Şakkadanak Batırel'den son dolar uyarısı! Bugün satın yoksa...

CNN Türk'te yayınlanan bir programda  dolar kurunu "Şakkadanak dolar satarım" diyerek düşüreceğini söyleyerek esprilere konu olan ve " dolar kuru paraşütsüz düşecek" diyerek doğru tahmin eden iktidara yakın Türkiye gazetesi yazarı Necmettin Batırel'den dikkat çeken dolar çıkışı geldi.

Türk ekonomisi çağ atladığını ve sanayide ithal ham maddeye bağlılık oranı hızla azaldığını vurgulayan Batırel, "Türkiye’nin yurt dışına ödediği döviz harcamaları azalıyor. 2021 sonunda cari açık %60 daralmayla milyar 14,7 dolar olacak. Altını çizerek söylüyorum; 2020’de cari açık 36,7 milyar dolara tırmanmıştı. Çalıştık, ürettik, sattık ülkemize 1 yılda tam 22 milyar dolar kazandırdık. Ekonomik devrim böyle gerçekleşir" ifadelerini kullandı.

Özel bankalar döviz cinsi mevduatlarının %10’unu 21 Ocak'a %20’sini ise 18 Mart’a kadar Türk lirasına çevirmek zorunda olduğunu hatırlatan ekonomist Batırel, "Demek oluyor ki, bankaların 120 milyar dolarlık toplam mevduatının 12 milyar doları 21 Ocak’a kadar, geriye kalan 28 milyar doları ise 18 Mart'a kadar bozdurulacak. Bu durumda Türk lirası büyük değer kazanacak enflasyon düşecek, "faiz köpüğü" alınacak...

Yazın bir tarafa: Dolar mart sonunda 9,5 liradır. Dövizleri bugünden satın kurtulun yoksa altında kalacaksınız...

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/9090539/sakkadanak-batirelden-son-dolar-uyarisi-bugun-satin-yoksa