Sosyal tesisler ve kültür merkezleri kime hizmet ediyor

Eser Gedik

Halkın hizmetinde olması gereken birçok sosyal tesis, yüksek fiyat talepleriyle sadece sengin ailelerin düğünlerine ev sahipliği yapabiliyor.  Fiyatların dudak uçuklattığı sosyal tesislerde düğün yapmak dar gelirli için adeta bir rüya haline geldi.  Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin ihale usulüyle özelleştirdiği tesislerden orta gelirli halk dahi faydalanamıyor. Düğün fiyatları, yemek menüsü ve kişi sayısına göre fiyatları değişen salonlarda 5 bin TL’den 25 bin TL’ye kadar organizasyon hazırlanıyor.

Sosyal Tesis Adı Altında Kafe Restoran

Türkiye genelinde belediyelerin sosyal tesis anlayışı kafe ve restoranların açılıp daha sora ihale edilmesi ile bitiyor. Belediyelere büyük bir kazanç sağlayan bu sistem, halkın büyük bir çoğunluğuna hiçbir fayda getirmiyor. Sosyal tesis kavramının içi boşaltılarak adeta bir rant kapısı haline getiriliyor.

Fotoğraf Mafyası

İstanbul’un birçok ilçe belediyesine ait sosyal tesislerde nikâh merasimlerinin gerçekleştiği salonlarda fotoğraf çekme yasağı uygulanıyor. Vatandaşlar bu özel günlerini çevredeki özel güvenlik ve fotoğrafçılardan dolayı görüntülenemiyor.  Belediye tarafından yetki verilen fotoğrafçılar tarafından görüntülenebilen düğünlerdeki fotoğraflar, yine yüksek fiyatlarla vatandaşa satılıyor. Tüm bu uygulamalardan rahatsız olan vatandaşların şikâyetleri ise sonuçsuz kalıyor.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/990280/sosyal-tesisler-ve-kultur-merkezleri-kime-hizmet-ediyor