Ortadoğu’dan Rusya’ya “asker” ithalatı

Suriye iç savaşına müdahil olan ve aylık 6 bin dolar maaşla bölgeye paralı askerlerini gönderen Rusya, bu kez Suriye’den asker topluyor. Şehir savaşında tecrübeli askerleri seçen Putin, Ortadoğu ülkelerinden 16 bini aşkın gönüllünün Donbass’a gelmek istediği yönündeki teklifi desteklediğini ve  bu kişilerin bölgeye ulaşmalarına yardım edilmesi gerektiğini açıkladı.

ESAD REJİMİNDEN RUSYA’YA TAM DESTEK

Öte yandan Rusya ile birlikle ülkesindeki savaşı korkunç bir boyuta taşıyan Esad rejimi Şam’daki meydanları Putin resimleriyle donattı. Esad rejimine bağlı askerlerden ise yürekleri sızlatan bir video paylaşıldı. Rejim askerleri, tüm Müslümanların ortak sloganı olan “Canımızla, kanımızla, seniniz Aksa” ve benzeri mahzun İslam beldelerinin haykırıldığı sloganı değiştirdi ve “Canımızla, kanımızla seniniz Rusya” diye bağırarak video paylaştılar.

GELMEK İSTEYENLERE YARDIM ETMELİYİZ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ortadoğu ülkelerinden 16 bini aşkın gönüllü askerin Donbass’a gelmesine yardım edilmesini gerektiğini söyleyerek, “Para için değil, gönüllü olarak gelip yardım etmek isteyen insanlar olduğunu görüyorsanız, o hâlde bu insanların askeri operasyon bölgesine ulaşmalarına yardım etmeliyiz” ifadelerini kullandı.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/9666098/ortadogudan-rusyaya-asker-ithalati