Evsizlerin dostu Millî Görüş gençliği

Saadet Partisi Fatih İlçe Gençlik Kolları, 7 yıldır olduğu gibi bu sene de İstanbul’un evsiz komşuları için çalışmaya devam ediyor. Yıllar önce 2 termos çorbayla başlayan çalışma, şimdi binlerce evsize yemek, giysi, battaniye, ilaç ve daha nice yardımların yapıldığı bir harekete dönüştü. Türkiye’de sosyal medya ve basın kuruluşları tarafından sıkı takip edilen Saadet Partisi Fatih İlçe Gençlik Kollarının evsizlere yönelik çalışmalarına ilgi giderek artıyor. Sokaklarda yaşayan kimsesiz vatandaşlara yapılan yardımların dışında sorunun temelden çözülmesi için de bir dizi proje ortaya koyan Fatihli Millî Görüşçü gençler, tespit ettikleri yüzlerce evsize umut ışığı oldu. Millî Gazete olarak Fatih Millî Görüş gençliğinin yaptığı çalışmaları yerinde inceleyerek Saadet Partisi Fatih İlçe Gençlik Kolları Başkanı Safa Ocak’tan bilgi aldık.

“KENDİ BÖLGEMİZDE ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ”

Saadet Partisi Fatih İlçe Gençlik Kollarının evsizlerin ihtiyaçlarına göre yaptığı rutin çalışmalardan birine katılarak, Millî Gazete okuyucuları için önemli bilgiler topladık. 7 yıldır evsizlere yönelik yapılan çalışmaları koordine eden Saadet Partisi Fatih İlçe Gençlik Kolları Başkanı Safa Ocak, kış ayları öncesinde çalışmalara başladıklarını belirterek, “2021 Kasım ayının ilk haftasından itibaren evsizlere yönelik çalışmalarımızı başlattık. Bu sene 106 noktada 347 evsize sürekli olarak yardım götürüyoruz. Tespit edip kayıt altına aldığımız evsizlerin dışında birçok evsize de yardım dağıttık. Çünkü bazı evsizler sabit bir yerde olmuyor. Bugün Fatih’te sabahlayan bir evsiz yarın Beyoğlu’na gidebiliyor. Ama biz kendi bölgemizde elimizden geleni yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

“1.091 BATTANİYE, 158 UYKU TULUMU, 236 BOT VE BİNDEN FAZLA KIYAFET”

Evsizlere yönelik yaptıkları yardımların ulaştığı boyuta dikkat çeken Safa Ocak, “2022 yılında evsizlere yönelik yaptığımız yardımların büyük bir çoğunluğu kış şartlarından korunmalarına yönelik. Bu kapsamda Fatih’teki evsizlere bu sene 1.091 battaniye, 158 uyku tulumu, 236 bot ve binden fazla kıyafet dağıttık. Tüm bunların dışında evsizlerin sağlık sorunlarıyla da ilgileniyoruz. Onların ilaçlarının temin edilmesi ve hastaneye götürülmesi noktasında yürüttüğümüz çalışmalar da devam ediyor. Yıllardır hizmet etmeye çalıştığımız bu evsiz kardeşlerimiz için çalışmalarımız devam ediyor” şeklinde konuştu.

“BİR AKADEMİK MAKALENİN YAYINLANMASINI SAĞLADIK”

Safa Ocak, evsizler sorunun kökten çözümüne ilişkin yaptıkları çalışmalara da değinerek, “Biz evsizlerle ilgilenirken bir taraftan konunun çözümü için de mücadele ediyoruz. Yardım ettiğimiz her evsizin bilgilerini alıyoruz ve yetkililerle paylaşıyoruz. Tüm topladığımız verileri birleştirerek çeşitli istatistikler elde ediyoruz. Mesela Fatih’te bizim yardım gönderdiğimiz evsizlerin yüzde 26’sı yabancı uyruklu. Buna benzer evsizlerin yaş ortalaması, sağlık durumu gibi veriler de elimizde mevcut. Biz bu veriler ışığında geçtiğimiz yıl bir akademik makalenin yayınlanmasını sağladık. Kamu kuruluşları ve özel kurumlar bu makaleden faydalanmak için bizimle iletişime geçtiler” ifadelerini kullandı.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/9768107/evsizlerin-dostu-milli-gorus-gencligi