli bayram oluşu haricinde özel bir önemi söz konusu değil.

2018 Ramazan Bayramı 

Bu yıl Ramazan bayramı Cuma, Cumartesi ve Pazar günlerine denk geliyor. 

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

Geçtiğimiz yıl ilk defa resmi tatil olarak ilan edilen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü bu yıl Pazar gününe denk geliyor. 

bayram-tatili.jpeg

2018 Kurban Bayramı Ne Zaman?

21 Ağustos'da başlayan Kurban bayramı, 24 Ağustos tarihinde sona eriyor. 21 Ağustos Salı gününe, 24 Ağustos ise Cuma gününe denk geliyor. Hem mübarek bir bayram olduğu için hem de tatil açısından iyi bir zamana denk geliyor. 

20 Ağustos Pazartesi günü de arefe gününe denk geliyor. Pazartesi gününün tatil olacağının netleşmesi üzerine çalışanlar 9 gün tatil yapabilecekler. 18 Ağustos Cumartesi ile başlayan tatil, 26 Ağustos'da bitecek. 27 Ağustos Pazartesi günü çalışanlar tekrar işbaşı yapacak. 

Kurban bayramına yaklaşık bir ay kala Diyanet, kurbanlık fiyatlarını açıkladı. Buna göre; yurtiçi kesim bedeli 850 lira, yurtdışı kesim bedeli ise 625 lira olarak fiyatlandırıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş tarafından açıklanan rakamlar, geçen seneki kurbanlık fiyatlarıyla kıyaslandığında makul görünüyor. Geçtiğimiz yıl Diyanet İşleri Başkanlığı yurtiçi kesim bedeli olarak yine 850 lira, yurtdışı kesim bedeli ise 600 lira şeklinde bir fiyatlandırma yapmıştı. Yalnızca yurtdşı kesim bedelinde 25 TL'lik bir artışa gidildi. 

30 Ağustos Zafer Bayramı

30 Ağustos Zafer bayramı Perşembe gününe denk geliyor. Bu açıdan verimli bir şekilde değerlendirilebilir. 

29 Ekim Cumhuiyet Bayramı

29 Ekim Cumhuriyet bayramı Pazartesi gününe denk geliyor. Bu sayede çalışanlar 3 günlük bir dinlenme, tatil yapma fırsatı elde edecekler. 

Arefe günü tatil mi?

Her yıl olduğu gibi bu yıl da bayram öncesi Arefe gününün tatil olup olmayacağı merak konusu. Geçtiğimiz yıl 9 gün süren bayram tatili, bu yıl hafta sonuna denk geliyor. 

Arefe bu yıl 14 Haziran Perşembe gününe denk geliyor. Memurlar ve çalışanların arefe gününde yarım ya da tam gün tatil yapıp yapmayacağı netleşti.

Buna göre memurlar ve çalışanlar için arefe günü yarım gün tatil olacak.ü

Kurban bayramında kaç gün resmi tatil olacak? 

Bayrama sayılı günler kala memurlar için tatil, yarın itibariyle başlıyor. 18 Ağustos Cumartesi günü başlayan hafta sonu tatilini, Pazartesi'den itibaren bayram tatili takip ediyor. 5 gün süren Kurban bayramı tatilinin ardından 25 Ağustos Cumartesi günü yeniden hafta sonu tatil başlıyor. Böylece kamu çalışanları için 9 günlük bir resmi tatil süreci başlıyor.

Kamu çalışanları 27 Ağustos itibariyle yeniden mesaiye başlayacak. 30 Ağustos bayramı da kamu çalışanlarının resmi tatil olarak değerlendirebileceği bir gün.

# KURBAN BAYRAMI İLE İLİŞKİLİ:
# RESMİ TATİL İLE İLİŞKİLİ:

17 Ağustos 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket 2019 yılı için belirlenen asgari ücret hakkında ne düşünüyorsunuz?