ABD en büyük zalim

İran Uluslararası İnsan Hakları Merkezi Başkanı Ahmed İsfendiyari, Tahran Üniversitesinde yaptığı sunumda ABD’de geçen yıl yaşanan hak ihlallerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İsfendiyari konuşmasında, “İnsan hakları daima küresel güçler tarafından bağımsız hükümet ve kişilere baskı uygulamak için kullanıldı ancak bugün insan haklarının koruyucusu olduklarını iddia edenlerin insan haklarının en büyük ihlalcisi olduğu görülmüştür” ifadesini kullandı.

İngilizce, Farsça ve Arapça olmak üzere 3 dilde yayımlanan 115 sayfalık raporda, “ABD’deki azınlık haklarının ihlali, kadına karşı cinsel şiddet, ırk ayrımcılığı, ifade özgürlüğü ve ülkedeki göçmenlere yönelik hak ihlalleri” eleştirilen konuların başında geldi.

Abd’de Zenci Düşmanlığı Var

Raporda, ABD’nin Ferguson kentinde silahsız siyahi bir gencin polis tarafından öldürülmesinden sonra başlayan protesto gösterilerine polisin müdahalesinin sert şekilde eleştirilerek, ABD yargısının siyahilere karşı ayrımcılık yaptığı belirtildi.

Amerikan polisinin insan hakları ihlallerine geniş yer verilen raporda, 2014’te ABD’de bin 29 kişinin polis tarafından öldürüldüğü öne sürülerek, öldürülenlerin yüzde 31’nin 15-19 yaş arasındaki siyahiler olduğu belirtildi. Raporda, ABD’deki idamlara da yer verilerek, 2014’te 35 kişinin idam edildiği ve bunların 18’inin siyahi olduğu vurgulandı.

Guantanamo Hapishanesinin faaliyetlerinin de eleştirildiği raporda, hapishane, “tutuklu hakları açısından insan hakları ihlallerindeki en bariz örnek” diye nitelenerek, buradaki mahkûmların birçoğunun delil olmadan ve herhangi bir yargılama yapılmadan yıllarca tutulduğu ve işkence gördükleri yer aldı.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/975801/abd-en-buyuk-zalim