Öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı 12-13

Öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısının da 12-13 seviyesinde olduğunu belirten Karaca, Harvard Üniversitesi’nin bazı bölümlerinde bu sayısının 3 olduğunu söyledi.

İTÜDER Bursa Şubesi tarafından yaptırılan İTÜ Evi’nin temel atma töreni için Bursa’ya gelen Rektör Prof. Dr. Mehmet Karaca, üniversite mezunlarıyla Sheraton Otel’de bir araya geldi. Dernek Başkanı Hasan Tuğcu ve Bursa Valisi Münir Karaloğlu’nun da katıldığı toplantıda konuşan İTÜ Rektörü Mehmet Karaca, üniversite bünyesinde kurdukları enerji teknokenti hakkında detaylı bilgi verdi.

“İstanbul üniversitesi eski ama biz kadimiz”

İTÜ’nün kuruluşu hakkında da bilgi veren Karaca, İstanbul Üniversitesi’nin eski olmasına karşın kendi okullarının kadim olduğunu kaydetti. Karaca, şöyle devam etti: “Alman bilim adamları geliyor, 1944’te kurdele kesilerek Türkiye’nin ikinci üniversitesi olarak kuruluyor. Kayıtlara baktığımızda modern mektep olarak baktığımızda Osmanlı döneminden beri devam eden sadece bir dönem hizmet veren yegane yüksek eğitim kurumu. İstanbul Üniversitesi’ndekiler alınmasın ama onların kuruluşu 1863’e dayanıyor. Darülfünûn-ı Şahane olarak kuruluyor, daha sonra kapanıyor. 1900’lü yıllarda 2. Abdülhamit tarafından yeniden kurulup devam ediyor. 1940 İstanbul Üniversitesi’ne dönüşüyor. Onlar esik olabilir ama biz kadim bir üniversiteyiz. Kadim kelimesi çok daha oturaklı bir kelime, Osmanlıca bir kelime, hem eski hem de oturaklı deniliyor. Biz böyle bir gururu tablosuna sahibiz.”

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/975005/ogretim-uyesi-basina-dusen-ogrenci-sayisi-12-13