PYD Türkiye‘den silah istedi

PYD, IŞİD‘e karşı Türkiye‘nin kendilerine silah vermesini istedi. PKK ise yardım beklenen Türkiye‘nin tampon bölge düşüncesine karşı çıktı.

rak ve Suriye‘deki etkinliğini giderek arttıran IŞİD‘in PYD‘nin kontrolündeki bölgelere doğru ilerleyişi sürüyor. ABD‘nin hava saldırılarıyla desteklenen PYD, Türkiye‘den de destek istedi. Türkiye‘nin tampon bölge planlarına karşı çıkan PKK‘ya ise Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan‘dan sert tepki geldi.

PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah, Türkiye’ye, IŞİD’e karşı savaşta kendilerine silah vermesi çağrısında bulundu. Reuters haber ajansının kendisiyle yaptığı röportajda, Asya Abdullah, IŞİD’e karşı savaşacak tüm güçlerle işbirliğine hazır olduklarını belirtti.

PYD Eşbaşkanı, bu güçlerden birinin de Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) olduğunu kaydederek, “Esad rejimine karşı savaşan ÖSO’nun bazı önemli komutanları Türkiye’de bulunuyor” dedi. Asya Abdullah, Türkiye’ye çağrıda bulunarak, PYD’ye silah vermeleri gerektiğini dile getirdi. Abdullah, şöyle devam etti: IŞİD çetesi günün birinde Türkiye’ye de büyük zarar verebilir. Çünkü, Kobani sınırda ve ilçe işgal edilirse, kimse bu çetecilerin Türkiye’ye girmesinin önünü alamaz.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/988180/pyd-turkiyeden-silah-istedi