Dış Politika Kime Hizmet Ediyor?

Şakir Tarım
Şakir Tarım

HÜKÜMETİN dış politikasına dikkat ediyor musunuz? Erbakan Hoca’mız “ferasetli olmak”tan söz ederdi. Bunu, yapılan uygulamanın “kimin işine yaradığını bilmek” olarak anlatırdı. Bu anlayışı “şuurluluk” olarak ifade ederdi. Her akıllı insan bu titizliği göstermeli; doğru yapıyorum zannı ile yanlışa düşmemelidir.
Hükümetin, Türkiye’nin geleceğini tehdit eden en yanlış dış politikası İsrail’le normalleşmesidir. İsrail Cumhurbaşkanı Herzog’u ülkemize davet etme ayıbını yaşatan hükümet; şimdi de İsrail Başbakanı Beret’i davet etmeye hazırlanmaktadır. İsrail, hangi adımı attı ki, onunla normalleşmeye çalışılıyor? Arz-ı Mev’ud hedefinden mi vazgeçti; Filistin işgalini mi durdurdu; Filistinlilere saldırma ve evlerini yıkmaktan mı pişmanlık duydu?

Hiçbiri olmadı. İsrail; işgal, zulüm ve şiddetini artırarak sürdürmektedir. ABD, bölgede güçlü bir devlet istemiyor. Bu yüzden, Türkiye dâhil, bölge ülkelerinin hepsini parçalama planı uygulamaktadır. Arz-ı Mev’ud haritasına bakarsanız, Türkiye’nin parçalanmasının da bu hesabın içinde olduğunu görürsünüz!
Tel Aviv Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Hay Eytan Cohen Yanarocak, “İsrail’in hiç olmadığı kadar güçlü olduğunu” (Milli Gazete, 12.10.2022) söyledi. Bunun gerekçesini normalleşme konusunda kat ettikleri mesafeye dayandırdı.

Normalleşme politikasının arkasında ABD’nin olduğunu bilmeyen yok. ABD, Büyük Ortadoğu Projesi’ni (BOP) hayata geçirmek için bölgede İsrail’in bulunmasını vazgeçilmez olarak görüyor. Hükümet, bu kirli ve sinsi oyuna ortak olmamalı; İsrail’e teslim özelliği taşıyan politikalarına “derhal” son vermelidir.

FİLİSTİN’DEN ÇEKİLİN!

TÜRKİYE, Filistin ve Kudüs konusunda, hakikat ve özgürlük sevdalılarının gönlünde taht kuran tarihi kahramanların onurlu ve kararlı tavırlarını örnek almalıdır. Çünkü Kudüs coğrafi bir mesele olmaktan çok, imani bir konudur. Oralar kutsal beldelerdir. Hz. Ömer (R.A.), Selahaddin Eyyubi, 2. Abdülhamit Han, Necmettin Erbakan Filistin’e hep bu titizlikle yaklaşmışlar, İslam dünyasının gönlünde taht kurmuşlardır.
Filistin mücadelesinin siyasi alandaki son kahramanı Milli Görüş’ün kurucu lideri Necmettin Erbakan’dır. 1996’da 54. Hükümet’in Başbakanı iken İsrail Dışişleri Bakanı David Levy Türkiye’yi ziyaret etmişti. Dışişleri Bakanı Tansu Çiller’le görüşmüş; Erbakan, Levy’ye hükümet programına uyma gerekçesiyle, ancak son anda randevu vermişti. Erbakan Hoca, Levy ile tokalaşmamış; ondan, işgal ettikleri Filistin topraklarından çekilmelerini istemişti.

Dünyada hiç kimsenin işgal, zulüm, saldırı ve katliamı normalleştirme hakkı yoktur. Böyle bir durum insanlığa ihanettir. İşgal ve zulme ortak olmaktır. Türkiye gibi, hak ve adaletin temsilciliğini yapma geleneğine sahip bir ülkenin işgalciye, katile destek olması kıyamet alameti gibi bir şey! Hükümet, yanlış dış politikasını “derhal” bırakmalı; işgalciye karşı tarihi, onurlu tavrını ortaya koymalıdır. Bu güzel ülke Siyonist uşağı yapılamaz.
Dünya İslam Âlimleri Birliği’nin şu tarihi kararını unutmayın: “İsrail’le normalleşmek haramdır.” (Milli Gazete, 15.03.2022) Türkiye yöneticileri, basiret ve feraset sahibi olmalı; kime hizmet ettiklerini bilmeliler.

SOYKIRIM YAPILIYOR

İSRAİL, bir sene önce, camide namaz kılanlara saldırdı. Ses bombaları kullanılması sonucu 305 Müslüman yaralandı. Konu üzerine bir açıklama yapan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş; “Filistin halkına büyük bir soykırım yapılmaktadır” diyerek yöneticileri göreve davet etmişti: “Ey Müslümanların önderleri! Bir araya gelmeyecek misiniz? Sizi vahyin şehrine karşı umursamaz kılan nedir?” (10.05.2021)
Herzog, ülkemizi ziyaretinde, hükümetten, Filistinlilere Türkiye’de destek vermemesini istedi. Filistinli yöneticiler şu uyarıyı yaptılar: “İsrail ile normalleşmeyin! Türkiye’yi Filistin’den koparmayın!” (19.03.2022) Normalleşme, Siyonizm’in meşruiyet arayışıdır. Siyonizm ve terörün devlet olması asla normal görülemez.
Kudüs Emanetim Forumu’nda konuşan AGD Genel Başkanı Salih Turhan, İslam Birliği vurgusu ile şu uyarıyı yaptı: “Siyonizm’in yeryüzünde her türlü fesadı yapıyor olması, onların gücünden değil; Müslümanların parçalanmışlığındandır.” (28.03.2022)

Türkiye, İsrail ile normalleşmeyi terk edip İslam dünyası ve özel olarak komşuları ile normalleşmelidir. Büyük oyun daha çok Suriye üzerinde oynanmaktadır. Erbakan Hoca’nın şu sözünü unutmayın: “Eğer, bir gün mesele Suriye olursa; bilin ki, asıl hedef Türkiye’dir.” ABD; İsrail’i Türkiye’ye komşu yapmak istiyor. Hükümetin 11 yıldır Suriye ile hiç diplomatik ilişkiye geçmemesi oldukça düşündürücüdür.
Suriye ve İslam dünyası kimlere yem edilmek isteniyor? Türkiye, ABD’nin hedeflerinin taşeronu bir ülke haline getirilemez. Milletimiz Sayın Erdoğan’dan “BOP Eşbaşkanlığı’nı bıraktığı” sözünü duymak istiyor.

- Milli Gazete, Şakir Tarım tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/9904334/sakir-tarim/dis-politika-kime-hizmet-ediyor