Erdoğan'ın eski danışmanından baraj tepkisi: Milli irade gaspıdır...

Karar gazetesi yazarı Akif Beki, AK Parti ve MHP’nin “seçim barajı yüzde 7’ye iniyor” şeklinde tanıttığı seçim kanunu teklifiyle ilgili yazdı. Teklifteki bir maddeye dikkati çeken Beki, düzenleme ile milli iradenin Meclis’e yansımayacağını belirterek bunun nedeninin iki partinin siyasi çıkarları dolayısıyla yapıldığının altını çizdi.

Beki, bugünkü köşe yazısında “Hiçbir seçmen verdiği oyun başka partiye kaydırılmasına rıza göstermez. Ama bu illa sandıkta yapılmıyor ki, başında durup sahip çıkarak önlensin. Seçim sistemiyle oynayarak yapıldığında, sandık görevlileri neye yarar?” diye sordu.

“Baraja takılan oylar, başka bir partiye sandalye kazandırıyor. Milli iradenin, yasal düzenlemeyle gaspından başka nedir?” diyen Beki, özetle şunları yazdı:

"Artık oy”ları dağıtma formülünü değiştiriyorlar. Verildikleri partiden milletvekili çıkarmaya yetmeyen oyları, kendi lehlerine bölüştürecek, aslan payını kendileri alacak şekilde... Millet İttifakının artık oyları, kendi içinde paylaştırılmayacak. Cumhur İttifakındaki partilere de gidecek biçimde dizayn ediliyor. Temsilde adaleti tam sağlamanın önünde bir engel bırakılmadı. Sandığa atılan her oyun, Meclis’e eksiksiz yansıtılmasının önünde bir engel yok. Yine de geçerli oyların tamamı, hala milli irade doğrultusunda Meclis’e yansımayacak. Nedeni, Cumhur İttifakının siyasi çıkar hesabından başka neyle açıklanabilir!"

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/9678460/erdoganin-eski-danismanindan-baraj-tepkisi-milli-irade-gaspidir