Zamana hükmedebilmek

Zamana hükmedebilmek

Zaman, insanoğluna yeryüzünde bahşedilen en büyük nimetlerden biridir. Öyle ki insanoğlunun yaptığı her iş ve her hareket, zaman ile alakalıdır.Merve Erturan

Zaman öyle bir mefhumdur ki akışı durdurulamaz. Geçmişi telafi edilemez. Hiçbir şey zamanın yerini tutamaz. Kişi birkaç dakikada milyarlar kazanabilir ama o milyarları vererek geçen bir saniyeyi dahi geri getiremez. Yaşanan her anın, alınan her nefesin verilecek bir hesabı vardır.  Ahiretteki hesabımız da bir nevi zaman hesabıdır. Çünkü ahirette ilk hesap, yaşadığımız zaman üzerinden verilecektir.

Allah Teâlâ zamanı takip etmemiz ve onu değerlendirerek iyi işler yapmamız için güneşi, ayı, dünyanın kendi etrafında ve güneşin etrafındaki dönüşünü bir hesaba göre planlamıştır. İnsanlardan da bu plana riayet ederek hayatlarını düzenlemelerini istemiştir. Zaman insanın en önemli kaynağıdır. Zaman, yaşayan insan için ve onu değerlendiren insan için vardır. Bu sebeple hayatta başarılı olanlar,  zamanlarını en verimli şekilde kullananlardır. Zira zamana hükmeden, hayata hükmedebilir. Çünkü bir anlamda hayata hükmetmek, zamanın yönetimini elinde tutmaktır.  Hayata hükmedenler ise hem dünyaya hükmederler, hem de asırlar sonrasına dahi iz bırakırlar.

Bu konunun anlaşılabilmesi için şunu düşünmek gerekir: Allah Teâlâ‘nın günlük, aylık, yıllık, ömürlük ve her an yapılmasını emrettiği ibadetler vardır. Bunların içerisinde namaz günlük, oruç aylık, zekât yıllık, hac ömürlük ve cihad her an yapılması gereken ibadetlerdendir. Allah Teâlâ ibadetlerle aslında müminlerin hayatlarını en güzel şekilde düzenlemiş ve müminlerin önüne hedefler koymuştur. Bu sebeple İslam‘da günübirlik yaşanan bir Müslümanlık anlayışı yoktur. Elbette Müslüman yaşadığı anı değerlendirmekle sorumludur. Zira İslam âlimlerinin zaman konusundaki ortak görüşleri şudur: "Geçmiş zaman elden çıkmıştır, gelecek ise henüz gaybdadır, öyleyse mevcut olan senin içinde bulunduğun şu andır." Ancak bununla beraber bir Müslüman‘ın haftalık, aylık, yıllık ve ömürlük hedefleri ve idealleri de olmalıdır. Hatta kendisinden sonra gelen nesilleri bile düşünerek asırlar sonrasına dahi ışık tutacak projeler üretmeye çalışmalıdır.  Zira Müslüman, hedef ve idealleri olan, bunlara ulaşmak için plan ve programlar yapan, hayatı boyunca bu ideallerinin gerçekleşmesi için mücadele eden insandır.

Müslümanlar için zamanı tanzim etmek konusunda en büyük örnek, Efendimiz‘dir. Peygamberimiz, vakitleri nasıl değerlendireceğimiz konusunda bizlere yol göstermiştir. Onun gecesi ve gündüzüyle hayatını tanzim şekli bizler için son derece önemlidir. Zira o hayatını düzgün bir şekilde programlayarak her işini belli bir zamana göre yapmış ve insanlara da bunu tavsiye etmiştir.  Mesela gününün üçte birini kendisine, üçte birini ailesine, üçte birini de insanların işlerine ayırdığı, rivayetlerle bizlere kadar ulaşmıştır. Zamanını dengeli bir şekilde kullanamayan bizlere, zamanı tanzim konusunda yalnızca bu bilginin anlaşılması bile yeterli olacaktır.  Özellikle iş, aile ve hizmet üçgeninde dengeyi oturtamayan Müslümanlar açısından bu bilginin hayata tatbik edilmesi elzemdir.

Zamanın doğru bir şekilde kullanılmaması, çağımızın en önemli sorunlarından ve Müslümanların aciz kaldığı zafiyetlerden birisidir. Plansız günlük hayatlar, amaçsız ve bilinçsiz aktiviteler, TV ve internetin bilinçsiz kullanımı, gece ile gündüzün yer değiştirmesi, son yılların zaman öldüren silahları haline gelmiştir. Ancak insanların büyük bir çoğunluğu bunu bir sorun olarak görmemektedir. İnsanların en büyük problemleri ile alakalı bir araştırma yapılsa acaba kaç kişi  "Zamanı iyi kullanamamak!" cevabını verir? Müslümanlar adeta başarısızlıklarını hep dışarıda aradıklarından, içeride yaşanılan sorunlar göz ardı edilmektedir. Oysa İslam âleminin bugünkü sorunlarının pek çoğunun temelinde, Müslümanların zafiyetleri yatmaktadır. Bu zafiyetlerin farkına varılmadan da düzeltilmesi imkânsızdır.

Bu sebeple gidişatından memnun olmayan bir Müslüman, ilk olarak zamanın ehemmiyetini idrak etmeli, zaman şuuruna sahip olmalıdır. Gecenin değerlendirilmesini ayrı bir mesele olarak ele almalı, uyku miktarını ayarlayarak bu düzene uymalıdır. Teknoloji ile geçirdiği vakitleri gözden geçirmeli, teknoloji ile gerektiği kadar meşgul olmalı ve zaman israfına sebep olan kısmını hayatından çıkarmalıdır. Özellikle topluluk halinde iş yapılıyorsa, zamanların boş sebeplerle akıp gitmesine seyirci kalmamalı, işleri zamana riayet edecek bir şekilde programlamalıdır.  Ayrıca haftalık, aylık ve yıllık planların yapılması ve bunların uygulanması konusunda çalışmalıdır. Zira bu planların yapılması harekete geçme konusunda kişiye itici kuvvet olacaktır. Bir önemli mevzu da zaman hırsızı denilebilecek insanlarla olan iletişimdir. Eğer bu tür insanlar sebebiyle kişi hedeflerini gerçekleştiremiyorsa, bu kişilerle olan görüşmelerini azaltmalı, böyle bir çevrede yaşıyorsa çevresini değiştirmelidir ki hedeflerine ulaşma imkânı artsın.

Ayrıca şu kimselerin ömürlerini boşa geçirdikleri unutulmamalıdır:

1) Hayırlı bir evlat yetiştirememiş veya bir talebe dahi yetiştirmeden bu dünyadan ayrılmış olan insanlar.

2) Sadak-i cariye denilen kalıcı bir eser bırakmamış olan yani yeryüzünde dikili bir ağacı bile olmayan insanlar.

3) Sosyal hayatın işleyişinde varlığı ile yokluğu eşit olanlar ya da varlığı daha çok yük olan insanlar.

28 Nis 2012 - 21:05 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?