Birgül Pullukçu, spor medyasında 38. yılı geride bıraktı

Türkiye Spor Yazarları Derneği'nde (TSYD) 38. yılını geride bırakan organizasyon müdürü Birgül Pullukçu, mesleğinin yaşamına yön verdiğini, spor medyasını ailesi gibi gördüğünü anlattı. Başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye'deki maçlarda basın mensuplarının çalışma şartları ve görev alanlarının organizasyonunu yürüten Pullukçu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir kadın için çok zor olduğunu ancak işini çok sevdiğini aktardı.

TSYD'nin o dönem Cağaloğlu'nda bulunan merkezinde 1984 yılında çalışmaya başlayan Birgül Pullukçu, maç yoğunluğu nedeniyle çoğu zaman kendisine vakit ayıramadığını dile getirerek, "Haftada 5 gün dernekte çalışıyorum. Hafta içi ve hafta sonu maçlar oluyor. Maç olmazsa, derneğimizin üstlendiği organizasyonlar oluyor. Hep bir yerde görev yapıyoruz. Kendime vakit ayıramıyorum. Özel hayatım diye bir şey kalmadı. Kendime zaman ayırabileceğim özel bir hayatım kalmadı. Bu da en büyük eksikliğim oldu ama işimi çok severek yapıyorum. Gazetecilerle bir arada olmayı çok seviyorum. Oturarak bir iş yapmak bana göre değil diye düşünüyorum. Bir şeyler üretmek, gazetecilere faydalı olmak, eksiklerini gidermek, sorunlarını çözmek bana mutluluk veriyor." ifadelerini kullandı.

Bizim için maçlar 90 dakikadan oluşmuyor

Bir futbol maçının kendileri için 90 dakikadan çok daha fazlası olduğunu anlatan Birgül Pullukçu, şunları kaydetti:

"Bir maç 90 dakika ama bu maç için yaklaşık 10 gün öncesinden hazırlıklarımıza başlıyoruz. Spor medyasında çalışan akreditasyon sorumlusu arkadaşlarımıza duyurularımızı yolluyoruz. Onlardan gelen isimlerle listelerimizi tamamlıyoruz. Tribündeki kontenjanımızı oluşturuyoruz. Daha sonra bu listeleri Türkiye Futbol Federasyonunun sistemine giriyoruz. Maçlardan 4 saat önce stada gidiyoruz. Gazeteci arkadaşlarımızın stada girişlerine yardımcı oluyoruz. Görev yapacakları yerlerde sıkıntıları varsa, onları gideriyoruz. Maç bittikten sonra basın toplantıları başlıyor. O da bitip her şey tamamlanınca, en son biz stattan ayrılıyoruz. Bizim için maçlar 90 dakikadan oluşmuyor."

- Milli Gazete, Spor bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/9530497/birgul-pullukcu-spor-medyasinda-38-yili-geride-birakti