Kendi işinizi kurmanın ilk adımı: Şahış şirketi

Zira kendi işini kurma avantajları saymakla bitmez. Özgürce seçtiğiniz alanda çalışmak, tüm koşul ve kuralları belirleme imkânına sahip olmak, bu hayali güçlendiren etmenler arasından akla ilk gelenlerdir. E-ticaret gibi görece daha az maliyetli ve yenilikçi iş sahalarının popülerlik kazanması, bu hayalin gerçeğe dönüşmesini günümüzde daha kolay hâle getirmiştir. Peki kendi işini kurmak için gerekenler nelerdir?

Kendi İşini Kurma Sürecinde İzlenecek Adımlar Nelerdir?

Sıfırdan kendi işini kurmak, belli bir plan ve proje çerçevesinde yürütülmesi gereken bir süreçtir. Aksi hâle harcadığınız efor ve bütçenin ziyan olma riski ortaya çıkar. Kendi işini kurmak, orijinal ve fark yaratacak bir fikir bulmakla başlar. Ardından bu fikrin nasıl geliştirilebileceği ve pratiğe döküleceği üzerine düşünmeniz gerekir. Nasıl bir iş yapacağınızı netleştirdikten sonra sürece şu adımlarla devam edebilirsiniz:

●     İş planınızı yapın.

●     Hedef pazarınızı seçip bu pazar hakkında araştırma yapın.

●     Pazarlama stratejilerinizi oluşturun.

●     Bütçenizi hesaplayın.

Bu aşamalardan sonra sıra, işinize resmî bir kimlik kazandırmaya gelir. Şahıs şirketi açma, özellikle daha az risk almak isteyen girişimciler için ideal bir seçim olacaktır.

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur? Neler Gereklidir?

Şahıs şirketi kurarken izleyebileceğiniz iki farklı yol vardır. Bunlardan ilki iş yeri adresinizin bağlı olduğu vergi dairesine başvuruda bulunmaktır. İş sahibi bunu şahsen yapabileceği gibi başvuru süreci vekâletname verilmiş bir muhasebeci tarafından da yürütülebilir. Başvuru esnasında vergi dairesi sizden bazı belgeler ister. Şahıs şirketi kurmak için gerekenler şunlardır:

●     Şirket sahibinin nüfus cüzdanı sureti

●     Vesikalık fotoğraf

●     İmza beyannamesi

●     Kira sözleşmesi ya da tapu fotokopisi

●     İkametgâh belgesi

●     Başvuru muhasebeci aracılığıyla yapılıyorsan vekâletname

Şahıs şirketi kurmak için tercih edebileceğiniz yol, başvuruyu e-Devlet üzerinden yapmaktır. Bu tür başvurular, İnteraktif Vergi Dairesi olarak bilinen portal üzerinden, istenen bilgilerin bir online form üzerinden sisteme girilmesi suretiyle yapılır. Doldurmanız gereken formda NACE kodu, iş yeri adresi, vergilendirme türü, istihdam durumu ve işe başlama tarihi gibi temel bilgiler bulunur.

Her iki şekilde de yaptığınız başvuruların ardından, vergi dairesinden memurlar yoklama için adresinizi ziyaret eder. Şayet başvurunuzu internet üzerinden yaptıysanız bu ziyaret sırasında kira sözleşmesi ya da tapu fotokopisini elden memurlara teslim etmeniz gerekir. Bu son adımın da tamamlanmasının ardından şirketiniz aktif hâle gelir.

Şahıs şirketlerinin çok büyük kısmı tek bir kişiye aittir. Yani bu şirketin resmî sorumluluğunu tek kişi taşır. Fakat ortaklık şeklinde kurulan şahıs şirketi türleri de vardır. Eğer birden fazla ortaklı bir iş kurmayı planlıyorsanız bu alternatifleri de inceleyebilirsiniz.

Kendi İşiniz için Şahıs Şirketi Kurmanın Faydaları Nelerdir?
Şahıs şirketinin kendi işini kurmak isteyenler için ideal yol olduğunu belirtmiştik. Bunun temelinde şahıs şirketi avantajları yatar. Peki bu avantajlar nelerdir?

●     Şahıs şirketi kurma maliyeti, diğerlerine kıyasla çok daha düşüktür.

●     Başvuru için talep edilen belge sayısı azdır.

●     Şirket kuruluşu kısa süre içinde tamamlanır.

●     Muhasebe ve mali müşavir giderleri diğer bu tür şirketler için daha azdır.

●     İşlerin istendiği gibi gitmemesi hâlinde şirket, sorunsuz ve hızlı şekilde kapatılabilir.

●     Cirosu yüksek olmayan işletmeler için şahıs şirketi vergi oranları daha uygundur.

E-ticaretle uğraşmayı düşünüyorsanız bu saydığımız avantajlara bir diğerini daha da ekleyebiliriz. Nasıl mı? Türkiye’nin önde gelen e-ticaret altyapı sağlayıcısı IdeaSoft’la çalışmayı tercih edersiniz şirket kurma sürecini 10 dakika içinde hiç yorulmadan tamamlayabilirsiniz.

Yorulmadan Kendi İşinizi Kurmak IdeaSoft Hizmetleri ile Mümkün

IdeaSoft’un iş ortaklarından olan Mükellef platformu, şirket kuruluşunu sizin yerinize gerçekleştirir. İşlemler için evden çıkmanıza dahi gerek kalmaz. IdeaSoft ve Mükellef arasındaki anlaşma sayesinde kuruluşun yanında e-fatura, e-arşiv, e-serbest meslek makbuzu ve ön muhasebe gibi hizmetlerden de son derece uygun fiyatlarla yararlanabilirsiniz. Bu konuda daha detaylı bilgi için IdeaSoft ile iletişime geçmeniz yeterlidir.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/9815744/kendi-isinizi-kurmanin-ilk-adimi-sahis-sirketi