Bir milyon esnaf, düzenleme bekliyor!

Millî Gazete’nin “Kanundaki belirsizlik 25 yıla mal oluyor” haberiyle gündeme getirdiği VUK359’daki mağduriyetlerle ilgili yaklaşık bir milyon esnaf hâlâ bekliyor! Mağduriyetin gündeme gelmesiyle birlikte iktidar, düzenleme için çalışıldığını duyururken aradan yaklaşık 2 yıl geçmesine rağmen henüz bir adım atılmadı. Her geçen gün mağduriyetleri katlanan vatandaş, iktidarın artık verdiği sözü tutmasını bekliyor.

Söz verdi, yıllar geçti ancak düzenleme yapılmadı! Millî Gazete’nin “Kanundaki belirsizlik 25 yıla mal oluyor” haberiyle gündeme taşıdığı Vergi Usul Kanunu (VUK) ile ilgili iktidar, çalışmalara başlandığını duyurmasına, yaklaşık 2 yıl geçmesine rağmen henüz yol alınamadı. Yaklaşık bir milyon esnaf, iktidarın verdiği sözü tutmasını beklerken, mağduriyetler ise her yıl daha da katlanıyor.

700 BİN ESNAF, İKTİDARDAN ADIM BEKLİYOR

Gazetemizin gündeme getirmesiyle birlikte iktidarın çalışmalara başlandığını ifade etmesinin üzerinden yaklaşık 2 yıl geçti. 700 bin esnaf VUK 359 ile ilgili adım atılmasını beklerken, kanundaki belirsizlikten dolayı 50 binden fazla esnaf 25 ile 30 arasında cezalara çarptırılıyor. Yargı Reformu Strateji Belgesi’yle umutlanan esnaflar, VUK359 ile ilgili de iktidarın bir paket hazırlamasını bekliyor.

SUÇLU İLE SUÇSUZ ARASINDA AYRIM YAPILMIYOR!

VUK359’da sahte fatura düzenleyen ve bu faturaları bilmeden kullanan esnaf arasında bir ayrım gözetilmezken, bir suça ise birden fazla ceza veriliyor. Esnaflar ise VUK359’un düzenlenerek, sahte faturayı hazırlayanla bilmeden kullananın ayrılmasını ve bir suça bir ceza verilmesini talep ediyor. Ayrıca Yargıtay yolunun da açılmasını bekliyor. VUK359’un farklı yorumlanmasından dolayı on binlerce esnaf yok yere cezaevlerine düşerken, esnaflar ise daha çok esnafın canının yanmaması için derhal adım atılmasını bekliyor.

İKTİDAR, VEKİLLERİ DUYURMUŞTU

Gazetemizin “Kanundaki belirsizlik 25 yıla mal oluyor” haberinden sonra TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AKP Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ve TBMM Adalet Komisyonu Başkan Vekili ve AKP Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, katıldıkları televizyon programında partilerinin bu konu üzerinde çalışıldığını ve yaşanan mağduriyeti düzelteceklerini ifade etmişlerdi. Ancak aradan yaklaşık 2 yıl geçmesine rağmen konuya ilişkin hiçbir adım atılamadı.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/9757060/bir-milyon-esnaf-duzenleme-bekliyor