AKP'li belediyede restorasyon skandalı: 200 yıllık cami yarıda kaldı

Ordu’nun Gürgentepe ilçesindeki tarihi Eskiköy Ahşap Cami, AKP'li Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından ihaleye çıkartıldı. Ancak ihaleyi alan şirket tarihi caminin tahtalarını söktü ve restorasyonu tamamlamadı.

Yaklaşık 10 ay önce tamamlanması gereken caminin tahtaları çürümeye terk edilirken, caminin restorasyonunda gelinen noktayı CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel kamuoyuna duyurdu. 

"Ordu Gürgentepe Eskiköy'deki tarihi ahşap #cami Büyükşehir Belediyesi restorasyon bahanesi ile yıkılıp yok edilmiştir. Kalan tahtalar etrafta kar yağmur altında çürümeye terkedildi. Üste bir de firmaya para ödendiği söyleniyor iyi mi?" notu ile caminin yerinde yeller estiğini gösteren bir video da paylaşan Adıgüzel, şu açıklamayı yaptı:

"Burada tarihi bir ahşap cami vardı. Fakat cami ortada yok. Soruyoruz, camiyi bilen de yok. Aralık 2020’de buradaki tarihi 200 yıllık ahşap cami restorasyon için büyükşehir belediyesi tarafından ihale ediliyor. Ve işe başlama tarihi aralık 2020, iş bitirme tarihi Haziran 2021. On ay geçmiş, burada iş bitmiş mi diye kontrole geldik. Bitirmeyi, restorasyonu bırakın cami yerinde bulamadık. Camiyi götürmüşler. Dahası firmaya para da ödenmiş. 570 bin lira bedeli var. Bundan ödeme yaptıklarını da öğreniyoruz. Hem para almışlar hem de camiyi almışlar. 

- Milli Gazete, Kültür-Sanat bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/9945438/akpli-belediyede-restorasyon-skandali-200-yillik-cami-yarida-kaldi