Toprağa yansıyan yaşanmışlık

İslam’ın güzelliklerini yansıtmaya çalıştığını söyleyen ve yurt içinde ve dışında 40’ın üstünde karma ve kişisel sergiler açan sanatçının eserleri, 15 Eylül’e kadar görülebilecek.

Seramik sanatçısı Ahmet Nejat Birdevrim’in “Toprağa Yansıyan Yaşanmışlık” sergisi Türk İslam Eserleri ve Müzesi’nde sanatseverlerle buluştu. 1985’te Kadıköy’de açtığı sanat atölyesinde ilk olarak endüstriyel çalışmalar yaptığını ifade eden Birdevrim, 1978-79 yıllarında Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Sanatları Bölümü’nde eğitim aldığını söyledi. Birdevrim,”Fakat endüstriyel çalışmalar, fabrikalar varken atölyeler için yeterli olmuyor. Endüstriyel çalışmayı bırakıp, sanatsal çalışmaya yöneldim. 1990’lardan sonra, kişisel sanatımla ilgili çalışmalara başladım” dedi. Eserlerinin ilk olarak 52., 53., 54. Kültür Bakanlığı Devlet Seramik ve Çini Sergisi’nde sergilendiği bilgisini veren Birdevrim, “Sonra tamamen sanatıma yöneldim ve atölyemin alt katını anne ve babamın desteğiyle sanat galerisi haline getirdim, işlerimi sergilemeye başladım. 1994 yılında da sanatçı unvanı aldım” diye konuştu.

İSLAM’IN GÜZELLİKLERİNİ ANLATMAYA ÇALIŞIYORUM

Bütün eserlerinde insanlara İslam’ın güzelliğini anlatmak istediğinin altını çizen Birdevrim, her eserinde bir mana ve ifade olduğunu söyledi. Eserlerinde resim, hat, seramik, çini sanatının imkânlarını kullandığına vurgu yapan Birdevrim, eserlerinin birçok önemli kişide bulunduğunu ifade etti. Yurt içinde ve dışında 40’ın üstünde karma ve kişisel sergiler açan sanatçının eserlerini, sanatseverler 15 Eylül’e kadar görülebilecek.

HAC VAZİFESİNDEN SONRA ALLAH VE PEYGAMBERİMİZİN LAFZINI YAZIYORUM

Hac vazifesini yerine getirdikten sonra insan figürü çalışmayı bıraktığını vurgulayan Birdevrim, “Ne yapabilirim diye düşünürken, Allah kelamı yazmaya karar verdim. Bütün çalışmalarımın gizli yerlerinde Allah kelamı kullanıyorum, ayetlerden çok Allah ve Peygamberimizin lafzını yazıyorum” ifadelerini kullandı. Sanatçı Birdevrim, Allah lafzını ve Hazreti Muhammed’in ismini yazabilmek için hattat Prof. Dr. Hüsrev Subaşı’ndan nesih dersi aldığını, kendisine hattat denilemeyeceğini, hat sanatkârı olmanın büyük emek istediğini söyledi.

- Milli Gazete, Kültür-Sanat bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/936436/topraga-yansiyan-yasanmislik