Prof. Dr. Sabri Tekir; “Adil bir düzen için denk bütçe”-1

Reşat Nuri Erol
Reşat Nuri Erol

Geçen ay sonundan beri değerlendirmeyi bekleyen bence/bizce de çok ama çok önemli bir haber ve yorumu nihayet değerlendiriyorum; “Adil bir düzen için denk bütçe…”

Haber 29 Kasım 2021 günü Millî Gazete’mizde yayımlandı…

Prof. Dr. Sabri Tekir, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile birlikte, Kasım ayı Genişletilmiş Divan Toplantısı için İstanbul’a teşrif etmişlerdi. Ertesi gününün tamamını birlikte geçirdik. Önce özel bir ziyaret ve özel görüşme. Sonra hem genel başkanımızın hem de İstanbul il başkanımızın ve diğer çalışma arkadaşlarının da katılımıyla akşam geç vakte kadar Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığı binasında gerçekleştirilen görüşmeler…

Özellikle son günlerdeki iktisadi, siyasi ve sosyal tufan seviyesindeki sorunlar vesilesiyle de asıl konumuz olan Millî Gazete’mizdeki haberi önemine binaen okuyalım…

***

“Adil bir düzen için denk bütçe”

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığı’nın Kasım ayı Genişletilmiş Divan Toplantısı dün Prof. Dr. Sabri Tekir’in katılımıyla Beşiktaş Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Divan toplantısında konuşan Sabri Tekir, “Kapitalizmin hâkim olduğu ülkelerde asla paranın kontrolü halkın elinde olmaz. Bizim Refah-Yol Hükümeti’nde uyguladığımız ekonomi politikaları paranın halkın elinde olması yönündeydi. O dönem ortaya çıkan tepkiler, paranın halkın eline geçmesini istemeyen kesimler tarafından çıkarılmıştır” dedi.

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığı’nın Genişletişmiş Kasım ayı Divan Toplantısı, coşkulu bir atmosferde dün Beşiktaş Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Saadet Partisi İstanbul il ve ilçe teşkilat raporlarının müzakere edildiği toplantıda, Millî Görüş kadrolarının Türkiye için hazır olduğu mesajı verildi. Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığı Kasım ayı Divan Toplantısı’na, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Sabri Tekir, Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Ömer Faruk Yazıcı, Saadet Partisi İstanbul il başkan yardımcıları, Saadet Partisi İstanbul ilçe başkanları ve birçok teşkilat mensubu katıldı.

***

“ADİL BİR DÜZEN İÇİN BÜTÇE DENKLİĞİNİN GERÇEKLEŞTİRİLMESİ GEREK”

Divan toplantısında katılımcılara hitap eden Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Sabri Tekir, bir ülkede adaletli bir sistem olup olmadığını ekonomiyle olan ilişkisine işaret ederek, “Para ne tarafa doğru akıtılıyorsa, o ülkede adaletli bir sitem vardır ya da yoktur. Paranın akış istikametini takip ettiğiniz zaman o ülkedeki idarecilerin ne derecede adil veya ne derecede adaletsiz olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Adil bir düzen için bütçe denkliğinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Paranın akış istikametini tayin eden üç önemli unsur vardır. Bunlardan bir tanesi vergilerdir, diğeri kredi mekanizmasıdır ve üçüncüsü de sigorta şirketleridir. Adil olarak bu üç unsur çalışmadığı sürece o ülkede adaletin varlığından bahsedemeyiz” ifadelerini kullandı.

***

“VERGİLER TOPLUMUN GENELİ ÜZERİNDE YOĞUNLAŞIYORSA PROBLEM VARDIR”

Vergilendirmenin adil olup olmadığının tartışılması gerektiğine değinen Sabri Tekir, “Her şeyden önce verginin yükü toplumun hangi kesimi üzerinde yoğunlaşmakta, ona bakmamız gerekir. Eğer bir ülkede gelir vergisi mükellefleri, kurumlar vergisi mükellefleri ve benzeri hususlarda mükelleflerin ödedikleri vergiler, toplam vergi gelirleri içerisinde sadece yüzde 20-25 seviyelerinde bulunuyorsa, burada bir problem vardır. Eğer özel tüketim vergileri, tüketim vergileri, katma değer vergileri ve benzeri birtakım vergiler toplumun geneli üzerinde yoğunlaşıyorsa, burada bir problem vardır. Erbakan Hoca’mızın tabiriyle, ‘Hortumların nereye kanalize edildiğinin göstergesi’ olarak vergilerdeki sorunlara bakabiliriz” diye konuştu.

(DEVAMI VAR.)

- Milli Gazete, Reşat Nuri Erol tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/8952537/resat-nuri-erol/prof-dr-sabri-tekir-adil-bir-duzen-icin-denk-butce-1