İbrahim Reisi kimdir?

İran 8. Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi oldu. Öncesinde Yargı Erki Başkanı olan İbrahim Reisi'nin hayatı merak edilenler arasına girdi. Peki, İbrahim Reisi kimdir İbrahim Reisi kaç yaşında

İbrahim Reisi İran'daki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden ülkenin 8. Cumhurbaşkanı olarak çıktı.  2017 yılındaki İran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday gösterilen İbrahim Reisi oyların yüzde 38'i almıştı ama seçilememişti. Hali hazırda İran'ın en güçlü vakfı olan Astan-i Kuds-i Rezevi'nin Başkanıdır.

İbrahim Reisi 14 Aralık 1960 yılında İran’ın Meşhed kentinin Noğan bölgesinde dünyaya geldi.

Genellikle İbrahim Reisi adıyla bilinen Seyyid İbrahim Reisül Sedati, 7 Mart 2019 yılında Ayteullah Hamenei tarafından İran yargısının yeni başkanı olarak atandı. İbrahim Reisi’nin İran’ın yargı erkinin başına geçmesi iç siyasetinin ana gündem maddesini oluştururken Farsça basının farklı tepkilerine yol açmıştı.

İlkokulu Noğan bölgesinde bulunan Cevadiye İlkokulunda bitirdikten sonra eğitimine Meşhet kentinde bulunan Nevvab İlmiye Medresesi’nde devam etti. Bu dinî medrese Safeviler döneminde Şah Süleyman Safevi zamanında Mirza Salih Rezevi tarafından kurulmuştur.

1979 İran Devrimi sonrasında Nevvab Yüksek İlmiye Medresesi ismini alan bu okul günümüzde Muhafazakârların liderlerinden biri olan Ayetullah Misbah-ı Yezdi’nin öğrencileri tarafından yönetilmektedir.

İbrahim Reisi, kısa bir süre Nevvab İlmiye Medresesi’nde okuduktan sonra din eğitimine Ayetullah Seyyid Muhammed Musevinejad’ın medresesinde devam etmiştir.

Reisi’nin ortaokulda Ayetullah Musevinijad ile başlayan hoca-öğrenci ilişkisi Ayetullah Musevinijad’ın vefatına kadar devam etmiştir.

Ayetullah Musevinejad, devrime giden süreçte devrimciler tarafından olaylar karşısında sessiz kalması sebebiyle eleştirilse de devrimden sonra birçok öğrencisi Horsan vilayetinin stratejik kurumlarında kadrolaşmıştır.

Ayetullah Musevinejad’ın açtığı dinî medresenin diğer ilmiye medreseleriyle en önemli farklı modern bilimlere verdiği önem ve geleneksel fıkıh tartışmalarıyla birlikte irfan, şiir, edebiyat, matematik, fizik ve kimya gibi bilimlerin de öğretilmesi olmuştur.

Ayetullah Musevinejad, Necef’te bulunduğu sürece din eğitimini İran Düzen Yararları Teşhis Konseyi eski Başkanı Ayetullah Seyyid Mahmut Haşimi Şahrudi’nin babası Ayetullah Seyyid Ali Hüseyni Şahrudi’nin yanında almıştır. Ayetullah Musevinejad’ın damadı Muhammed Ali Ebtehi ise İran’ın eski reformist Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi’nin özel kalem müdürlüğünü yapmıştır ve oğlu Seyyid Ali Musevinejad İran’ın Dinler ve Mezhepler Üniversitesi, Şiioloji Fakültesi Şiioloji Bölümü Başkanı olarak görev yapmaktadır.

İbrahim Reisi, 1976 yılında Ayetullah Musevinejad’ın dinî medresesinden mezun olduktan sonra din eğitimine Kum İlmiye Medresesi’nde devam etmiştir.

İbrahim Reisi, din eğitimini Kum kentinde bulunan Ayetullah Burucerdi Medresesi’nde devam etti. Kum’da bulunduğu sürede sekiz Ayetullah’dan dersler almıştır.

İbrahim Reisi’nin hukuk ve yargıya bakışının temeli Usul-ı Fıkıh dersi aldığı Ayetullah Şeyh Ali Mervi tarafından şekillenmiştir.

Ayetullah Şeyh Ali Mervi’nin yargının şeriat kurallarına nasıl formalaşması gerektiğine dair görüşleri İran yargısına hâkim olan önemli fıkıh kaynaklarındandır. 

İbrahim Reisi üzerinde önemli etki bırakan diğer hocası Şerh-i Lem’e dersini aldığı Ayetullah Fazıl Herendi olmuştur. 

Reisi’nin ders aldığı diğer hocaları Ayetullah Seyyid Resul Musevi Tahrani, Ayetullah Ebuu’l Kasım Hazali, Ayetullah Yedullah Duzduzani Tebrizi, Ayetullah Muhammed Taki Sutude, Ayetullah Seyyid Hasan Tahir Hurremabadi ve Ayetullah Seyyid Muhammed Muhakkik Damad olmuştur.

Dönemin Başsavcısı Ayetullah Ali Kudusi’nin isteği üzerine Tahran’a çağrılan İbrahim Reisi, 1980 yılında Kerec kentinde başsavcı olarak görev yaptı. 

1981 yılında Hamadan kenti başsavcılığı görevi de ona verilen 20 yaşındaki Reisi böylece Kerec kenti hem de Hamadan kentinin başsavcısı oldu.

İbrahim Reisi’nin bu dönemde Ayetullah Humeyni’nin talimatıyla 1988 yılında hapisteki rejim muhaliflerinin idam kararını vermek üzere oluşturulan dört kişilik komitede yer almıştır.

Rejim muhalifleri tarafından Ölüm Komitesi olarak adlandırılan bu gurubun resmi rakamlara göre 3 bin, rejim muhaliflerine göre 30 bin idam hükmünü verdiği bilinmektedir. Bu da rejim muhalifleri tarafından İbrahim Reisi’yi Katliam Ayetullah’ı lakabıyla anmalarına sebep olmuştur.    19 Haz 2021 - 09:32 - Biyografi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.