Bir feryat da şekerden yükseliyor! Sanayici şeker krizinde

Ürünlerinde şeker kullanan gıda imalatçı ve sanayiciler ile gıda toptancılarının yaşadığı şeker krizine ilişkin bir değerlendirme yapan GTO Başkanı Tuncay Yıldırım, yetkililere Türkiye Şeker Fabrikalarının piyasaya arz miktarını artırması ve üreticiye uygun fiyatlı şeker satışı yapması çağrısında bulundu. Yıldırım, yaptığı değerlendirmesinde, Türkiye Şeker Fabrikalarının uygun fiyatlı ürün satışı yaparak üreticiyi desteklemesi gerektiğini söyleyerek, “Gıda toptancısı ve sanayicisi üyelerimiz ile yaptığımız istişarelerde piyasaya şeker arzının yeterli olmadığı ve fiyatların aşırı yüksek olduğuna dair geri bildirimler aldık. Son dönemlerde şeker fiyatlarında yüksek tutarlardaki artış işletmelerin yeni fiyatlama yapmasını engellemekte özellikle de taahhüde bağlı üretimlerde işletmelerin zarar etmesine yol açmakta. Yetkililerin, Türkiye Şeker Fabrikalarının uygun fiyatlı ürün satışı yaparak üreticiyi desteklemesini ve piyasaya şeker arzını artırmasını bekliyoruz” dedi. İHA

“PİYASAYA ÜRÜN ARZI ARTIRILMALI”

Son dönemlerde şeker fiyatlarında görülen yüksek tutarlardaki artışın işletmelerin yeni fiyatlama yapmasını engellediğini söyleyen Yıldırım şöyle konuştu:

“Özellikle de taahhüde bağlı üretimler işletmelerin zarar etmesine yol açmakta. Bu durumun ürün fiyatlarına yansımak zorunda kalması halinde hem satışlar azalacak hem de enflasyon oranına olumsuz etki edecektir. Yetkililerin, Türkiye Şeker Fabrikaları’nın uygun fiyatlı ürün satışı yaparak üreticiyi desteklemesini ve piyasaya şeker arzını artırmasını bekliyoruz.”

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/9757038/bir-feryat-da-sekerden-yukseliyor-sanayici-seker-krizinde