Emekliler dün Ankara’da bir araya geldi…

Maaşlarımıza insani  bir zam yapılmalı

Emekliler Ankara’da bir araya geldi. Aldıkları maaşlarla geçinemeyen emekliler, maaşlarına zam talebinde bulunurken, bir diğer önemli konu olan bayram ikramiyesinin de dâhil edildiği birçok konuda iktidara çağrıda bulundu. Emekliler öncelikle yükselen enflasyon oranlarına karşı yaşadıkları hak kayıplarının karşılanması için çağrıda bulundular.

Emekliler Ankara’da hak kayıplarına karşı miting gerçekleştirdi. Tüm Emekliler Sendikası ve Emekliler Dayanışma Sendikası tarafından Ankara Anıt Park Miting Alanı’nda düzenlenen mitingle emekliler, maaşlarına ek zam, artan temel gıda fiyatlarının düşürülmesi için çağrıda bulundu. Miting alanında bulunan emekliler, zorlaşan hayat şartlarından dert yanarak adil paylaşım çağrısı yaptı.  Ekonomik şartların ağırlaştığına dikkat çeken Emekliler Dayanışma Sendikası Başkanı Mahinur Şahbaz, emeklilerin toplumun önemli bireyleri olduğuna dikkat çekerek, “Bütçede yok sayılmayı kabul etmiyoruz. Açlık sınırının altındaki maaşlarımız yetmiyor. 4 milyon emekli, dul ve yetimin aylığı 2 bin 500 TL’nin altında. Emekli aylığının enflasyon oranında güncellenmemesi hayatımızı felç etti. Bizler haklarımızı istiyoruz. Sorunlarımıza çözüm istiyoruz, insanca, onurlu bir hayat yaşamak istiyoruz. Bayram ikramiyelerimizin bayram yaptıracak seviyede olmasını istiyor, yapılan fahiş zamların kaldırılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“ASIL SORUN KAYNAK DEĞİL DAĞILIMINDA”

Emeklilerin sorunlarını duyurmak için bir araya geldiklerini dile getiren Tüm Emekliler Sendikası Başkanı Zeynel Abidin Ergen, emeklilerin geçinemediğine vurgu yaparak, emekli maaşlarına enflasyon oranına göre zam yapılması gerektiğine dikkat çekti. Ergen, “Gözlemlerimiz sonucunda toplumun en yoksul kısmının işsizlerden sonra emekliler olduğunu fark ettik. Emeklilerin geçinemiyoruz demesinin üzerine her ürüne zamlar yapıldı, ısınamıyoruz, barınamıyoruz dedik elektriğe, gaza zam yaptılar. Yaşlılar için sağlık alanlarında özel hastanelere yönlendirdiler. Emeklilere gelince kaynak yok deniliyor ama kaynak var. Asıl sorun kaynakların nasıl dağıtıldığında” diye konuştu.

“MASANIN BİR UCUNDA BİZ DE OTURMAK İSTİYORUZ”

Emeklilerin alışveriş yapmak için marketlere dahi giremez olduğuna dikkat çeken Ergen, son günlerde sık sık gündeme gelen ekmek kuyruklarını hatırlatıp emekliler için buluşma noktası olduğunu belirterek, “Artık tencere kaynatamıyoruz. Taleplerimiz son derece insani aslında. Sömürüsüz, insanca bir yaşam istiyoruz. Emeklilik devletin lütfu değil, değeri yıllarca ödenmiş bir haktır. Bizim ile ilgili karar verilen masanın bir ucunda bizde oturmak istiyoruz. Emekliler olarak arada et almak, tiyatroya, sinemaya gitmek istiyoruz. Kitap almak istiyoruz. Bu yüzden emeklilerin de sendikal haklarının verilmesi gerekiyor. Biz Ankara’ya hakkımızı istemeye geldik. Bayram harçlığı değil, 4 maaş karşılığı ek ödeme istiyoruz. Yüksek enflasyon karşısında çok büyük kayıp yaşadık. İnsani yaşama uygun bir maaş almak istiyoruz. Bu zam ise en az yüzde 60 olmalıdır. Her 3 emekliden ikisi şu anda açlık sınırının altında maaş alıyor. Katkı payı alınmadan güvenli sağlık hizmeti almak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/9947120/emekliler-dun-ankarada-bir-araya-geldi