'Milli Görüş Hareketi'nin üçüncü siyasi partisi Refah Partisi işte böyle kapatıldı

İnternet Haber Merkezi

Millî Görüş Hareketi'nin üçüncü siyasi partisi olan, 12 Eylül askeri darbesinin ardından 19 Temmuz 1983'te kurulan Refah Partisi, 16 Ocak 1998'de Anayasa Mahkemesi tarafından "irtica" ve "laiklik karşıtı" gibi hiçbir dayanağı olmayan haksız gerekçelerle kapatıldı. Kurucu Genel Başkanlığını Ahmet Tekdal'ın üstlendiği parti ilk olarak 25 Mart 1984'te Ahmet Tekdal başkanlığında yerel seçimlere katıldı. Oyların %4,44'ünü alarak Urfa ve Van belediye başkanlıklarını kazandı. 1991 seçimlerde TBMM'ye giren Refah Partisi 1995 seçimlerinden birinci parti olarak çıktı.

REFAH PARTİSİ'NİN KURULUŞ ÖZETİ

12 Eylül askeri darbesinin ardından kurulan Refah Partisi kısa sürede ülke çapında teşkilatlanmasını tamamlayıp çalışmalarına kaldığı yerden devam etti. RP'nin durdurulamayan yükselişi ve başarılarının önünü kesmek için türlü türlü yollara başvuran dönemin Milli Güvenlik Konseyi (MGK) parti kurucularını bir çok kez veto etmesi sebebiyle partinin 1983 seçimlerine katılması böylece engellenmiş oldu.  28 Eylül 1986'da 11 ilde yapılan milletvekili ara seçimlerine katıldı. Bu seçimlerde %4,76 oy aldı. 6 Eylül 1987'de yapılan halk oylaması  ile bazı siyasi parti liderlerine siyaset yapma yasağı kaldırılınca, Millî Selamet Partisi eski genel başkanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan 11 Ekim 1987 yılında Refah Partisi genel başkanlığına seçildi. Kasım 1987'de yapılan milletvekili erken genel seçimlerine Necmettin Erbakan başkanlığında giren RP, oylarının oranını %7,16 oranına çıkardı fakat yüzde 10 barajı sebebiyle meclise giremedi.

YÜKSELİŞİ

Mart 1989'da yapılan Yerel İdare Genel Seçimlerinde Türkiye genelinde toplam oy oranını %9,8'e çıkardı. Kahramanmaraş, Sivas, Şanlıurfa, Van ve Konya illerinin belediye başkanlıklarını kazandı.

20 Ekim 1991 Milletvekili Erken Genel Seçimine Refah Partisi, Milliyetçi Çalışma Partisi, Islahatçı Demokrasi Partisi üçlü ittifak olarak katıldılar. 20 Ekim 1991 Milletvekili Erken Genel Seçimine Refah Partisi, Milliyetçi Çalışma Partisi, Islahatçı Demokrasi Partisi üçlü ittifak olarak katıldılar. Anayasaya göre iki ve daha fazla partinin birleşerek seçime katılmalarının yasak olması sebebiyle bu üç partinin ittifakları kâğıt üzerinde resmi bir belgeye dayanmamaktadır. Bunun için IDP ve MÇP partilerinin milletvekili adayları seçime katıldıkları bölgelerden bağımsız aday olarak katılmışlar, fakat her üç parti de birbirinin adaylarına oy vermişlerdir.

20 Ekim 1991 Erken Genel Seçimlerine bu şekilde katılan Refah Partisi, Türkiye genelinde kullanılan seçmen oylarının %16,90'ını alarak TBMM'ye 62 milletvekiliyle girdi. TBMM'de grup kuran dört partiden birisi oldu. 1994 Yerel Seçimlerinde büyük bir sıçrama yaptı; yüzde 19.14 oranında oy alarak, İstanbul ve Ankara belediye başkanlıklarını kazandı. 24 Aralık 1995 genel seçimlerinde yüzde 21.38 oy oranıyla 158 milletvekilliği kazandı ve birinci oldu.

KAPATILMASI

21 Mayıs 1997'de Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, iktidardaki  RP hakkında, "Lâik Cumhuriyet ilkesine aykırı eylemleri" iddiasıyla dava açtı. Refah Partisi, 8 ay süren dava sonunda, 16 Ocak 1998'de Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı. Milli Görüş Lideri Necmettin Erbakan, Şevket Kazan, Ahmet Tekdal, Hasan Hüseyin Ceylan ve İbrahim Halil Çelik'e 5 yıl süreyle siyaset yasağı getirildi.

Dava süreci devam ederken Necmettin Erbakan başkanlığındaki Refah Partisi, 28 Şubat süreci içerisinde post modern darbeyle iktidardan uzaklaştırılmıştı.

"OLAY ASLINDA TARİHİN AKIŞI İÇERİSİNDE FEVKALADE BASİT BİR OLAYDIR"

Refah Partisi’nin kapatılmasından sonra herkes Milli Görüş Lideri Necmettin Erbakan’ın nasıl bir yol izleyeceği ve hangi yönde açıklama yapacağı merak konusu olurken bir takım art niyetli çevrelerde   Erbakan’ın halkı sokağa dökmesini bekliyordu ama Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan, “Olay aslında tarihin akışı içerisinde fevkalade basit bir olaydır” tarihi açıklamasıyla oyun kurucuların tüm planlarını bir kez daha bozmuştu.

Erbakan konuşmasında, "Hepinizin bildiği gibi Anayasa Mahkemesi, Refah Partimiz hakkında bir karar almış ve bu kararı biraz önce açıklamıştır. Olay aslında tarihin akışı içerisinde fevkalade basit bir olaydır. Bundan dolayı huzuru, sükûneti muhafazaya her zamandan fazla riayet etmeliyiz. Türkiye’de halkımızın muazzam bir bölümünün partisi olan Refah Partisi ve onun davası bu kararlardan zerre kadar etkilenmez. Daha önce de ifade etmiştim. Bu kararlardan bir tek sonuç çıkar. O da Refah inancının tek başına iktidarıdır. Milletimize saadetler diliyorum. Ve inşallah milletimiz, bu saadete Refah Partisi’nin içerisinde bu güne kadar inançla çalışan insanların gayretleriyle ulaşacaktır. Bundan da kimsenin şüphesi olmasın." İfadelerine yer vermişti.

Milli Görüş Hareketi'nin siyasi partileri (sırasıyla)

Millî Nizam Partisi (1970-1971)

Millî Selamet Partisi (1972-1981)

Refah Partisi (1983-1998)

Fazilet Partisi (1997-2001)

Saadet Partisi (2001 - günümüz)

www.milligazete.com.tr / Detay

- Milli Gazete, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/918400/milli-gorus-hareketinin-ucuncu-siyasi-partisi-refah-partisi-iste-boyle-kapatildi