Filistinin imzası Siyonistleri kızdırdı

Abbas, Ramallah’taki Filistin yönetim merkezinde düzenlenen basın toplantısında, “Bizler, barış müzakereleri ve işgalin sonlandırılmasına yetecek kadar zaman zarfında 1967 sınırları üzerinde başkenti Doğu Kudüs olan Filistin Devleti’ni kurma hakkımızı talep ettik” dedi.

Arap ülkelerinin muvafakatıyla İsrail işgalinin sona erdirilmesi için BM Güvenlik Konseyi’ne projeyi sunduklarını belirten Abbas, tasarının kabulü için 9 “evet” oyu beklediklerini ancak son anda bir ülkenin çekimser kaldığını ifade etti. Abbas ayrıca bölgedeki çekişmenin sona ermesinin, İsrail ve Filistin arasındaki krizin çözülmesine bağlı olduğunu sözlerine ekledi.

Filistin Başmüzakerecisi Saib Ureykat ise, ABD’nin Filistin’in attığı bu adımlardan “rahatsızlık” duymasına ilişkin, “UCM’den korkanlar, işlediği suçlara son vermelidir. Büyük bir güç olarak ABD, sorumluluğunu yerine getirmeli ve İsrail’i hukukun üstünde görerek davranmaktan vazgeçmelidir” diye konuştu. Hamas ise, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın, 20 uluslararası anlaşmaya taraf olma talebini imzalamasını “doğru adım” olarak nitelendirdi.

Irkçı İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Uluslararası Ceza Mahkemesinden korkması gerekenin Hamas ile birlik hükümeti kuran Filistin otoritesi olduğunu savundu. Netanyahu, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın, Uluslararası Ceza Mahkemesinin de arasında bulunduğu 20 uluslararası anlaşmaya katılma talebini imzalamasının ardından yaptığı yazılı açıklamada, İsrail askerlerinin “haklarını” koruyacaklarını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığ ise, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın aralarında Uluslararası Ceza Mahkemesinin (UCM) de bulunduğu 20 uluslararası anlaşmaya taraf olmak için imza atmasından “derin rahatsızlık” duyduğunu belirtti.

İsrail Yine Yuva Yıktı

Öte yandan terörist İsrail askerlerinin ruhsatsız yapıldığı gerekçesiyle Batı Şeria’da Filistinlilere ait 25 ev ve ağılı yıktığı bildirildi. Ağvar bölgesi yerel yetkililerinden Arif Dıragımi, buldozerler eşliğinde Hırbet Ummul Cemal köyüne giren İsrail askerlerinin Filistinlilere ait 25 ev ve ağılı yıktığını söyledi.Yıkımların ihbar yapılmadan gerçekleştirildiğini vurgulayan Dıragımi, İsrail’in Ağva bölgesindeki topraklarını terk etmeleri için daha önce de Filistinlilerin evlerini yıktığını hatırlatarak,”İsrail, bu arazileri Yahudi yerleşimcilerin menfaatine kullanmak istiyor” ifadesini kullandı.

İsrail polisinin Mescid-i Aksa avlusunda Yahudi işgalcilerin ziyaretini protesto amacıyla “tekbir getiren” 5 kadını gözaltına aldığı bildirildi.  İsrail Polis Sözcüsü Luba Samri tarafından yapılan yazılı açıklamada, Mescid-i Aksa avlusunda yaşları 19 ila 48 arasında değişen 5 kadının gözaltına alındığı belirtildi. Ayrıca İsrail askerlerinin, Refah kenti açıklarında avlanan 3 balıkçı ile Gazze’den İsrail’e geçen 3 Filistinliyi gözaltına aldığı bildirildi.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/977261/filistinin-imzasi-siyonistleri-kizdirdi