Araba almak için ÖTV indirimi bekleyenlere güzel haber!

Sıfır araba fiyatlarının el yaktığı bu aylarda araba almak isteyen vatandaşların tek umudu ÖTV indirimi olarak göze çarpıyor. Daha önce talep çokluğundan dolayı bu duruma imkansız gözüyle bakılırken sektördeki son durum ÖTV indirimi tekrar gündeme getirdi.

SIFIR ARABADA ÖTV İNDİRİMİ İÇİN YETERLİ ORTAM OLUŞTU

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati daha önceki ÖTV indirimiyle ilgili gelen sorulara “Hayır, araç satışlarında bir düşme yok, araç kuyrukları var. Talepleri karşılayamıyorlar, ÖTV'yi niye indirelim? Beyaz eşyada tarihi rekorlar kırılıyor ihracatta ve iç tüketimde, ÖTV'yi niye düşürelim?” ifadelerini kullanmıştı. Bakan Nebati’ye göre ÖTV indirimi gelmemesi talebin fazla olmasından kaynaklanıyordu. Son aylarda ise sıfır arabaya olan talep oldukça azaldı. Otomotiv sektörünü yakından takip edenlerde iyi bilir ki Şubat, Mart ve Nisan ayları otomobil sektörü için çok da parlak olmayan dönemlerdir. Bu durumun da göze alınarak ÖTV indirimi için yeterli şartların oluştuğu sektör uzmanları tarafından dile getiriliyor. Sonuç olarak kısa vade için sıfır otomobillerde bir ÖTV beklentisi ciddi anlamda oluşmuş durumda. Tabi ki bu beklentiler AK Parti hükümeti tarafdından karşılık bulur mu bunu zaman gösterecek.

Ayrıca ÖTV’de yapılacak bir indirim uygulaması ikinci el araba fiyatlarının da aşağı düşmesinde önemli bir etken olacaktır. Bu aralar sıfır ya da ikinci ek yeni bir araba almayı düşünüyorsanız bu olasılıkları da göz önünde bulundurmanız sizin açınızdan olumlu sonuçlar verebilir.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/9365607/araba-almak-icin-otv-indirimi-bekleyenlere-guzel-haber