Osmanlı torunları Libya‘da dernek kurdu

Osmanlı Devleti döneminde Kuzey Afrika‘ya yerleşen ve bölgede Köroğlular olarak bilinen Osmanlı torunları, Sultan II. Abdülhamid Han zamanında Libya‘nın kuzeybatısında yer alan Mısrata‘nın zenginleşmesiyle ve Anadolu‘dan bu bölgeye göçen leventlerin de etkisiyle bölgeyi bir merkez haline getirdi.

Libya‘daki derneğin yönetim kurulu başkanı Zakariya Suliman Zubi, AA‘ya yaptığı açıklamada, "Biz Türkiye’yi büyük bir aşk ve muhabbetle seviyoruz ve Türkiye’ye yürekten bağlıyız. Türkiye’nin taşını, toprağını, her bir insanını seviyoruz" dedi. Zubi, atalarının bu topraklardan geldiğini hatırlatarak, "Tokatlı, Eskişehirli, Muğlalı, İzmirli ve benzeri isimlerle anılan aileler var. Atatürk, Enver Paşa ve Nuri Paşa, Şehzade Osman Fuat Paşa bizim de kahramanlarımızdır. Türkiye’nin gelişmesi ve güçlenmesi bizi mutlu ediyor" ifadelerini kullandı.

Zubi, Osmanlı Devleti döneminden bugüne kadar Osmanlı Türk kültürünü koruduklarını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde 2011 yılında yaptığı, tarihi nitelikteki Libya ziyareti sırasında bir dernek kurmaya karar verdiklerini belirtti.

Türk-Libya İşbirliği ve Kalkınma Forumu Başkanı ve Libya Köroğlu Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Abdüsselam Ali Actal ile Türkiye‘ye bir çalışma ziyaretinde bulunan Zubi, derneğin öncelikle Libya’daki Köroğlu-Karamanlı Türklerini bir araya getirmek ve Osmanlı‘nın ardından Türkiye ile çevre ülkelerdeki Köroğlu topluluklarıyla sosyal ve kültürel ilişkileri geliştirmek amacıyla kurulduğunu söyledi.

Zubi, "Amacımız Libya Köroğlu Derneği’nin kuruluşunu Türk halkına duyurmak, Türkiye’deki sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği imkanlarını araştırmak ve Köroğlu gerçeğini anlatmak" ifadelerini kullandı.

Köroğluların aşırılıktan uzak sağlam bir dini hayatı olduğunu ancak en büyük eksiklerinin Türkçe‘yi unutmuş olmaları olduğunu dile getiren Dernek Başkanı Zubi, "Birlikte çalışarak bu eksiği giderebiliriz. Türkiye ile aramızdaki bağların canlı tutulmasını istiyoruz. Osmanlı tarihinin yanlış aktarılan yönlerini düzeltmek istiyoruz, bu amaçla komiteler oluşturmalı ve özellikle müfredatın düzeltilmesini sağlamaya çalışmalıyız. Osmanlı eserlerinin onarımını gerçekleştirmeli ve bazı bölgelerde Osmanlı tarzı camiler inşa etmeliyiz" şeklinde konuştu.

İnsan hak ve özgürlüklerinin ve demokrasi pratiğinin desteklenmesi ve geliştirilmesinin derneğin amaçları arasında olduğunu belirten Zubi, "Gençlerin yetiştirilmesini sağlamak ve Libya’nın sosyal dokusunu güçlendirmek ve desteklemek amaçlarımız arasında, Köroğluları tanıtmak da bir başka çalışma sahamız olacak. Dünyanın  çeşitli yerlerindeki Köroğlular ve Türk topluluklarıyla iletişim kurmak da önemli amaçlarımızdan bir tanesi. Köroğlular olarak kendi kimliğimizle gurur duyuyoruz ve kimliğimizi geliştirmek istiyoruz" dedi.

Libya‘da günümüzde 1,5 milyon civarında Köroğlu olduğunu söyleyen Zubi, Kaddafi sonrası dönemde topluluklarının içerisinde bir uyanış olduğunu ifade etti.

Zubi, "Kendi gücümüzle ayaktayız. Libya’da en büyük askeri güç bizim elimizde. Şu an Trablusgarb ordusunun yüzde 80’i Köroğlu’dur. Libya’nın varlığının ve birliğinin teminatı biziz. Köroğlular olmasaydı Kaddafi sonrasında Libya’da her bir şehir ayrı devlet olacaktı. Hafter’den sonra şimdi de DAEŞ’le uğraşıyoruz. Köroğlular olmasa DAEŞ bir haftada Libya’yı teslim alır" dedi.

İş adamı Abdüsselam Actal da "Ülkemize huzur ve emniyetin gelmesi için çalışıyoruz. Şu an ekonomi durmuş vaziyette. Libya’da barışın hakim olmasını ve Türk firmalarının geri dönmesini dört gözle bekliyoruz" dedi.

Actal ayrıca, Türk firmalarının bölgede daha fazla yer edinmesi için karşılıklı olarak vize kolaylığı sağlanmasını beklediklerini, bunun Türk kökenli Köroğlularının örf, adet, dini bağlarını güçlendireceğini vurguladı.

Actal, "Libya’da 1,5 milyonuz ama komşu ülkelerdekilerle birlikte en az 30 milyon Köroğlu Türkü var. Türkiye de dünya da bilsin istiyoruz, Türkiye yalnız değildir. Köroğluların gücü aynı zamanda Türkiye’nin gücüdür" şeklinde konuştu.

Libya KöroğluDerneği‘nin kuruluş amaçları arasında sosyal ve akademik paylaşım amacıyla, dünya çapında Köroğlulara ait olan özel ve kamu kurumlarla bağlantı kurmak, azınlık hakları dahil olmak üzere insan hakları ve kamu özgürlüklerini desteklemek ve Libya yasalarını ve geleneklerini korumak da yer alıyor.

Türkiye‘ye dört günlük bir ziyaret gerçekleştiren Libya Köroğlu Derneği yöneticileri, AK Parti, CHP ve MHP‘nin yanı sıra Türk Ocakları Genel Merkezi‘ni de ziyaret etti.

Köroğlular kimdir?

Köroğlu aşireti, nam-ı diğer Kuloğlu aşireti, Libya‘daki Osmanlı torunları olarak biliniyor. 1500‘lü yıllarda Barbaros Hayreddin Paşa liderliğindeki deniz zaferleriyle Osmanlı‘nın Kuzey Afrika‘da ilerlemesiyle Köroğlu aşireti de Osmanlı Devleti himayesine girmiş ve 1918 yılına kadar bu şekilde devam etmişti.

1947 yılında Libya‘nın İtalyan işgalinden kurtulmasından bu yana Mısrata bölgesinde Libya egemenliğinde yaşayan Köroğlular, Osmanlı Devleti‘nin günümüze bıraktığı bir emanet niteliğinde bulunuyor.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/952242/osmanli-torunlari-libyada-dernek-kurdu