Gizle

Haram parayla imam ve hatip yetişmez

İstanbul Beykoz’da yapımına başlanan bir İmam Hatip Ortaokuluna, devlet eli ile kumar oynatan Spor Toto sponsor oldu.

Haber albümü için resme tıklayın

Kur’an-ı Kerim, hadis, siyer gibi derslerin verileceği, imam ve hatip yetiştirilecek okulun haram parayla yapılması vatandaşların tepkisine sebep oldu. Yapımına Spor Toto’nun sponsor olduğu imam hatip ortaokulunun hemen yanında bulunan imam hatip lisesinde öğretmenlik yapan Ş.H. “Durumu gören öğrencilere cevap veremiyoruz. Biz onlara bu okullarda kumarın haram olduğunu öğretiyoruz” dedi.

İstanbul Beykoz’da inşa edilen bir İmam Hatip Ortaokulu’na Spor Toto sponsor oldu. Kumar ve şans oyunlarının haram olduğunun öğretileceği okulda, devlet eli ile kumar oynatan Spor Toto tarafından yaptırılması vatandaşa ve hemen yanında bulunan İHL öğrencilerine akıl tutulması yaşattı. Manevi ve ahlaki eğitim yönünde vatansever nesillerin yetiştirilmesi için kurulan İmam Hatip Okullarının temellerinin kumar parası ile atılması tepkiye neden oldu.

“İÇKİ PARASI İLE CAMİİ YAPMAK GİBİ BİR ŞEY”

İmam Hatip Ortaokulu’nun hemen yanında bulunan İmam Hatip Lisesi’nde öğretmenlik yapan Ş.H. “İmam Hatip Okullarında, Allah’ın dini İslam’ı elimizden geldiği kadarıyla öğretmeye çalışıyoruz. Burada içkinin, faizin, zinanın ve kumarın haram olduğunu öğretiyoruz. Şimdi böyle bir yer haram para ile yapılmaya çalışıldığını gören öğrenciler, “Hocam, kumar haram diye söylüyorsunuz ama okullarımız haram para ile yapılıyor, diyorlar. Ne cevap verebiliriz? En azından yapılanın tabela asılarak afişe edilmemesi lazım. İmam Hatip Ortaokulu inşaatında Spor Toto’nun tabelasını halk görünce, ‘Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu’ diyor. Halkın İmam Hatip Okullarına karşı olumlu bakışı zedeleniyor. Bu yapılan, içki parası ile camii yapmak gibi bir şey. Haram haramdır değişmez” diyerek yanlıştan kesinlikle dönülmesi gerektiğini söyledi.

“KUMARIN MEŞRULAŞMASINA DA SEBEP OLUR”

İlahiyatçı yazar Abdülaziz Kıranşal, kumarın millileşip, Milli Piyango’ya dönüşmesinden sonra, Spor Toto’nun İmam Hatip Okulu’na sponsor olmasının da kumarın meşrulaşmasına sebep olabileceği uyarısında bulunarak, “Eğer bu okullarda eğitim gören imam hatip öğrencileri Kur’an eğitimi için yetiştiriliyorsa, eğitimini yapacakları Kur’an, ‘Ey iman edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar (putlar) fal ve şans oyunları birer şeytan işi pisliktir. Bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz’ ayetiyle kumarı yasaklıyor. Eğer bu İmam Hatip Okulları, fıkıh öğretmek için eğitim veriyorsa, öğretilecek İslam fıkhı kumarı kesin hükümlerle yasaklamıştır. Kur’an ve sünnetin açıkça yasakladığı ve büyük haramlardan saydığı kumarın, İmam Hatip Okullarımızın harcına kesinlikle karıştırılmaması gerekir” şeklinde konuştu.

“AKIL TUTULMASI”

İmam Hatip Okullarının milletimizin ruh kökü ve kimliğini temsil eden en önemli kurumlar olduğunu söyleyen ilahiyatçı yazar Abdülaziz Kıranşal, “İmam hatip nesli demek bereket demektir. Böyle bir neslin yetiştirileceği kurumların harcına Allah’ımızın haram kıldığı bir kazancı karıştırmak bu bereketi kendi ellerimizle katletmek demektir. Dinin öğretileceği kurumları, gelirinin açıkça kumardan ve haramdan geldiği bilinen kazançlarla inşa etmek ve bunun da tabelasını asarak reklâmını yapmak olsa olsa bir akıl tutulması olur” ifadelerini kullandı.

22 Şubat 2018 - Gündem

Muhabir Onur Şehmus Şahin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

12

Abdi - Milli Eğitimi millileştiremedik amma kumarı yıllardır MİLLİleştirdik ve oldukça da mesafe aldık. Bugün Türkiyede 2 (İKİ) kişiden biri kumar oynuyor.Hem Hıyarsever bu millete mani olmayın. Bak her türlü kumar oyunundan para kazanıp, okul, cami, hastahane gibi hayır kuruluşu yaptırmak istiyen, çok, çok TEFSİR okumuş, öğrenmiş çok yuttaş var fedakar var. Sen kalbe bak kalbe - et parçası değil mi sandın ? - kim demiş, yasak, diye. Öyle olsa, Cumhurbaşkanı söylerdi. Dahası hocaların KAHIR ekseri, " haramın binası olmaz" diyor, üstelik

Yanıtla . 0Beğen 24 Şubat 11:15
11

Mutlu - Bu bir dinde reform örneğidir.

Yanıtla . 1Beğen 22 Şubat 23:41
10

Mahacir - Laikliğin teminatı

Dediğimiz şey değilmi

........................................

Yanıtla . 1Beğen 22 Şubat 22:25
09

Ezber - Bu meseleyi biraz daha kurcalarsak, bütün devlet memurlarının aldıkları maaşda, özellikle diyanet işlerinde ve imamlarında sıkıntı bulunabilir.

Devletin içki, kumar, faiz ve fuhuşdan vergi yoluyla kazanç sağladığını herkes biliyordur herhalde.

Yanıtla . 0Beğen 22 Şubat 21:26
08

Ac Hayat - Yarın spor totonun tabelasını kaldırırlar olur biter

Yanıtla . 12Beğen 22 Şubat 15:49
06

Mehmet Özteki̇n - İmam Hatip OKÇULARINI ŞİMDİYE KADAR MİLLET YAPTI .KAYNAĞI NE OLDUĞU BELİ OLMAYAN BİNALARIN İMAM HATİP OKULLARI OLARAK TAHSİS EDİLMESİ ÇOK ACI BİR DURUMA DÜŞTÜĞÜMÜZÜN GÖSTERGESİ

Yanıtla . 6Beğen 22 Şubat 12:47
05

Şuur - Spor Toto'nun spor sahası yaptırıp üzerine de Spor Toto tarafından yaptırılmıştır tabelası olan okul var. Ayrıca en vahim olanlardan birisi de Konya'da Millî Piyango lisesi ve "Vakıfbank İmam Hatip Ortaokulu"nun bulunması. Bu durumla ilgili olarak velilerden, okul yönetiminden, müftüden ve il teşkilatından ses yok ki halen tabela asılı. Ayrıca Türkiye genelindeki Ziraat Bankası Fen Liseleri ve Ziraat Bankası Güzel Sanatlar Liselerini de unutmamak gerekir. http://vakifbankiho.meb.k12.tr/

Yanıtla . 8Beğen 22 Şubat 11:18
04

Ramazan - haklısınız doğru

Yanıtla . 5Beğen 22 Şubat 09:33
03

Mutemet - Bu nasıl iş böyle hem tabelada Beykoz Belediyesi yaptırıyor yazıyor. Hemde Spor toto bu okulu yaptırıyor diye tabela asılıyor. Haram para ile gidin kenef yapın umuma açık ancak o işe yarar.

"Ya olduğun gibi görün, yada göründüğü gibi ol"

Yanıtla . 8Beğen 22 Şubat 08:50
02

Kaynak - Sadece bu mu sanki Faiz işletip maaş verilen din adamları ne olacak

Yanıtla . 6Beğen 22 Şubat 01:47
01

Mustafa Zügül - Haberin BAŞLIĞINA Göre, "Haram parayla imam ve hatip yetişmez" mişşş.. Olsun.. Ak Parti Zihniyetine Göre de, "HELÂL - HARAM FARKETMEZ"dir Belki???

Yanıtla . 8Beğen 22 Şubat 01:18

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?