Asgari ücret son 10 yılda nasıl değişti?

Ak Parti hükümetleri döneminde asgari ücrete son 10 yılda yapılan zamların toplamı 54. Erbakan Hükümeti'nin 1 yıllık zam oranını ancak yakalayabildi. 2006 yılında 380 lira olan asgari ücret rakamları, 2017 yılı için 1.404 lira 6 kuruş olarak belirlendi. 2018 yılında ise asgari ücret net olarak 1.603 TL olarak ödendi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, bugün toplandı ve çalışmalara başladı. Asgari ücretin açlık sınırının altında olması büyük bir ayıp olarak karşımızda dururken, Kasım ayı enflasyon rakamlarının düşmesi, asgari ücret zamlarına olumsuz etki yapabileceği endişesi uyandırıyor. İşçi sendikaları 2 bin liranın altında bir rakamı kabul etmeyeceklerini belirtirken, hükümet tarafından henüz bir rakam belirtilmedi.

ASGARİ ÜCRET 'AÇLIK SINIRININ' ALTINDA KALDI

TÜİK’in açıkladığı açlık sınırı rakamlarının altında kalan asgari ücret, çalışan yoksul kesimi kara kara düşündürüyor. Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarının (açlık sınırı) 1.916 TL olduğu düşünüldüğünde, 1.603 TL olan asgari ücretle milyonlarca çalışan ve ailesi kıt kanaat geçinmeye çalışıyor.

10 YILDA REFAH YOLU YAKALAYAMADI

54. Erbakan hükümeti (REFAHYOL) döneminde asgari ücrete bir seferde yüzde 101 oranında zam yapılırken; AK Parti'nin son 10 yıllık hükümet dönemde bu oran yüzde 118'e ancak ulaşabildi.

Son 10 yıldır AKP Hükümetleri döneminde asgari ücrete yapılan zam oranları toplamda yüzde 118 oldu. Bunun içerisinde 2016 yılındaki seçimlerde polemik olan ve verilirse ekonomi zarar görür denilerek zoraki verilen 300 TL'nin tekabül ettiği yüzde 30'luk zam da bulunuyor.

AKP HÜKÜMETLERİNİN SON 10 YILLIK ASGARİ ÜCRET TABLOSU

AKP Hükümetlerinin son 10 yıllık asgari ücret zam tablosuna bakıldığında ise acıklı durum ortaya çıkıyor. Tabloya bakıldığında asgari ücretliye kaşık kaşık zam verildiği de açıkça görülüyor.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/921655/asgari-ucret-son-10-yilda-nasil-degisti