Pazar alışverişini çocuğunun kumbarasını bozarak yaptı

Niğde’nin Bor ilçesinde pazar esnafını ziyaret eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bir pazarcı ile sohbetinde pazarcı, “Vatandaşın alım gücü yok, bitik. Vatandaş yarım kilo, 1 kilo zor alıyor. Daha yeni bir tane patlıcan verdim 6,5 lira” ifadelerini kullandı. Akaryakıta neredeyse hergün gelen zamlar rutine bağlamışken Niğdeli esnaf, kendilerinden alışveriş yapan yurttaşların çocukların kumbaralarını bozdurduklarını söyledi.

“GELEN ZAMLARDAN PERİŞAN OLDUM”

Ziyaret esnasında bir başka pazarcı esnafı ise, “Bir haftada 6-7 lira mazota zam geldi. Hali aradım sabah, ‘5 lira’ diyor ben bu malı kaça getirip, kaça satacağım. 6 liraya bana verir, işçiliği yok, poşet param yok, emeğim yok. 8 lira desem pazarda bana ne yaparlar, ben mal satamıyorum eve ekmek götüremiyoruz. Getiriyoruz, 10 milyarlık (10 bin liralık) mal, eve varıyorum 10 milyar (10 bin lira). Hani benim emeğim, hani ekmek kazanacaktık? Perişanım. Mazota dün geldi 1 lira, bugün 1,5 lira etti 2,5 lira geçenlerde de geldi bu fiyatları tarih yazmadı. Dünyada başka bir ülkede yok böyle zam.” açıklamasında bulundu.

“VATANDAŞLAR ÇOCUĞUNUN KUMBARASINI BOZDURUP PAZARA ÇIKIYOR”

Bir vatandaşın çocuğunun kumbarasını bozdurarak pazara çıktığını söyleyen pazarcı esnafı, “Geçen gözümün önünde oldu. Kadın bana, ‘çocuğumun kumbarasını bozdurdum pazara çıktım’ dedi. Gözlerim doldu, parasını iade ettim, ‘afiyet şeker olsun’ dedim. Bu vatandaş geçimi neyle yapacak? Su parası bir kamyon para, mazot bir dünya para, gübre bir dünya para. Şimdi tarla sulamaya kalk 150 milyar (150 bin lira) para, 150 de (150 bin lira) mazot eder 300 milyar (300 bin lira). Ne ekecek ne kaldıracak. Bir de kurak gitti memleket, mahsul olmadı…” şeklinde konuştu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise “Niğde’de pazar geziyoruz vatandaşın alım gücü daraldığı için pazarda alışveriş yapamadığı için şikayetçi esnafımız da getirdiği ürünü satamamaktan ve para kazanamamaktan dertleniyor” şeklinde konuştu.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/9536279/pazar-alisverisini-cocugunun-kumbarasini-bozarak-yapti