Erdoğan'ın adaylık tartışmalarına Fatih Altaylı kızdı! İsterse olur

AK Parti ve MHP’nin hazırladığı Seçim Kanunu teklifi tartışmaları beraberinde getirdi. Gazeteci yazar Fatih Altaylı, teklifin Meclis’e gelmesiyle TBMM ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin “zamanında” yapılacağına olan inanç artığını kaydetti. Habertürk yazarı Fatih Altaylı, “Çünkü yeni yasa ancak 1 yıl sonra uygulanabilecek. Bu da seçimlerin 2023 Nisan’ından hatta belki Mayıs’ından önce yapılırsa yapılan değişikliğin uygulanamayacağını, bu durumda da seçimlerin bu tarihten önce yapılmayacağını gösteriyor. Hal böyle olunca da, tartışma hemen başladı.” dedi.

Fatih Altaylı, bugünkü yazısında, Orhan Uğuroğlu’nun “Erdoğan aday olamaz” sözlerine de güldüğünü belirtti. Altaylı, “Gerçekten, Türkiye’de Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın istediği halde 3. kez Cumhurbaşkanlığı’na aday olamayacağını düşünen, hadi diyelim ki düşünüyor, bu düşüncesine kendi inanan var mı acaba! AK Parti, Erdoğan’ı aday gösterecek ve bu adaylık “Olamazsın” diye reddedilecek. Böyle bir ihtimal kim görüyor merak ediyorum.” diye yazdı.

Fatih Altaylı, “Bence böyle bir ihtimal hiç ama hiç yok. Erdoğan istediği müddetçe aday olacaktır. YSK’nın da bu adaylığı reddetmesi asla ve kat'a mümkün değildir. Bu yüzden de bu boş tartışma ile ülkeyi yormanın, muhalefeti korkak göstermenin hiç alemi yoktur.” dedi.

Fatih Altaylı “3. dönem tartışması boşa enerji harcaması” başlıklı yazısına şöyle devam etti:

“Çünkü sistem basit.

Adayları kabul veya ret etme yetkisine sahip tek bir kurum var.

Yüksek Seçim Kurulu.

Yüksek Seçim Kurulu, 6 Yargıtay, 5 Danıştay üyesinden oluşan “karma egemen” bir “yüksek yargı” merciidir.

Kararları kesindir.

Tek yetkilidir.

Peki sizce Yüksek Seçim Kurulu’nun yapacağı bir Anayasa yorumuyla Erdoğan’ın adaylığını “Hayır olamazsın” diye reddetmesi mümkün mü!

Bence böyle bir ihtimal hiç ama hiç yok.

Erdoğan istediği müddetçe aday olacaktır.

YSK’nın da bu adaylığı reddetmesi asla ve kat'a mümkün değildir.

Bu yüzden de bu boş tartışma ile ülkeyi yormanın, muhalefeti korkak göstermenin hiç alemi yoktur.”

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/9756558/erdoganin-adaylik-tartismalarina-fatih-altayli-kizdi-isterse-olur