Türkiye, LPGyi sevdi

Benzin ve gaz arasındaki fiyat makasının açılmasının LPG dönüşümlerine olumlu yansımasını sadece bununla ilişkilendirmenin yanlış olacağına dikkati çeken Şafak, “Otogaz, diğer yakıtlardan ucuz olmasının yanında motor türleri arasında dayanıklılık, servis giderleri ve yedek parça maliyetleri de tüketici tercihlerinde son derece önemli” diye konuştu. Şafak, Türkiye’de bir dönem uygun fiyatlı dizel araçların satışa sunulduğunu, bu durumun talep patlamasına neden olduğunu belirterek, aradan geçen 1-2 yıl içinde maliyet giderleri ve mazot fiyatlarındaki artışın tüketicileri süratle LPG’ye yönlendirdiğini anlattı.

Gazın hem doğrudan hem de dolaylı olarak tüketiciye maddi anlamda fayda sağladığına işaret eden Şafak, yağ değişim aralığı dolayısıyla motor bakım maliyetlerinin azaldığını dile getirdi. Şafak, her sektörde olduğu gibi otogaz dönüşüm sektöründe de merdiven altı firmaların gün geçtikte arttığını anımsatarak, “Hizmet yeri yeterlilik belgesi” standardına sahip olmayan yerlerde LPG montajı yaptırılmaması gerektiğini vurguladı.

Türkiye Lpg Pazarı Avrupa’nın En Büyüğü

Şafak, yakıt sarfiyatı ve LPG dönüşüm sisteminin ömrünü uzatmak için periyodik bakımların zorunlu olduğunu söyledi. “Araçlara takılan LPG sistemleri birer mekanik aksamdır” diyen Şafak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Her mekanik aksam gibi LPG sistemlerinin de bakıma ihtiyacı vardır. Nasıl ki araç sahipleri otomobillerinin fren sistemlerinin bakımını sürekli yaptırıyorlarsa, balatalarını değiştiriyorlarsa, can ve mal güvenlikleri için LPG sistemlerinin bakımlarını da gününde yaptırmalıdır. Araç sahipleri kendilerine bunca kazanç sağlayan LPG sistemlerinin bakımını zamanında yaptırarak hem can ve mal güvenliklerini garantiye alabilir hem de LPG sistemlerinin ömrünü uzatabilir. Bu konuda LPG’li araç sahiplerini her 10 bin kilometrede bir dönüşüm sistemlerinin periyodik bakımları yaptırmaları gerekiyor.”

Şafak, Türkiye LPG piyasasının dünyanın gıptayla izlediği, örnek gösterdiği başarı hikayesine sahip olduğunu kaydederek, “Bugün Türkiye LPG piyasasının yaklaşık yüzde 75’ini otogaz faaliyetleri oluşturuyor. Türkiye, 4 milyonu aşkın LPG’li araç ve 3 milyon 600 binden fazla otogaz tüketimiyle, sektörde Avrupa’nın en büyük, dünyanın ikinci büyük pazarını oluşturuyor” şeklinde konuştu.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/981910/turkiye-lpgyi-sevdi