Ünlü iktisatçıdan hayati uyarılar: Toplumsal çöküntünün eşiğindeyiz

Ünlü iktisatçı Prof. Dr. Korkut Boratav, enflasyonun halk sınıflarının kaldıramayacağı bir baskıya dönüştüğüne dikkat çekerek ücretlerde, maaşlarda, tarımsal desteklerde aylık ayarlamalar yapılmasının zorunlu olduğunu söyledi. 

"AYLIK AYARLAMA GEREKİR"

Cumhuriyet'e konuşan Boratav, yüzde 61.14 ile son 20 yılın zirvesine çıkan enflasyon rakamlarını üzerinden önemli açıklamalarda bulundu.

Boratav, enflasyonun nereye seyredeceğine dair tahminlerden bulunmanın yanlışlığına işaret ederek,  “Enflasyonun halk sınıflarının kaldıramayacağı bir baskıya dönüştüğünü algılayıp düzeltilmesini talep etmek lazım” dedi.

"6 AYDA BİR ENFLASYON FARKI VERME DOĞRU DEĞİL"

Altı ayda bir enflasyon farkı verilmesiyle kayıpların giderilmesinin mümkün olmadığını dile getiren Boratav, şöyle devam etti:

“Siyasi iktidarın ‘Altı ayda bir enflasyonu telafi edeceğim’ açıklamaları sorunu çözmez. Asgari ücret, emekli maaşı, memur maaşı, toplu sözleşmeyle belirlenen tüm maaşlar ayrıca tarıma verilen sübvansiyonu birlikte ele almak lazım. Altı aylık ayarlama ile bu mümkün değil. Aylık ayarlama yapmak lazım. Türkiye’de emeği ile geçinen insanların hemen hemen tümü kaldıramayacağı kadar büyük bir bunalımın dibine doğru sürükleniyor.”

"ŞİRKETLER KÂRDA"

Enflasyona karşı aylık ayarlamaların da “acilen” yapılması gerektiğini vurgulayan Boratav, “Bu telafi mekanizmasını acilen işletmek lazım. Aksi halde yöneticilerin de dahil olduğu genel bir toplumsal çöküntünün eşiğindeyiz” dedi.

Diğer taraftan bu ortamda borsanın nasıl yükseldiğinin de izlenilmesi gerektiğine işaret eden Boratav, şunları söyledi:

“Bu büyük felaketten, toplumsal yıkımdan zarar görmeyen büyük bir kesim var. Şirketlerin son bir aydaki kazançlarının artışını izleyin. Bankalar son bir yıldaki kârlarını yüzde 323 oranında artırdılar. Demek ki toplumunun, çalışanların çoğunluğu sefalete sürüklenirken bir başka kesim hayatından memnundur.” 

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/9854147/unlu-iktisatcidan-hayati-uyarilar-toplumsal-cokuntunun-esigindeyiz