Bülent Arınç, Erdoğan’ı hedef aldı!

TBMM eski Başkanı Bülent Arınç Konya’da gerçekleştirilen genç hukukçular buluşmasına katıldı. Genç hukukçuların sorularını yanıtlayan Arınç, gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Zaman zaman AK Parti’ye çeşitli eleştiriler yöneten Arınç, ilk defa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef aldı. İşsizlik ve ekonomi konusunda değerlendirmelerde bulunan Arınç, "Birileri ben ekonomistim diyor, bende kendime iyi bir hukukçuyum diyorum. Ama lafı gelmişken söyleyeyim, hukuk fakültesini bitirmek hukukçu olmak için yeterli değildir. Hukuk bir misyondur, yani ölçüsü olan bir şeydir." ifadelerini kullandı.

"BİRİLERİ BEN EKONOMİSTİM DİYOR, BENDE KENDİME İYİ BİR HUKUKÇUYUM DİYORUM"

İyi bir hukukçu olmak için hukuk fakültesini bitirmenin yetersiz olduğunu vurgulayan Arınç ‘’Siyasetin dili nezakettir. Siyasetin dili geneli kucaklamaktır. Siyasette şiddetin dilini kullanamazsınız. Şiddetin dili tehdittir, hakarettir, kötülemektir. Birileri ben ekonomistim diyor, bende kendime iyi bir hukukçuyum diyorum. Ama lafı gelmişken söyleyeyim, hukuk fakültesini bitirmek hukukçu olmak için yeterli değildir. Televizyon programlarında öyle soytarı adamlar izliyorum ki ben altında profesör yazıyor, hukukçu yazıyor. Hukuk bir misyondur, yani ölçüsü olan bir şeydir.’’ dedi.

"KURULAN ÜNİVERSİTELER EĞİTİM KALİTESİNİ DÜŞÜRÜYOR"

Arınç toplantıda eğitim sistemini eleştirirken açılan üniversitelerin işsizliğe yol açtığını dile getirerek şöyle konuştu:

“Şu anda bildiğim kadarıyla 100’ün üzerinde hukuk fakültesi açıldı. Bence iyi olmadı. Türkiye’nin her yerine üniversite açmak da iyi olmadı. Bunlar da benim hükümetim zamanında oldu. Yani iddiamız herkes kendi memleketinde okuyacak haline gelmesiydi. Hakkârili, Hakkâri’den kalkıp İstanbul’a gitmesin. Hakkari’de üniversite kuralım anlayışındaydık. Onu başardık. Ama eğitim-öğretim durumu, eğitim kalitesi ona göre. Şimdi benim Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi’ni açtılar, üniversiteye dekan bulamıyorlar. Bir yardımcı doçent bulmuşlar, ona da istediği parayı vermiyorlar. Biz zaten vakıflardan finanse ediyorduk üniversiteyi. Yani iyi olanları diğer ana üniversiteler kapmışlar. Ama avukatlar girmeye başladı, başkaları girmeye başladı.”

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/9490504/bulent-arinc-erdogani-hedef-aldi