İstanbul hava durumu: Aman dikkat! Meteoroloji iki ayrı tarih verdi

İstanbul hava durumu… 3 gün önce yağan yoğun kar yağışı İstanbul’da hayatı olumsuz yönde etkiledi. Yolların kapanmasıyla ulaşımda büyük aksaklıklar yaşanırken binlerce vatandaş ise yollarda rezil olduk. TEM’de ve ana arter yollarda mahsur kalan vatandaşlar duruma tepki gösterdi. İstanbul hava durumu ile ilgili bir uyarı daha geldi. Kar erimeden İstanbul’a geri dönüyor. İşte İstanbul hava durumu detayları…

İSTANBUL HAVA DURUMU İÇİN İKİ AYRI TARİH

Yoğun kar yağışı İstanbul’u etkiledi. Ulaşımın etkilendiği İstanbul’a kar yağışı yeniden geliyor. Meteoroloji Uzmanı Orhan Şen'in İstanbul hava durumu tahminlerine göre, zayıf ihtimal olmakla beraber 3-4 Şubat’ta yüksek ihtimalle de 9 Şubat’ta Marmara Bölgesi’nde kar yağışı bekleniyor. 27 Ocak bugün İstanbul hava durumu tahminleri ise şöyle:

“Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin doğusunun aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Kocaeli ile Sakarya'nın kuzey kesimlerinde yerel olmak üzere yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Bölge genelinde buzlanma ve don ile birlikte yer yer sis ve pus olayının görüleceği tahmin ediliyor.
HAVA SICAKLIĞI: Trakya Kesimi'nde 1 - 3 derece artacağı ve bölge genelinde mevsim normallerinin altında seyetmeye devam edeceği tahmin ediliyor.
RÜZGAR: Kuzeybatı, zamanla öğleden sonra Güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.
KUVVETLİ KAR YAĞIŞI UYARISI: Kar yağışının sabah saatlerinde Kocaeli ile Sakarya'nın kuzey kesimlerinde yer yer yoğun kar yağışı (20 cm. üzeri) şeklinde olması bekleniyor. Buzlanma, don olayı ile ulaşımda aksamalara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.
BUZLANMA VE DON UYARISI: Bölgemiz genelinde buzlanma ve don ile birlikte yer yer sis ve pus olayı görülmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.”

İSTANBUL İÇİN HAVA DURUMU TAHMİN! TARİHLERE DİKKAT

İstanbul hava durumu özelinde Meteoroloji  uzmanları uyarılarını sürdürüyor. Hava durumu tahmini yapan uzmanlar Marmara Bölgesi için yeni bir kar uyarısı yaptı. İstanbul Teknik Üniversitesi’nden, meteoroloji uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen, sosyal medya platformu Twitter hesabından İstanbul hava durumu için uyarı yaptı. Şen, yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Önümüzdeki 3 gün buzlanma ve don ile birlikte yer yer sis ve pus olayı görülecek zirai açıdan ve ulaşım açısından dikkat edilmelidir.
Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu'nun dik yamaçlarında çığ tehlikesi var. Hava lodosa dönüyor. Yağmur ile birlikte kar erimeleri su baskınları ve taşkınlara neden olabilir.
Bundan sonraki kar Anadolu'ya (iç bölgeler) 31 Mart gibi görünüyor. Marmara'ya ise çok zayıf ihtimal 3-4 şubat gibi. Yüksek ihtimal 9 Şubat gibi.”

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/9241809/istanbul-hava-durumu-aman-dikkat-meteoroloji-iki-ayri-tarih-verdi