Altın son 7 ayın en düşüğünde

Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı, ABD‘de faizlerin beklenenden daha önce artırılması ihtimalinin etkisiyle 23 Ocak‘tan bu yana en düşük seviyesine geriledi.

ABD‘de faizlerin beklenenden daha önce artırılacağı spekülasyonunun doları güçlendirmesi, yatırımcıların altından uzaklaşmasına neden oldu ve altının ons fiyatı son yedi ayın en düşük seviyesine indi. Eylül ayı başından itibaren düşüş trendinde bulunan altının ons fiyatı bugün 1.232 dolar ile 23 Ocak‘tan bu yana en düşük seviyesini gördü.

Analistler, Federal Açık Piyasa Komitesi‘nin (FOMC) gelecek hafta düzenleyeceği toplantıda faizlerin artırılması konusunda yeni bir söyleme geçilmesi durumunda altında mevcut değer kayıplarının artabileceğini belirtiyor.

Altının onsunun teknik olarak 1.232 seviyesindeki kritik desteğini test ettiğini ifade eden analistler, bu seviyenin tekrar üzerine tutunamaması durumunda satış baskılarının kademeli olarak artabileceğini belirtiyor. Altının onsunda 1.232 doların altında sırasıyla 1.225 ve 1.219 dolar desteklerinin takip edileceğini ifade eden analistler, olası yükselişlerde 1.250 doların direnç konumuna gelebileceğini tahmin ediyor.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/990007/altin-son-7-ayin-en-dusugunde