TOKİ İzmir'de yürüyüş yolunu satışa çıkardı

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), İzmir'in Gaziemir ilçesi Atıfbey Mahallesi'nde bulunan ve "Sevgi Yolu" olarak bilinen araç trafiğine kapalı yaya yolunda satışa çıkardığı konut, yol ve yeşil alan niteliğindeki 908 metrekarelik arsa tartışma yarattı.

"BU ARSA SATILIKTIR"

Yurttaşların araç trafiğine kapalı olduğu için rahatça yürüyebildiği alanın otopark olarak kullanılan kısmına “Bu arsa satılıktır” yazısı asıldı. Söz konusu alanın, TOKİ'nin 20-21 Nisan’da 18 ilde 188 muhtelif taşınmaz için düzenleyeceği müzayedede satışa sunulacağı belirtildi.

Emlak Müzayede tarafından yapılacak satış için belirlenen rakam 2 milyon 907 bin 360 lira olarak açıklandı. Katma Değer Vergisi’nden de muaf olarak satışa sunulan alanın yüzde 25’i peşin, gerisi 36 ay vade ile ödenebilecek.

'BETONA GÜMMEK İSTİYORLAR'

CHP'li Gaziemir Belediyesi Başkanı Halil Arda, konuyla ilgili şunları söyledi:

"Gaziemirlinin şehir merkezinde rahat rahat yürüyebildiği, hava alabildiği Sevgi Yolu’nu da betona gömmek istiyorlar. Sevgi Yolu rekreasyon alanının içindeki imar planlarında otopark olarak görülen ve yıllardır imar planına uygun biçimde otopark olarak kullanılan bu alanın satılmasını kabul etmiyoruz. Çevresinde belediye hizmet binamızın yanında pazar yeri, alışveriş merkezleri, karakol olan, bölgenin tüm otopark ihtiyacını karşılayan bu alan satılarak dört katlı bir bina inşa edilmek isteniyor. Bu arazinin beton olması demek, halkımızın rahat edeceği alanların yok olması demek. TOKİ, ülkede satmadık yer bırakmadı. Şimdi de sıra Sevgi Yollarına mı geldi? Bunu kabul etmiyoruz. Bu nedenle biz de bu satışının iptali için dava açma hazırlığı yapıyoruz. Buranın kamunun yararına kullanılması bir zorunluluktur. Gaziemirlinin nefes aldığı alanları beton haline getirmeye kimsenin hakkı yok." 

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/9958692/toki-izmirde-yuruyus-yolunu-satisa-cikardi