ABD bomba yağdırdı

Irak’ta ABD öncülüğündeki işgal güçlerine ait savaş uçakları, Felluce, Ramadi, Musul ve Kerkük’e hava saldırısı düzenledi. Felluce kentinde işgalcilerce düzenlenen bombardımanda 20 sivilin hayatını kaybettiği, 30 kişinin yaralandığı bildirildi. Felluce Devlet Hastanesi Başhekimi Ahmed eş-Şami, kentin çeşitli mahallelerine düzenlenen saldırılarda ölen 3’ü çocuk, 1’i kadın 20 sivil ile yaralanan 9’u çocuk, 5’i kadın 30 kişinin hastaneye getirildiğini belirtti. Ramadi kentindeki askeri üsse saldıran IŞİD militanlarıyla ordu birlikleri arasında çıkan çatışmada ise 20 militanın ve 1 askerin hayatını kaybettiği bildirildi.

Kerkük’e bağlı Havice ilçesi polis karakolu yetkilisi Kazım Ahmet, yaptığı açıklamada, savaş uçaklarının, Musul ile Selahaddin’i birbirine bağlayan ana yol ile Kerkük’ün güneyindeki Mektep Halit ve Tel el-Werid bölgesindeki IŞİD militanlarını bombaladığını söyledi.

Saldırıda en az 18 IŞİD militanının öldürüldüğünü aktaran Ahmet, örgütün kullandığı 7 zırhlı aracın etkisiz hale getirildiğini ifade etti. Ahmet, savaş uçaklarının ayrıca Havice ilçesinin 55 kilometre güneyinde bulunan Mahmudiye köyündeki IŞİD hedeflerini de bombaladığını kaydetti.

Abd Denedi, Işid Püskürttü

Öte yandan IŞİD’in elindeki rehineleri kurtarmak bahanesiyle için Rakka kentine operasyon yapıldığı öne sürüldü. ABD öncülüğündeki uluslararası işgal güçlerinin, Suriye’nin Rakka kentinde “rehine kurtarma operasyonu” girişiminde bulunduğu iddia edildi. Savaş uçakları ve keşif helikopterlerinin aynı anda Rakka semalarında görüldüğü vurgulanan açıklamada, “IŞİD hedeflerine 13 hava saldırısı düzenlendi” denildi.  Açıklamada ayrıca, uluslararası koalisyona ait iki helikopterin Es-Sakiyye Caddesi’ne inmeye çalıştığı ancak IŞİD militanlarının ateş açması üzerine bölgeden uzaklaştığı vurgulandı.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/977110/abd-bomba-yagdirdi