İslam Memiş altın fiyatı için net tarih verdi! Gram altın oraya yolcu

Altın fiyatları tarafından küresel ve iç piyasalar takip ediliyor. Rusya-Ukrayna arasında çatışması ortamı, FED üyelerinin konuşmaları da yakından takipte altında. ONS altın fiyatları için ise bu gelişmeler etkili oluyor. Gram altın fiyatı tahmini yorumu ile öne çıkan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş’nin yayınında altın fiyatları için kritik değerlendirmelerde bulundu. Peki, altın fiyatları ne olacak? Gram altın fiyatı düşecek mi çıkacak mı? Altında teknik görünüm gibi konularda yorum yapan İslam Memiş, gram altın fiyatları için tahmin ve öngörülerini paylaştı.

GRAM ALTIN FİYATLARI NE OLACAK? İSLAM MEMİŞ UYARIYOR

Ons altın fiyatları şu dakikalarda 1933 dolar seviyesinde işlem görürken gram altın fiyatları ise 923 liradan alıcı bulmakta. Çeyrek fiyatı ise 1525 TL seviyesinde. İslam Memiş altın yorumunda dikkat çeken ifadeler kullandı. Memiş, ONS altın fiyatında 1900-1950 dolar aralığını takip ettiğini belirterek kısa vadede ONS altında 1900 seviyesinin altında 1880 dolar destek seviyesini takip etmeyi sürdüreceğini vurguladı. Tahvil faizlerinde agresif bir şekilde yükselişe dikkat çeken Memiş, ONS altında toparlanmanın gözlemlendiğini ifade etti. İslam Memiş, “ONS altının yükselmesi demek faizlerin düşmesi demek ama tam tersi merkez bankaları faiz artırma sürecinde. Enflasyon yükselmeye devam ediyor. Eğer ONS altın fiyatı yüksekte kalmayı devam ettirirse başta FED ve merkez bankaları için risk oluşturur. 2000 bin dolar üstünü istemiyorlar, baskılıyorlar.” dedi.

İSLAM MEMİŞ’TEN ALTIN FİYATLARI UYARISI

Gram altın alırken dolar/TL’yi mi yoksa ONS altını mı takip edelim? sorusuna İslam Memiş şöyle cevap verdi:

“Benim için her iki faktör de önemli. Dolar/TL’de yatay bir süreç görüyoruz. 14,70 - 14,90 aralığına sıkışmış bir fiyatlama var. Gelen haber akışlarına göre, ya yukarı yönlü ya da aşağı yönlü bir hareket göreceğiz. Ben dolar/TL kurundaki hareketliliğin gram/TL üzerindeki etkisinin biraz daha fazla olduğunu söyleyebilirim. Çünkü ONS tarafında yükselişler kalıcı olmuyor. Gram/TL üzerindeki fiyatlamaları bence dolar/TL üzerinden takip etmek daha isabetli olur.”

ALTIN YATIRIMCISI DİKKAT! GRAM ALTIN FİYATI...

Gram altın fiyatları için de öngörüsünü paylaşan İslam Memiş, “Gram altın fiyatında 900 TL altına sarkma ihtimalini kuvvetli görüyorum. Bu öngörümde 3 haftadır bir değişiklik yok. Gram altın fiyatı 940-960 bandına gittiği zaman yatırımcıya 900 TL seviyesi üzerinde kişisel olarak altın almayı tercih etmiyorum. 850-900 bant aralığından kademeli alımın daha isabetli olacağını ifade etmiştim. Yine öngörüm devam ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

ALTIN TAHMİNİ: GRAM ALTIN FİYATLARI DÜŞER Mİ?

Gram altın fiyatı için düşüş olabileceğine dikkat çeken Memiş, “Gram altın fiyatında geçen hafta 895 TL seviyesi görüldü. Tekrar 900 TL seviyesinin altına sarkma ihtimali kuvvetli. Gram altın fiyatında yıl içerisinde 1450 seviyesini halen bekliyorum.” dedi.

GRAM ALTIN FİYATINDA ALIM FIRSATI NERESİ OLUR?

İslam Memiş, gram altın için alım fırsatı rakamını da paylaştı. Memiş, 4 haftalık kısa vade için 850-900 lira bant aralığının gram altın yatırımcısı için alım fırsatı vereceğini belirtti.

İSLAM MEMİŞ DOLAR TAHMİNİ: DOLAR KURU DÜŞECEK Mİ?

Dolar kuru için de tahminde bulunan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, “Baskılanan bir süreç var. Doların normalde 15 TL üzerinde olması gerekiyor ama baskılanıyor. Dolar kurunda 14,70 seviyesinin altına sarkma ihtimali görebiliriz.” dedi.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/9782194/islam-memis-altin-fiyati-icin-net-tarih-verdi-gram-altin-oraya-yolcu