Enerjideki tehditlere siber kalkan

HAVELSAN Siber Güvenlik Direktörü Mazhar Kani Hacıpaşaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, siber saldırıların en fazla yoğunlaştığı alanların bankacılık ve enerji olduğunu, bazen de kritik kamu kurumlarının hedef alındığını söyledi.

Siber saldırılar açısından enerjinin hiçbir zaman popülaritesini kaybetmediğine dikkati çeken Hacıpaşaoğlu, "Siber saldırılara karşı enerji de dahil olmak üzere, altyapılarımız zaman zaman saldırılara geçit verebiliyor. Siber tehdit gözardı edilebilecek bir şey değil. Bir şekilde çökertildiğinde ülkede ciddi hasarlar, can ve mal kaybına sebebiyet verebilecek alanların başında enerji geliyor." dedi.

Enerjide siber saldırı ihtimalinin her zaman yüksek seviyelerde olduğunu vurgulayan Hacıpaşaoğlu, bunun yanında sistemdeki her çöküntü ve aksaklığın da siber olaylara bağlanmaması gerektiğini dile getirdi. Hacıpaşaoğlu, sistem eskiyse, başka teknolojik hatalar varsa enerji altyapısında çökmelerle karşı karşıya kalınabileceğini belirtti.

Hacıpaşaoğlu, enerji sistemlerine yönelik siber tehditler konusunda son yıllarda ciddi bir farkındalık oluştuğuna dikkati çekerek, enerji yönetiminin bu konuyu oldukça önemsediğini dile getirdi. Hacıpaşaoğlu, enerjinin üretilmesi, iletilmesi ve kullanıcıya kadar ulaştırılmasını sağlayan sistemlerin güvenli hale getirilmesi konusunda önemli mevzuat çalışmaları yapıldığını söyledi.

- Milli Gazete, Aile & Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/918753/enerjideki-tehditlere-siber-kalkan