Bakan Nebati 2022’yi gözden çıkardı: 'Enflasyondaki artış geçici'

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Mardin İş Dünyası Buluşması’nda konuştu. Nebati, enflasyonu yıl sonunda makul bir seviyeye getireceklerini iddia eden Nebati “Biraz sabır” dedi.

Türkiye'nin kalkınacağını ve 21. yüzyılda hak ettiği seviyeyi yakalayacağını ifade eden Bakan Nebati, "Bizim hedefimiz, tarımda ve enerjide dışarıya bağımlı olmayan bir ülke konuma gelmek. Bizim iddiamız Türkiye’yi en büyük 10 ekonominin içine sokmaktır. Sizi dinlemeye ama bu iddiamızın da sağlam temeller üzerine kurulu olduğunu ifade etmeye geldik. İddia sahibi olmak özgüven gerektirir. Özgüveniniz ve iddianız varsa, yerli aracını, yerli uçağınızı ve İHA’larınızı yaparsınız." ifadesini kullandı.

‘HER TÜRLÜ GAYRETİ GÖSTERİYORUZ’

Kendi özgüveninin kuru bir özgüven olmadığını savunan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Son 20 yılda bu ülkenin nereden nereye geldiğini gösteren net rakamlarla ortaya koyduk. 20 yıl öncesinin Türkiye’si değiliz, 21. yüzyıla damgasını vuran bir Türkiye’yiz. Biz başarıların altına imza attıkça, bizi karalamaya çalışıyorlar, olsun biz çalışmaya devam edeceğiz. Enflasyon sadece bizim değil tüm dünyanın meselesi olsa da bu sorunu kalıcı şekilde ortadan kaldırmak için var gücümüzle çalışıyoruz, enerji sarf ediyoruz ve elimizden gelen her türlü gayreti gösteriyoruz." diye konuştu

‘ENFLASYONDAKİ ARTIŞ GEÇİCİ’

Yükselen enflasyon ile mücadele ettiklerini ve her geçen gün düşen alım gücünü eskisinin de üzerine çıkarmak istediğini belirten Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Döviz, üretim, yatırım ve ihracat açısından uygun, yönetilebilir bir noktaya gelmiştir. Hedefimiz enflasyonu makul seviyelere düşürmek. Enflasyondaki artışın geçici olduğunu değerlendiriyoruz. Fiyat artışlarının, vatandaşlara sınırlı yansımasına yönelik adımlarımızı atmaya devam ediyoruz." açıklamasında bulundu.

‘BİRAZ SABIR’

Ekonomiye dair attığı adımların etkilerinin zaman içerisinde görüleceğini ifade eden Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Enflasyon konusunda atılan adımlarla yıl sonunda gelecek makul seviye ve sonrasında emin olun sıkıntılı dönemi geçtiğimizde yine aynı karamsarlığa karşı biz, toplum olarak galip geleceğiz. Biraz sabır. Atmış olduğumuz adımlarla yatırımın, ihracatın ne kadar önemli olduğunun farkındayız.” diyerek vatandaşlardan 2022 içlin sabır istedi.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/9902047/bakan-nebati-2022yi-gozden-cikardi-enflasyondaki-artis-gecici