- 12 Tem 2018 - 16:30

İşte dünya tarihinin nüfusça en büyük şehirleri

Sizler için Milat'tan önce 4 bin yılından bugüne dünyanın nüfusça en büyük şehirlerini sıraladık.

mask

Sizler için Milat'tan önce 4 bin yılından bugüne dünyanın nüfusça en büyük şehirlerini sıraladık.

Dünya tarihide nüfusça en büyük şehirler: Memfis

Memphis, aşağı Mısır'ın ilk nomu olan Aneb-Hetch'in başkentidir. Kentin kalıntıları Kahire'nin güneyinde yer alan Mit Rahina yakınlarındadır. Manetho'nun aktardığı söylenceye göre, kent MÖ 3000'li yıllarda Menes tarafından kurulmuştur. Eski Krallık döneminde Mısır'a başkentlik yapan Memphis bu dönemde Akdeniz tarihinin önde gelen yerleşim birimleri arasında sayılmıştır.

2/11
mask

Dünya tarihide nüfusça en büyük şehirler: Ur

Ur, bugün Tell el-Muqejjir (Tel el Mukayyer) Sümer topraklarında bir antik şehir. Ur, sözcük olarak Ön Türkçede kent, şehir olarak kullanılan bir tamgadır.

Dünyanın en eski şehirlerinden biridir. Irak Körfezi´nde Fırat nehri kenarında kurulmuştu. MÖ 3500'den MÖ 1850'ye kadar ticaret merkezi olarak işledi. MÖ 3000'den MÖ 2000'e kadar üç hükümdar ailenin yönetimindeydi. Bu dönemde Sümerlerin sınırları Asur'dan Elam'a kadar uzanmıştı. Ur Sümerler'in başkentiydi.

3/11
mask

Dünya tarihide nüfusça en büyük şehirler: El-Uksur

El-Uksur, Güney Mısır'da El-Uksur valiliğinin başkenti olan şehir. Nüfusu yaklaşık 120.000 kadar olan şehir, antik Mısır şehri Thebes'in harabelerinin üstüne kurulmuş olduğundan dolayı dünyanın en büyük açık müzesi olarak da adlandırılır. Bu sebepten dolayı her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilir.

Araplar bu harabelerin güzelliği ile karşılaşınca şehre El-Uksur (mücevher) adını takarlar.

4/11
mask

Dünya tarihide nüfusça en büyük şehirler: Ninova

Ninova, Dicle Nehri'nin doğu kıyısında bulunan ve bir dönem Asur Devleti'ne başkentliğini yapan bir Antik çağ kentidir. Modern Musul şehrinin hemen yanında bulunmaktadır.

5/11
mask

Dünya tarihide nüfusça en büyük şehirler: Babil

Babil ya da Babylon, Irak'ın başkenti Bağdat'ın güneyinde yer alan antik şehirdir. Babil'in Asma Bahçeleri antik dünyanın yedi harikasından biri oldu. İştar Kapısı da kentin öne çıkan simgelerinden biriydi.

6/11
mask

Dünya tarihide nüfusça en büyük şehirler: İskenderiye

İskenderiye, Mısır'ın Akdeniz kıyısında bulunan, ikinci büyük şehridir. Ayrıca nüfusuyla Akdeniz kıyısındaki en büyük yerleşimdir. Büyük bir sanayi bölgesinin merkezi ve Mısır'ın ana limanı olan İskenderiye'de Mısır dış ticaretinin büyük kısmı gerçekleşir. Kahire'nin 183 km kuzeybatısına düşer. Aynı zamanda İskenderiye ilinin merkezidir.

7/11
mask

Dünya tarihide nüfusça en büyük şehirler: Xi'an

Xi'an (Şian) Çin'de bir şehir olup Şensi bölgesinin başkentidir. Kent Çin'nin dört büyük tarihi başkentinden birisidir. 3100 yıllık tarihiyle Çin'in en eski şehirlerinden birisi olan Xi'an, Ming Hanedanından önce Chang'an olarak bilinmekteydi.

8/11
mask

Dünya tarihide nüfusça en büyük şehirler: Roma

Roma (Latince: Rōma) veya Roma komünü, İtalya'nın, Lazio bölgesinin ve aynı zamanda Roma ilinin başkentidir. Roma hem şehir hem de özel komün statüsü taşır. Tiber ve Aniane nehirleri arasında ve Akdeniz'e yakındır.

9/11
mask

Dünya tarihide nüfusça en büyük şehirler: İstanbul

İstanbul, Türkiye'de yer alan şehir ve ülkenin 81 ilinden biri. Ülkenin en kalabalık, ekonomik, tarihi ve sosyo-kültürel açıdan en önemli şehridir. Şehir, iktisadi büyüklük açısından dünyada 34., nüfus açısından belediye sınırları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya göre Avrupa'da birinci, dünyada ise Lagos'tan sonra altıncı sırada yer almaktadır.

10/11
mask

Dünya tarihide nüfusça en büyük şehirler: Bağdat

Bağdat, Irak'ın başkenti ve en büyük kentidir. Yüzyıllar boyunca İslam dünyasının bilim, kültür ve ticaret merkezi olan şehir, Abbasiler'e birkaç asır başkentlik etmiştir.

Mezopotamya çanağının ortasında, Dicle Irmağı'nın iki yakası üzerinde ve Dicle'nin Fırat'a en çok (40 km) yaklaştığı noktada, geniş bir alüvyon ovası üzerinde yer alır.

11/11
mask

Dünya tarihide nüfusça en büyük şehirler.

Sizler için milattan önce 4 bin yılından bugüne dünyanın nüfusça en büyük şehirlerini sıraladık.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

01

İskender - Dünya'nın ilk ve en büyük şehirlerinin Nil nehrinin bulunduğu MISIR,Dicle ve Fırat'ın bulunduğu IRAK(Kısmen Türkiye toprakları) ve ÇİN coğrafyasında kurulduğu görülmektedir. Milat Öncesinde yani yaklaşık M.Ö.750-500 aralıklarında İtalyadaki Roma ve Yunanistandaki Kostantinpolis ve Bizantion olarak bilinen İstanbul kentleri de, Roma ve Yunan İmparatorluklarının başkentleri olmaları dolayısıyla önemli kentlerdir. Yanı sıra İran'da Pers(Fars) ve Med'lerin başkentleri olan Dara,Persepolis ve Susa kentleride geçmişleri yaklaşık olarak M.Ö.500 yıllarına dayanan önemli İmparatorluk kentleridir.

Yanıtla . 9Beğen . 0Beğenme 20 Temmuz 21:02Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi