Petroldeki düşüş ABDye yarayacak

Merkezi ABD’de bulunan Ulusal Ekonomik Araştırmalar Birliği (NERA) Kıdemli Danışmanı Robert Baron ham petrol fiyatlarındaki düşüşün nedenlerini AA muhabirine değerlendirdi.

Baron, fiyatlardaki gerilemenin birkaç faktörden kaynaklandığını belirterek, fiyatları aşağı çeken ilk etkenlerden birinin Asya’daki talebin daha önceden beklendiği kadar hızlı artmayacağının anlaşılması, diğer etkenin ise ABD’nin petrol üretiminin yükselmeye devam etmesi olduğunu dile getirdi.

ABD’de üretilen ham petrolün son dönemde kayda değer oranda artmasının hem ABD’deki hem de uluslararası petrol pazarındaki stoğun artmasına yol açtığını vurgulayan Baron, güçlenen doların da petrol fiyatları üzerinde baskı oluşturan bir başka faktör olduğuna dikkati çekerken, “Dolar değer kazandığında emtia fiyatları düşer, ham petrol de bir emtia olarak bu kurala uyuyor” dedi.

Baron, ABD ve Suudi Arabistan’ın petrol fiyatlarını Rusya ve İran’ı zora sokmak için düşürdüğü yönündeki spekülasyonlara katılmadığını vurgulayarak, “Petrol pazarındaki tüm faktörler şu anda daha düşük fiyatlara işaret ediyor ve bu ABD ve Suudi Arabistan’ın dikte edebileceğinden daha büyük bir eğilim. Bu yüzden, petrol fiyatlarındaki değişimin piyasa güçleri (arz ve talep) tarafından belirlendiğini düşünüyorum” dedi.

“Opec, kısa vadede topa girmez”

Ham petrol fiyatlarının önümüzdeki yıl içinde varil başına 70 dolara kadar inebileceğini öne süren Baron, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) bu düşüşü durdurmak için yakın zamanda herhangi bir girişimde bulunmayacağını savundu. Suudi Arabistan’ın OPEC’in kararlarında kilit rol oynadığını kaydeden Baron, ülkenin ekonomik ve finansal açıdan iyi durumda olmasının düşük petrol fiyatlarını tolere edebilmesine olanak sağladığını anlattı.

“Abd, ham petrol ithalatçısı”

Baron, düşen petrol fiyatlarının ABD ekonomisine etkilerini de değerlendirirken, petrol arama ve çıkartma olmak üzere bazı sektörlerin olumsuz etkileneceğini, fakat enerjinin önemli bir girdi olduğu diğer birçok sektörün düşen maliyetler sayesinde iyileşme göstereceği öngörüsünde bulundu. Tüketicilerin de gerileyen petrol ve dizel fiyatlarından faydalanacağına inanan Baron, “ABD’nin iyi ve kötü durumda olan sektörleri arasında bir yer değiştirme olabilir. Ancak, Amerikan ekonomisi genel olarak kârlı çıkacak, çünkü ABD bir ham petrol ithalatçısı” diye konuştu.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/981543/petroldeki-dusus-abdye-yarayacak