Mustafa Sarıgül'den baraj açıklaması: 'Seçim barajı sıfıra inmeli'

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Edirne'deki bir tesiste basın mensuplarıyla bir araya geldi. Trakya çiftçisinin üzgün ve mutsuz olduğunu ve Edirne'nin sönük olan ışığını yakacaklarını söyleyen Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, "Bizim modelimizde turizmci, esnaf, çiftçi kazanacak. Trakya'dan da Türkiye'mizin yüzü inşallah gülecek. Üniversiteyi ve liseyi bitiren bir gencimiz Trakya'da işsiz kalmayacak" açıklamasında bulundu.

"EKONOMİK MİLLİYETÇİLİĞİ SAVUNUYORUZ"

Tam bağımsız Türkiye için ekonomik milliyetçilik yapmaya devam edeceklerini belirten Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, "Ekonomik milliyetçilikle kimseye boyun eğmeyeceğiz. Ekonomik milliyetçilik büyük ve güçlü Türkiye demektir, toprak işleyenin, su kullananın demektir. Ekonomik milliyetçilik insanca, hakça düzen demektir" şeklinde konuştu.

"HER OYUN ÖNEMİ VAR"

Bir gazetecinin seçim barajıyla ilgili sorusu karşısında Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, TDP'nin günlük bir siyasi parti olmadığını belirtti.

Yıllarca devam edecek bir seçim sisteminin en doğru yöntem olduğunu ifade eden Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, " Almanya, İngiltere, İsviçre, Fransa'da seçim sistemi yıllar önce yapılmış ve o sistem devam ediyor. Seçime bir ay kala yapılan değişiklikler doğru olmamıştır, şık olmamıştır, demokratik olmamıştır. Demokratik dünyadan bahsediyorsak, demokratik dünyada barajlar yüzde 1'dir. Orada dar bölge tercihli oy vardır. Bizim önerimiz barajların sıfıra inmesi, yüzde 1 olması, her bir oyun değeri vardır. Bu sistemde aşağı yukarı 7 milyon oy boşa gidecektir. Bu doğru bir şey değildir." şeklinde açıklamalarda bulundu.

"MECLİSTE 600 MİLLETVEKİLİ OLMALI"

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Türkiye milletvekilliği modelini önerdiklerini belirterek, "600 milletvekili olmalı. Bakan yapacağınız isimler oraya konmalı. 500 milletvekili de teşkilatlar ve partililer tarafından seçilmeli. Benim Edirne milletvekilim Edirne'den ayrılmayacak. Edirne'nin oylarıyla Ankara'da oturup hava atmak, caka satmak yok" diye konuştu.

Saraçlar Caddesi'nde esnaf ziyaretinde bulunan Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, yurttaşların taleplerini dinledi.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/9861160/mustafa-sarigulden-baraj-aciklamasi-secim-baraji-sifira-inmeli