TCMB'den kritik karar! Günlük dolar kurunu saat başı duyuracak

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 20 Aralıkta duyurduğu, haram olan, hazine garantili kur endeksli TL mevduatı sistemine ilişkin değişikliğe gitti. Her gün saat 11'de baz alınan döviz kurunu açıklayan Merkez Bankası, bugünden itibaren 10 ila 15 arasında her saat başı döviz kurunu açıklayacağını duyurdu. 

Türk lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ'de değişiklik yapıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan kararda "dönüşüm kuru" ve "vade sonu kuru" kavramları yeniden tanımlandı.

Buna göre, tebliğde dönüşüm kurunun karşılığı, "döviz tevdiat hesapları ve döviz cinsinden katılım fonu hesaplarında bulunan dövizin Türk lirasına çevrildiği gün Merkez Bankasınca belirlenecek usul ve esaslara göre ilan edilen döviz alış kurunu" şeklinde değiştirildi.

Vade sonu kuru da "Türk lirası mevduat veya katılma hesabının vadesinde Merkez Bankasınca belirlenecek usul ve esaslara göre ilan edilen döviz alış kurunu" olarak tanımlandı.
Böylece döviz alış kuru ve vade sonu kuru tanımlarındaki "saat 11.00'de Merkez Bankası tarafından ilan edilen" ifadeleri çıkarılarak, bunun yerine "Merkez Bankasınca belirlenecek usul ve esaslara göre ilan edilen" cümlesi eklendi.

Detaylar belli oldu
Yeni uygulamada, Merkez Bankası tarafından saat 10.00 ile 15.00 arasında her saat başı ilan edilen kur dikkate alınacak ve TL dönüşüm hangi saatte olduysa ona yakın en son saatteki kur baz alınacak. Vade sonu kuru yine hesabı vadesinin dolduğu gün saat 11.00'de açıklanan kur olacak.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/8983414/tcmbden-kritik-karar-gunluk-dolar-kurunu-saat-basi-duyuracak