Orhan Uğuroğlu, TÜİK Başkanı'nın neden görevden alındığını açıkladı!

Orhan Uğuroğlu, TÜİK Başkanı'nın neden görevden alındığını bugünkü Yeniçağ gazetesindeki köşesinde açıkladı. Uğuroğlu, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı  Erdal Dinçer'in, bağımsız ekonomistlerden oluşa Enflasyon Araştırma Grubu'nu (ENAG) dava ettiği için görevden alındığını yazdı. 

Uğuroğlu’nun bugünkü köşe yazısının ilgili kısmı şöyle:

"Saraydan aldığım net bilgiye göre ENAG adlı bilim insanlarından oluşan bağımsız enflasyon araştırma grubunu dava ettiği için TÜİK Başkanı azledildi. Açılan davada hâkim, TÜİK rakamları ile ENAG rakamlarını ister istemez mukayese edecektir ki; TÜİK mi haklı, ENAG mı haklı ortaya çıkacaktır. Gerçek rakam ENAG'ınki çıkarsa ne olacak? TÜİK rezil kepaze olmayacak mı? Gerçek ortaya çıkmayacak mı? Elbette çıkacak… Memurlar, emekliler, asgari ücretliler ENAG'ın gerçek rakamını görüp AKP iktidarına isyan etmeyecekler mi?
TÜİK'in kendi yaptığı TÜFE ve ÜFE ile bağımsız ekonomi bilim adamlarının TÜFE ve ÜFE rakamlarının mukayesesi mahkemede yapıldığı ve gerçek ortaya çıktığı zaman inanın bana milletin kandırıldığı ortaya çıkar, TÜİK tüm itibarını yargı kararı ile kaybeder, hatta Erdoğan istifa etmek zorunda kalır…
Saraydaki kıdemli danışman kaynağım AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açılan bu dava nedeniyle TÜİK Başkanı Erdal Dinçer'e çok kızdığını ve görevinden azlettiğini söyledi."

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/9254873/orhan-uguroglu-tuik-baskaninin-neden-gorevden-alindigini-acikladi