Uzak Doğu dan gelen ‘ucuz‘kırtasiye ürünlerine dikkat!

Velilerden ürünlerin dış görüntüsüne kanmamalarını isteyen Palandöken, ürünlerin menşeine dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Palandöken, şöyle devam etti:

?En önemlisi CE ve EN-71 uluslararası standart işaretlerine mutlaka dikkat edilmeli ve bu ürünler güvenilir yerlerden alınmalıdır. Yarınlarımızın umudu çocuklarımızın sağlıklarına dikkat edin. Kullanacakları kırtasiye malzemelerinin ve formaların fiziksel değil, kimyasal içeriğine dikkat edin. Çocuklarımızın sağlığını hiçe sayıp sadece kendi ceplerini ve kazançlarını düşünen fırsatçıların ekmeğine yağ sürmeyin.?

?Tehlikeli kimyasal madde?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının bazı ürünlerle ilgili ?tehlikeli kimyasal madde? tebliğine dikkati çeken Palandöken, şunları kaydetti:

?Tekstil, hazır giyim, deri ürünleri ve kırtasiye ürünleri başta olmak üzere bazı tüketim ürünlerinde azo boyar maddeler ve fiyatların kullanımı ile ilgili getirilen sınırlamalara mutlaka dikkat edilmelidir. Uzak Doğu ülkelerinden getirilerek ucuz diye piyasaya sürülen ürünlere dikkat edilmelidir. Gümrük ve Ticaret Bakanlığının 2011?de yapmış olduğu denetimlerde kırtasiye ürünlerindeki güvensizlik oranı yüzde 53 iken, bu oran 2012?de yüzde 24?e, 2013?te yüzde 18?e düşmüş bulunuyor. Ancak 2011?de çocuk ayakkabılarındaki yüzde 83 güvensizlik oranı ile ilgili yeni bir çalışma yapılmadığından ayakkabı alırken çok dikkat edilmelidir.?

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/990196/uzak-dogu-dan-gelen-ucuzkirtasiye-urunlerine-dikkat