Schengen vizesi nasıl alınır?

Schengen vizesi almak için doğru yol izler, doğru acentelerle çalışır ve unutmamanız gerekenleri yerine getirirseniz başvuru işlemlerinizi çabucak tamamlar, vizenizi de sandığınızdan daha hızlı şekilde alabilirsiniz. Vize başvurusunu yapmak için izlenmesi gereken yol ve başvuru yöntemleri riske girmeden onay almanızda etkili olacaktır.

Schengen Vizesinde Unutmamam Gerekenler;

Schengen vizesi nasıl alınır; Vize başvuru işlemleriniz için evraklarınız, başvuru süreci ve başvuru sonrasında bekleme süreniz hakkında bilgi almanız, strese girmeden vizenizi gönül rahatlığıyla almanız demektir.

·         Vize başvuru için form doldurarak başvuru yapmanız gerekir. (bu işlemi internetten 1 dakika kadar kısa sürede yapabileceğiniz sağlayıcılar bulunmaktadır.)

·         Schengen bölgesinin sizi tanıması için üç ay içinde çekilmiş 1 biometrik fotoğrafınızı evrak dosyanıza ekleyiniz.

·         Pasaportunuz zaten vardır ancak pasaportunuzun son 2 sayfasının boş olması ve son 10 yıl içinde çıkarılmış olması gerekir.

·         Seyahat sigortası teminatınız 30.000 Euro belge olarak verilmelidir.

·         Konaklama ve otel rezervasyon belgeniz, uçak gidiş dönüş belgeleriniz bulunmalıdır.

·         Schengen ülkelerinden gideceğiniz ülke ve şehirlerle ilgili belirli bir güzergahınız varsa konsolosluğa bildirilmelidir.

·         En uzun kalacağınız ülke Schengen başvuru yapacağınız konsolosluğun ülkesidir.

·         Schengen vize harç bedelinizi ödemeniz ve dekontu konsolosluğa vermeniz gerekir.

·         3 aylık hesap kartınız, maaş bordronuz (varsa) evrak listenizde yer almalıdır.

·         Kimliğiniz ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinizi de evrak dosyanıza ekleyiniz.

Schengen Vize Ücretleri

Her ülkede vize harç bedeli kararnamesine uygun ödeme kriterleri uygulanır. Ödemeler konsolosluğun verdiği IBAN veya banka üzerinden yapılarak, Schengen vize türüne göre ödemenizi tamamladıktan sonra sürecin yasal olarak başlatıldığı anlamına gelmektedir. Schengen vize ücretleri, turistik, aile- arkadaş, öğrenci ve ticari vize şartlarına göre farklı ücretlendirmelere tabii tutulabilmektedir. Ücretler Avrupa para birimine göre Euro üzerinden ödenmeli, vize sahibinin dekontuyla birlikte konsolosluğa giderek işlemleri tamamlaması gerekir.

·         Schengen Turistik Vize Harcı; 80 Euro

·         Schengen Ticari vize harcı; 80 Euro

·         Schengen Transit vize harcı; 80 Euro

·         Schengen Aile ve Arkadaş Ziyareti Harcı; 80 Euro

·         Schengen Öğrenci vizesi harcı; 80 Euro

·         Schengen Çalışma vizesi harcı; 200 Euro;

2022 yılındaki düzenlemelerde, ülke enflasyon oranları ve ekonomik yaptırımlara göre fiyatlar güncellenmiştir. Schengen üyesi ülkelerin başvuru evresinde harç bedeli ödemesi zorunludur. Harç ödendikten sonra vizenizin çıkmaması durumunda ‘’ret kararında’’ harç bedeli geri ödenmez. Ayrıca vize işlemleri, hizmet bedeli ve aracı acente ücretlendirmelerinde de ekstra 60 Euro ödeme talep edilebilmektedir.

Schengen Vizesi Başvuru

Schengen vizesi başvuru işlemleri 2022 yılında elektronik ortamdan yapılabilmektedir. Reşit haklara sahip olduğunuz takdirde, konsolosluk veya elçilik üzerinden Schengen vizesi başvurusu için randevu oluşturabilirsiniz. Başvuru formunu gideceğiniz ülkenin dil politikaları ve vize yasalarına göre doldurmanız gerekir.

İkamet adresiniz, evrak ve belgelerinizle birlikte Schengen vizesi alma nedeninizi de bildireceğiniz başvuru formunda, 60 günlük, 90 günlük ve 180 günlük vize türlerine göre seçim yapmanız gerekmektedir.

Schengen vizesi C tipi vize başvurusu;  kısa dönemli başvuru işlemlerini kapsar. Vize işlemlerinizin 3 aylık ( 90 günlük) olması şartı vardır. Turist, ticaret, iş gezisi, aile ve arkadaş ziyareti vize işlemleriniz için C tipi vize başvuru yapabilirsiniz.

Schengen vizesi D tipi vize başvurusu; D tipi vize başvurusu uzun dönemli seyahat gerekçelerini kabul eden vize türüdür. Öğrenci – eğitim vizesi, çalışma vizesi, aile birleşimi vizesi ve sağlık turizmi vizesi seçenekleri de D tipi vizede yer alır.

Schengen vizesi için randevu almak zorunlu, randevu günü ve saatinde belirlenen konsoloslukta yer alarak, evraklarınızı eksiksiz teslim etmeniz ise sürecin aksamaması için önemlidir. schengenvize.net vize başvurusu ve randevu işlemleri için 1 dakika kadar kısa sürede işlem yapabileceğiniz elektronik imkanlar sunar. Hemen başvuru yaparak süreci başlatabilir, unutmamanız gerekenleri bizimle öğrenebilirsiniz.

- Milli Gazete, Aile & Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/9478768/schengen-vizesi-nasil-alinir