Katalonya özgürlük peşinde

İskoçya’nın bağımsızlık savaşını referandumla kaybetmesinin ardından İspanya’nın doğusundaki Katalonya Özerk Yönetim Parlamentosu, “Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edileceği” kesin olmasına rağmen 9 Kasım’daki bağımsızlık yanlısı referandumun yasal olarak yapılmasını sağlayacak yerel yasayı kabul etti.

Katalan parlamentosunda iktidardaki Yönelim ve Birlik Koalisyonu (CIU), muhalefette ona dışarıdan destek veren Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) ile muhalefetteki diğer partilerden Katalonya Sosyalist Partisi (PSC), Yeşiller ve Birleşik Sol (ICV-EAiU) ve Katalonya Halk Birliği (CUP) yasaya “evet” oyu kullanırken, Halk Partisi (PPC) ve Ciutadans “hayır” oyu kullandı.

Oylama öncesi yapılan oturumda CIU adına konuşan Josep Rull, “Ne izin istiyoruz ne de özür diliyoruz. Biz, geleceğimizi inşa etmek isteyen bir milletiz. Katalanlar, layık olduğu hakkı alamamanın ne demek olduğunu hiç kimsenin bilmediği kadar biliyor” dedi.

Bağımsızlık yanlısı olan siyasi partiler, sürekli İskoçya’daki demokratik süreç örneğini verip, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy’un da aynı yolda gitmesi gerektiğini savundu.

İspanya yanlısı siyasi partiler ise, Katalonya’da yapılmak istenen referandumun yasa dışı olduğuna dikkat çekerek, İskoçya’daki referandumun sonucuna atıfta bulunarak birlik mesajı verdi.

Katalan parlamentosu, 9 Kasım’daki referandumun yasal yollardan gerçekleşmesi için geçtiğimiz ocak ayında aldığı bir kararla İspanyol parlamentosundan izin istemiş ancak İspanyol meclisi ve senatosunda geçen nisanda yapılan oturumlar sonrasındaki oylamalarda Katalanların talebi reddedilmişti. Son yasal yol olarak, kabul ettiği halk oylaması yasasıyla referandumu gerçekleştirmek isteyen Katalonya özerk yönetimin bu girişimi de İspanyol devleti tarafından engellenecek.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/989078/katalonya-ozgurluk-pesinde